Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
niemcy
07.01.2015 06:59

Grecja wyjdzie ze strefy euro? Niemcy są na to gotowi - sugeruje dziennik "Bild"

Niemiecki rząd rozważa różne scenariusze, dotyczące ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro w konsekwencji zwycięstwa lewicowej Syrizy w nadchodzących wyborach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(World Economic Forum/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Niemiecki rząd rozważa różne scenariusze, dotyczące ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro w konsekwencji zwycięstwa lewicowej Syrizy w nadchodzących wyborach parlamentarnych - twierdzi w środowym wydaniu gazeta _ Bild _.

Bierze się pod uwagę, że jeśli Ateny odeszłyby od polityki oszczędzania i reform, nie wypłacono by Grecji kolejnej transzy międzynarodowej pomocy finansowej - 10 miliardów euro - twierdzi niemiecki dziennik.

_ Bild _ pisze też, że niemieccy eksperci rządowi obawiają się, iż Grexit (wyjście Grecji z eurolandu) spowodowałby run na greckie banki. Gdyby bankom tym zaczął grozić upadek, być może unia bankowa UE - _ czyli, mówiąc otwartym tekstem: europejscy podatnicy _ - musiałaby interweniować, przeznaczając na to miliardy euro.

Spekulacje w tej sprawie Grexitu (wyjścia Grecji z eurolandu) zaczęły się, kiedy greckiemu parlamentowi nie udało się wybrać prezydenta, w związku z czym 25 stycznia odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne. Sondaże pokazują, że największe poparcie może w nich zdobyć skrajnie lewicowa Syriza.

W weekend niemiecki tygodnik _ Der Spiegel _ pisał, że rząd w Berlinie wbrew swojej dotychczasowej polityce jest obecnie przygotowany na wyjście Grecji ze strefy euro. Zastępca rzecznika niemieckiego rządu Georg Streiter dementował jednak te doniesienia podkreślając, że Grecja w przeszłości dotrzymywała swych zobowiązań. Jak mówił, niemiecki rząd wychodzi z założenia, że Ateny także w przyszłości będą wypełniać swoje obowiązki.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: niemcy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz