Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
13.02.2015 10:03

GUS podał dane o PKB. Polska gospodarka rośnie o 3,0 procent

Wzrost gospodarczy obniżył się. Ekonomiści wskazują na Rosję i Ukrainę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(why 137 / Flickr (CC BY 2.0))

Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, PKB w Polsce wzrósł w czwartym kwartale o 3,0 procent w porównaniu do tego samego okresu 2013 roku. Wynik jest zbliżony do przewidywań ekspertów, ale najsłabszy w ubiegłym roku.

Aktualizacja 11:30

Pierwszy szacunek Głównego Urzędu Statystycznego pokazał, że Polska gospodarka w czwartym kwartale rozwijała się w tempie 3,0 procent w ujęciu rocznym. Ekonomiści szacowali wzrost na nieco wyższym poziomie 3,1 proc.

_ - W IV kwartale 2014 r. produkt krajowy brutto (PKB) wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2010) wzrósł realnie o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,1 proc. _ - poinformował GUS w komunikacie.

Dynamika wzrostu gospodarczego Polski w ostatnich pięciu latach

GUS wstępnie ocenia, że za spowolnienie wzrostu w IV kw. odpowiada transport, budownictwo i handel.

- _ Należy się spodziewać, że wkład inwestycji do PKB w IV kw. był wyższy niż w III kw. i nie należy się spodziewać pozytywnego wpływu eksportu netto _ - poinformowała Maria Jeznach, dyrektor Departamentu Rachunków Narodowych w GUS.

- _ Wynik IV kw. oznacza nieznaczne spowolnienie. Nieco wyższą dynamikę odnotowano w przemyśle, a zwłaszcza w przetwórstwie przemysłowym. Podobną do zeszłego roku dynamikę pokazał handel. Gorsze wyniki dotyczyły transportu i budownictwa. Oceniamy, że dynamika wartości dodanej była niższa niż 3,0 proc. _ - powiedziała Jeznach na briefingu prasowym. - _ Wstępnie oceniamy, że za spowolnienie dynamiki wzrostu w IV kw. odpowiada transport, budownictwo i handel. Podobnie jak w III kw., w IV kw. popyt pozytywnie wpływał na wzrost gospodarczy _ - dodała.

Jeznach oceniła, że na dobry wynik popytu, w tym spożycia indywidualnego, wpływ miał m.in. realny wzrost wynagrodzeń i świadczeń.

- _ Jeśli chodzi o popyt inwestycyjny, to należy spodziewać się lepszego pozytywnego wkładu na PKB niż w III kw. _ - powiedziała Jeznach. - _ Wstępny wynik wskazuje, że nie należy spodziewać się pozytywnego wpływu eksportu netto _.

Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2014 r. wzrósł o 3,0 proc. rdr oraz wzrósł o 0,6 proc. kdk - wynika z piątkowego flash szacunku GUS.

Pełne dane o PKB w IV kwartale GUS poda 27 lutego o godz. 10:00.

##Eksperci wskazują na wpływ Rosji i Ukrainy.

- _ Wzrost 3 proc. to dobry w skali unii europejskiej, ale nie specjalnie wysoki dla Polski _ - uważa Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, były wiceminister finansów. - _ Naturalne oczekiwania są, że u nas powinien być bardziej na poziomie 4 procent. W czwartym kwartale jednak mieliśmy negatywne efekty wojny handlowej z Rosją. Także taki wynik jak podał GUS trzeba traktować jako dobrą wiadomość. _

_ - Nie ma dodatkowego wyniku eksportu netto, a głównym czynnikiem jest popyt krajowy. - dodaje Gomułka . - Ważne co się dzieje z inwestycjami (o czym wstępne szacunki GUS nie informują - przy. red.). W poprzednich kwartałach inwestycje wysokie 5-10 proc. Jeśli nadal się utrzymują na tym poziomie, to dalej będzie dobrze _.

Podobne zdanie ma Ignacy Morawski, główny ekonomista Biz Banku (FM Bank PBP).

- _ Dane trochę gorsze od oczekiwań, ale nie zmieniają ogólnego obrazu gospodarki _ - potwierdza Morawski. - _ Zauważalne jest co prawda spowolnienie do poprzednich kwartałów, ale trzeba mieć świadomość, że główną przyczyną spowolnienia jest eksport na rynek rosyjsko-ukraiński. Efekt konfliktu na Ukrainie okazał się nawet słabszy niż się wcześniej spodziewano _.

- _ Wiedzieliśmy mniej więcej jak to wypadnie, to cecha odczytów za 4 kw., że nie odbiegają znacząco od szacunków _ - podaje Grzegorz Ogonek, ekonomista ING BSK. - _ Nawet ważniejszą informacją niż sam najnowszy wskaźnik GUS było zmniejszenie wzrostu w poprzednich trzech kwartałach - o 0,1 punktu proc. W warunkach poszukiwania przez rynki finansowe dochodowości - papierów dających dodatni wzrost - to może być sygnał, żeby uruchomić ruch na polskich obligacjach. Rynki w warunkach czekania na obniżki mogą się pokusić, żeby zareagować nawet w przypadku nieznacznej korekty in minus danych o wzroście gospodarki. _

- _ Najnowsze szacunki polskiego PKB nie zmieniają poglądów na to, co może się stać w 2015 r. _- dodaje. - _ Ważny dla nas jest mocny odczyt ze strony Niemiec, co wcześniej zapowiadały poprawiające się zamówienia w przemyśle naszego zachodniego sąsiada. _

Wcześniej podano wyniki największych gospodarek Unii Europejskiej. PKB Niemiec w czwartym kwartale wzrósł o 1,6 procent r/r (oczekiwano wzrostu 1,2 proc.), a Francji o 0,2 procent r/r (oczekiwania na tym samym poziomie).

O 11:00 Eurostat zaprezentował też statystyki dla całej Unii Europejskiej - wzrost gospodarczy był na poziomie 0,9 proc. rok do roku, o 0,1 pkt. proc. wyżej niż oczekiwania i niż wzrost w poprzednim kwartale.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: pkb, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz