Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Heineken zawarł pod naciskiem Węgier porozumienie z małym browarem

11
Podziel się:

Holenderski producent piwa Heineken ogłosił w poniedziałek zawarcie porozumienia w konflikcie o markę z małym browarem należącym częściowo do przedstawiciela mniejszości węgierskiej w Rumunii. Doszło do tego po naciskach rządu Węgier.

Heineken zawarł pod naciskiem Węgier porozumienie z małym browarem
(PATRICK HERTZOG / AFP)

Spór na linii wielki gigant i mały, lokalny browar. Do akcji wkroczył węgierski rząd i efekt jest zaskakujący. Holenderski producent piwa Heineken ogłosił zawarcie porozumienia w konflikcie o markę z małym browarem należącym częściowo do przedstawiciela mniejszości węgierskiej w Rumunii.

Sąd w Rumunii zdecydował w styczniu w procesie wytyczonym przez Heinekena, że siedmiogrodzki browar Lixid Project, którego współwłaścicielem jest Węgier z Rumunii, nie może używać marki Igazi Csiki Soer (węg. prawdziwe piwo z Csik), gdyż holenderski producent jest właścicielem marki Ciuc Premium (węg. Csiki Premium).

Władze węgierskie uznały ten wyrok za "nadużycie władzy kosztem węgierskiego przedsiębiorstwa" i zapowiedziały przyjęcie ustawy zakazującej komercyjnego wykorzystywania symboli totalitarnych, czyli m.in. czerwonej gwiazdy, która jest elementem logo Heinekena. Firma używa go ponad 150 lat.

W piątek szef kancelarii premiera Viktora Orbana, Janos Lazar, oświadczył, że węgierskie przedsiębiorstwa, które popadną w kłopoty, mogą liczyć na pomoc węgierskiego rządu. Ostrzegł też, że międzynarodowe firmy, które nadużyją swojej władzy kosztem węgierskiej firmy, mogą się spodziewać, że rząd w Budapeszcie wystąpi przeciwko nim.

Heineken i Lixid Project powiadomiły we wtorek o dojściu do porozumienia, zgodnie z którym holenderska firma zgadza się na równoległe istnienie obu marek. "Strony zgadzają się, że marki Ciuc i Csiki Soer będą funkcjonowały na rynku obok siebie. W ramach porozumienia strony wycofają się ze spraw sądowych przeciwko sobie" - napisano we wspólnym komunikacie, który przytoczyła agencja MTI.

Spór miał związek z nazwą historycznego województwa Ciuc (węg. Csik) w Siedmiogrodzie, gdzie mieszka część z 1,2 mln Węgrów w Rumunii. Piwo Ciuc Premium Heinekena jest nazywane przez Węgrów w Rumunii potocznie "piwem z Csik".

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Antek piwosz
7 lat temu
Kto raz pił szczynę hainekena nigdy juz nie weźmie tej gwazdki do ręki.
Ryszard Schet...
7 lat temu
O nie a gdzie demokracja, gdzie konstytucja, a gdzie wolność i wsparcie dla wielkiego zagranicznego koncernu? To skandal że rząd Węgierski ma czelność stawiać się zagranicznemu koncernowi przecież to zamach na demokrację, to co się dzieje w Polsce i na Węgrzech to skandal nie o taką wolną Europę walczyliśmy.
zxc
7 lat temu
A na co mogą ze strony polskiego rządu liczyć polskie przedsiębiorstwa? Nalot US, ha ha ha.
Chris uit ned...
7 lat temu
Heineken niszczy świat na swój sposób.
oLA
7 lat temu
DLACZEGO TAK DOBRZE,SKORO DEFICYT NAJWIĘKSZY OD 89 ROKU? SZOK!!!