Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

PO ma nowy program dla seniorów. "Rząd PiS nie chce czuć odpowiedzialności za politykę senioralną"

58
Podziel się:

Emerytury bez podatku, darmowe szczepienia na grypę, "czek opiekuńczy" i urlop wytchnieniowy dla opiekunów. Grzegorz Schetyna pokazał efekt pracy gabinetu cieni PO - program "Polska seniora".

Grzegorz Schetyna tłumaczy, że "Polska seniora" ma rozwiązać najbardziej palące problemy osób starszych
Grzegorz Schetyna tłumaczy, że "Polska seniora" ma rozwiązać najbardziej palące problemy osób starszych (ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Emerytury bez podatku, darmowe szczepienia na grypę, czek opiekuńczy i urlop wytchnieniowy dla opiekunów. Grzegorz Schetyna pokazał efekt pracy gabinetu cieni PO - program "Polska seniora".

Lider PO Grzegorz Schetyna mówiąc o programie podkreślał, że nie jest to jedynie hasło polityczne a proponowane rozwiązania wynikają głęboko "z emocji i serc".

- Chcemy o tym rozmawiać. Chcemy się angażować. Wiemy, jak ważne jest, żeby ten pomysł, to hasło nie zostawało tylko w zaciszach parlamentarnych gabinetów - powiedział.

Schetyna zarzuca PiS-owi obojętność wobec seniorów

Dodał, że przedstawiane propozycje to efekt prac gabinetu cieni PO. Ocenił, że "rząd PiS nie chce czuć odpowiedzialności za politykę senioralną".

- Nie chce rozszerzać swojej aktywności, nie jest w ogóle aktywny - podkreślił lider PO.

Podczas konferencji w Sejmie przedstawił założenia projektu programu "Polska seniora". Ma on m.in. wprowadzić zasadę, w myśl której od emerytur dla seniorów nie będzie odprowadzany podatek dochodowy.

Kolejnym rozwiązaniem ma być tzw. czek opiekuńczy, który miałaby finansować opiekę nad seniorami dla opiekunów aktywnych zawodowo. Równocześnie istniałaby możliwość wyboru formy i świadczeniodawcy opieki.

PO chce też wprowadzić urlop wytchnieniowy, czyli możliwość finansowania opieki nad niesamodzielnym seniorem - podczas urlopu opiekunów.

Kolejnym proponowanym rozwiązaniem są darmowe szczepienia na grypę dla seniorów, senioralny budżet obywatelski, krajowa karta seniora, karnet aktywizacyjny dla seniora oraz biuro seniora w każdym powiecie i całodobowy telefon zaufania poświęcony tej problematyce.

Seniorów coraz więcej

Jak mówił Michał Szczerba z PO, w Polsce jest obecnie 9 milionów seniorek i seniorów.

- Wiemy, że tylko 1 października na emeryturę mogło przejść 330 tys. Polaków. W tym roku pół miliona Polaków przejdzie na emeryturę. Takiego roku, takiego wyzwania jeszcze na rynku pracy nie było - wskazał.

- Chcemy mieć odpowiedzialny program polityki senioralnej, który wtedy, kiedy przyjdzie nam objąć ster rządu, będzie mógł być w pełni realizowany - podkreślił.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
Polak
4 lata temu
A kiedy Szrek oddasz 2000zł zasiłku pogrzebowego,na ciebie nie liczę bo miałeś 8 lat to chodziłeś do Sowy i Przyjaciele.Podprowadziłeś bank ściemę na inwestycję w złoto.Twierdziłeś że nie ma kasy i nie będzie.
Polak
5 lata temu
Grzesiu obiecanego dobrobytu nie chcę doczekać a mam 70 lat,Grzegorz ty jesteś na ziołach i ci wybaczam, dobrze że masz humor i to mnie cieszy jak suweren nisko upadł skoro uwierzył, długiego życia życzę,na polnych gruszkach, szczawiu i mirabelkach.
Polak
5 lata temu
Zobacz suwerenie jak Grzesiowi rząd pachnie, a loda to chcesz,łatwiej do realizacji skoro będziesz rządził z Biedroniem.
emeryt
6 lat temu
obłuda , obłuda i jeszcze raz obłuda = Schetyna + PO
andy
6 lat temu
pan Schetyna zapomniał ile lat byli w rządzie i nie znależli grosza dla tych mało zarabiających,patrzeli tylko żeby im było dobrze to co on teraz wygaduje to jakieś bzdury w które sam nie wierzy
...
Następna strona