Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gronkiewicz-Waltz nie może podać daty otwarcia drugiej linii metra

0
Podziel się:

Hanna Gronkiewicz-Waltz odnosi się też do postulatów darmowej komunikacji miejskiej w stolicy.

Gronkiewicz-Waltz nie może podać daty otwarcia drugiej linii metra
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bEJsKVwB

Nie mogę podać daty otwarcia drugiej linii metra - powiedziała prezydent Warszawy. Hanna Gronkiewicz-Waltz odnosi się też do zablokowanej reprywatyzacji.

Będąc gościem Polskiego Radia, wytłumaczyła, że decyzja o uruchomieniu kolejnej linii transportu podziemnego w stolicy nie zależy od niej, lecz od służb zewnętrznych.

_ - Inspektor budowlany,Urząd Transportu Kolejowego, inspektor sanitarny i straż pożarna. Byłoby niestosowne gdybym na nich naciskała. Dla mnie najważniejsze jest bezpieczeństwo warszawiaków. Co by było gdyby nagle pojawiły się jakieś problemy - _ powiedziała prezydent Warszawy.

bEJsKVwD

Prezydent Warszawy dodała ponadto, że darmowa komunikacja miejska w stolicy jest niemożliwa. Jak podkreśliła, to 800 milionów złotych, które trzeba skądś pozyskać. _ I tak miasto pokrywa dwie trzecie wartości każdego biletu jednorazowego - _stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Co ze zwrotem majątku?

Kilka tysięcy nieruchomości w Warszawie starają się odzyskać byli właściciele, po wojnie pozbawieni własności dekretem Bieruta. Upominają się w sądach między innymi o siedziby obecnych renomowanych szkół warszawskich.O skali roszczeń reprywatyzacyjnych mówiła w radiowej Jedynce Hanna Gronkiewicz Waltz.

Prezydent stolicy zaznaczyła, że roszczeń jest dużo, ponieważ przed wojną własnością publiczną było tylko 15 nieruchomości. Własność jest oddawana w wyniku wyroków sądów, na podstawie podważanych zapisów dekretu Bieruta, a w orzecznictwie własność jest święta - zaznacza Hanna Gronkiewicz Waltz.

bEJsKVwJ

Prezydent Warszawy powiedziała, że Polska jest jedynym krajem bloku wschodniego, który nie rozwiązał problemu reprywatyzacji - stąd obecne problemy na tym tle. Roszczenia wobec nieruchomości, w tym kamienic, są przedmiotem handlu - można je kupić nawet za kilkadziesiąt złotych.

Prezydent Warszawy uważa, że można przeciwdziałać problemom zmieniając inne przepisy, w sytuacji braku ustawy reprywatyzacyjnej, na przykład przepisy o gospodarowaniu nieruchomościami w ten sposób, żeby miasto miało prawo ich pierwokupu.

Hanna Gronkiewicz Waltz powiedziała, że projekt ustawy reprywatyzacyjnej w stosunku do skutków dekretu Bieruta był już przygotowany przez ministra skarbu, ale stało się to w czasie największego spowolnienia gospodarki. Zatem państwa nie byłoby stać na jego sfinansowanie, bo tylko w Warszawie koszty sięgałyby 27 miliardów złotych.

W tej sytuacji co roku Warszawa otrzymuje z budżetu 200 milionów złotych na odszkodowania dla byłych właścicieli nieruchomości zarządzanych obecnie przez miasto. Jak zaznacza prezydent Warszawy, stolica chce się pozbyć dwóch postaci powodujących straty miasta - Bieruta oraz Janosika.

bEJsKVwK
Czytaj więcej w Money.pl
Warszawskie metro gotowe. Kiedy ruszy? Jak podkreśla Mateusz Witczyński, rzecznik wykonawcy AGP Metro, nie oznacza to, że robotnicy kończą swoją pracę.
"Uwolnić Warszawę od dwóch panów" Prezydent Warszawy dziękowała za obietnice dotyczące stolicy, jakie Ewa Kopacz złożyła w expose.
bEJsKVxe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)