Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Hanna Gronkiewicz-Waltz znów nie przyszła na posiedzenie komisji weryfikacyjnej

338
Podziel się:

Wtorkowe posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie odbędzie się bez udziału Hanny Gronkiewicz-Waltz, która była na nie wezwana.

Prezydent Warszawy konsekwentnie nie stawia się na posiedzenia komisji.
Prezydent Warszawy konsekwentnie nie stawia się na posiedzenia komisji. (Artur Zawadzki/REPORTER)

Wtorkowe posiedzenie komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie odbędzie się bez udziału Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy po raz kolejny nie przyszła na komisję, mimo prawidłowo wręczonego wezwania.

[aktualizacja 12:21]

We wtorek odbywa się pierwsze tak zwane posiedzenie ogólne. Nie dotyczy ono zwrotu konkretnej nieruchomości, a całego problemu reprywatyzacji. Dzięki temu świadek może być pytany o zwroty różnych działek i budynków, bez konieczności wielokrotnego wzywania na posiedzenia dotyczące konkretnych adresów.

Początek posiedzenia upłynął na dyskusji, w jakim charakterze ma być wzywana i przesłuchiwana Gronkiewicz-Waltz. Część posłów zaproponowała, by stroną postępowania uczynić miasto stołeczne Warszawę, ale propozycja przepadła w głosowaniu.

- To, z czym spotykamy się dzisiaj, jest po prostu skandaliczne. Hanna Gronkiewicz-Waltz przez pół roku twierdziła, że nie może się stawić przed komisją, bo nie jest stroną postępowania. Kiedy komisja wzywa ją jako świadka, twierdzi, że nie może być świadkiem, bo jest stroną. To absurd jakiego dawno nie widzieliśmy - stwierdził jeden z członków komisji, Sebastian Kaleta.

Gronkiewicz-Waltz już wcześniej zapowiadała, że nie przyjdzie na wtorkowe posiedzenie komisji. Rzecznik stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk mówił, że Waltz "nie będzie wspierała kampanii szefa komisji Patryka Jakiego". - Działania komisji weryfikacyjnej są niekonstytucyjne, ponadto wtorkowa rozprawa nie dotyczy żadnego adresu - mówił też rzecznik.

Na wtorkowe posiedzenie przyszła natomiast druga wezwana, przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska. Przewodniczący komisji Patryk Jaki pytał ją między innymi, ile razy podczas sesji rady Gronkiewicz-Waltz osobiście informowała o kwestiach dotyczących reprywatyzacji.

- Z tego, co widzę, osobiście informowała raz. Zwykle przychodzili jej pełnomocnicy - powiedziała Malinowska-Grupińska. - Raz w ciągu 12 lat sprawowania urzędu? - pytał Jaki. - Pani prezydent przysyłała zawsze osoby bardzo kompetentne - odpowiedziała przewodnicząca Rady Warszawy.

Dodała też, że Rada nie kontrolowała żadnej ze spraw dotyczących reprywatyzacji. Jaki zarzucił jej mówienie nieprawdy. - Rada kontrolowała reprywatyzację przy placu Defilad. Wprowadza pani komisję w błąd - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Malinowska-Grupińska zaznaczała również, że zadaniem Rady jest zajmowanie się sytuacją mieszkańców Warszawy i nie można na Radę Miasta przerzucać odpowiedzialności w zakresie kontroli.

Do tej pory komisja nałożyła już na prezydent Warszawy kary na łączną kwotę 40 tys. zł. Prezydent Warszawy nie zamierza ani stawiać się przed komisją, ani też płacić kar, uważając je za nieuprawnione.

Zobacz także: Zobacz też: decyzja komisji weryfikacyjnej ws. Chmielnej 70:

Od lutego komisja zyskała potężniejsze możliwości w karaniu osób, które nie stawiły się na posiedzenie. Teraz, jeśli wezwana osoba nie przyjdzie na komisję, dostanie 10 tys. zł kary. Za każde kolejne niestawiennictwo - już 30 tysięcy (wcześniej maksymalna jednorazowa kara wynosiła 3 tys. zł).

Może też zostać zatrzymana i doprowadzona przed komisję siłą, o ile tak zdecyduje prokurator okręgowy.

Komisja może też nałożyć nawet milion złotych na osobę, "która dopuściła się pozaprawnych działań wobec danej nieruchomości".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(338)
Andrè
4 lata temu
H-G-W trzeba aresztować, osądzić, zlikwidować a następnie zutylizować i rozwlec po polach, jako nawóz !!! ☻
obs1248
5 lata temu
A sąsiada zabrała policja - wracać musiał piechotą
cv
5 lata temu
A jak ucieknie do Izraela ?
O2k
5 lata temu
Patryczku ta Pani w przeciwienstwie do ciebie jest prawnikiem a ty tylko magistromatołkiem jak mowił Dorn
jacek
5 lata temu
Mam jedynie jedną refleksje po przesłuchaniu przewodniczącej Rady Warszawy.Jeśli jest tak jak powiedziała ta pani to Rada Warszawy nie ma dostatecznych narzędzi aby kontrolować organ wykonawczy jakim jest prezydent miasta.Jak rozumiem dotyczy to wszystkich miast,gmin.Trzeba to jak najszybciej zmienić i doprecyzować,jak również ustalić,że obligatoryjnie przewodniczącym komisji rewizyjnej powinna być osoba z aktualnej opozycji w Radzie.Poza tym Komisja uparcie dąży do skompromitowania pani Hanny Gronkiewicz Waltz co jest zrozumiałe w roku wyborów samorządowych.Buldogi wyszły spod dywanu i kąsają.
...
Następna strona