Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nie żyje Halina Wasilewska-Trenkner - była minister finansów, członkini Rady Polityki Pieniężnej

Nie żyje Halina Wasilewska-Trenkner - była minister finansów, członkini Rady Polityki Pieniężnej

Halina Wasilewska-Trenkner była ministrem finansów w rządzie Jerzego Buzka Fot. Donat Brykczyński/REPORTER/East News
Halina Wasilewska-Trenkner była ministrem finansów w rządzie Jerzego Buzka

W czwartek zmarła Halina Wasilewska-Trenkner, była minister finansów. Choć w ministerialnym fotelu zasiadała krótko, jej wiedza zyskała ogromny szacunek. - Proszę nie ufać nikomu, bo wszyscy kłamią - tak według "Gazety Wyborczej" mówiła każdemu nowemu ministrowi finansów.

Halina Wasilewska-Trenkner od dawna nie udzielała się publicznie, ale chętnie doradzała tym, którzy dzwonili, by spytać ją o kwestie państwowych finansów.

Niejednokrotnie dzieliła się swoją ogromną wiedza z nami, dziennikarzami money.pl. Mówiła dlaczego inflacja może być groźna, i z czym się wiąże obniżanie przez RPP stóp procentowych.

Halina Wasilewska-Trenkner ukończyła studia na Wydziale Ekonomii i Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Była doktorem nauk ekonomicznych a także cenionym pracownikiem naukowym Szkoły Głównej Handlowej.

Prowadziła również zajęcia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego.

Ministrem finansów była w rządzie Jerzego Buzka. Pełniła również funkcję podsekretarza stanu w tym resorcie, później do 22 stycznia 2004 sekretarza stanu. W 2004 powołano ją w skład Rady Polityki Pieniężnej. Funkcję tę pełniła do 2010 roku.

Oni odeszli w ostatnim roku:

 

 

W tym samym roku prezes NBP Marek Belka powołał ją w skład zespołu doradców.

Halina Wasilewska-Trenkner była wyróżniona Nagrodą im. Andrzeja Bączkowskiego, a także odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.


Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Joanna
2017-12-07 20:40
To była wspaniała, ciepła, życzliwa i bardzo mądra Kobieta. Jaka szkoda, że tacy ludzie tak szybko odchodzą. Wielka strata! Cześć Jej pamięci. Spoczywaj Halinko w pokoju>
Książę
2017-11-20 16:24
To była mądra kobieta. Cześć jej pamięci!
Kowalski
2017-11-20 14:25
Transformacja ustroju w Naszym kraju daje o sobie znać i to w najgorszym wydaniu ! Te ciągłe obiecanki, cacanki, zmiany i kłótnie, podział na lepszy i gorszy sort . Brak pracy i perspektyw rozwoju, zmiany w zatrudnieniu, nerwowa atmosfera to niestety nie wychodzą Polakom na dobre !
Niech spoczywają w spokoju !
Pokaż wszystkie komentarze (33)