Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|

Najbliższy współpracownik Solorza odchodzi z Cyfrowego Polsatu. Heronim Ruta złożył rezygnację

17
Podziel się

Heronim Ruta współpracował z Zygmuntem Solorzem-Żakiem „od zawsze”. Dzięki temu należy do najbogatszych ludzi w Polsce. Trzy lata temu oddał kontrolę nad swoim udziałem w Cyfrowym Polsacie, a teraz wycofał się przed końcem kadencji z zasiadania w radzie nadzorczej.

Zygmunt Solorz-Żak przyjął rezygnację kolegi, z którym współpracował od lat 80.
Zygmunt Solorz-Żak przyjął rezygnację kolegi, z którym współpracował od lat 80. (Wojciech Stróżyk/Reporter)
bDBuWOZN

Heronim Ruta współpracował z Zygmuntem Solorzem-Żakiem "od zawsze". Dzięki temu należy do najbogatszych ludzi w Polsce. Trzy lata temu oddał kontrolę nad swoim udziałem w Cyfrowym Polsacie, a teraz wycofał się przed końcem kadencji z zasiadania w radzie nadzorczej.

Heronim Ruta, to nazwisko, które od lat przewijało się w cieniu kolejnych przedsięwzięć Zygmunta Solorza-Żaka. Osoba dość tajemnicza, unikająca mediów.

Ruta i Solorz zaczynali już w latach 80., wspólnie sprowadzając z zagranicy samochody i telewizory. Ta współpraca przełożyła się później na rynek medialny.

bDBuWOZP

Ruta to inżynier elektryk, który zbudował w całej Polsce sieć nadajników dla Telewizji Polsat, łamiąc tym samym monopol Telekomunikacji Polskiej.

Zobacz także: Zobacz również: Balcerowicz - PiS prowadzi nas w stronę drugiej Grecji

Najdroższy prezent w historii

W 2008 roku wszedł w posiadanie 10 proc. udziałów Telewizji Polsat. Wtedy, po nieudanej transakcji z Axel Springer, Zygmunt Solorz-Żak sprzedał koledze pakiet akcji wart pół miliarda złotych za zaledwie 7,2 mln zł.

bDBuWOZV

- To mój wieloletni współpracownik, którego postanowiłem wynagrodzić - mówił wtedy Solorz-Żak. To prawdopodobnie najdroższy prezent w historii Polski.

Jeszcze do 2014 roku Ruta kontrolował cypryjską spółkę Sensor Overseas Limited, która ma obecnie 8,6 proc. udziałów Cyfrowego Polsatu o wartości rynkowej 1,3 mld zł. W szczytowym momencie był nawet na 15. miejscu wśród najbogatszych Polaków.

Pod koniec 2014 roku w Sensor zaangażowała się tajemnicza fundacja EVO Foundation z Liechtensteinu, przejmując 76 proc. udziałów.

bDBuWOZW

To nie zmieniło pozycji Ruty we władzach Cyfrowego Polsatu. Nadal zasiadał w radzie nadzorczej i wraz z Zygmuntem Solorzem był członkiem bardzo ważnego w spółce komitetu do spraw wynagrodzeń. Za swoją funkcję dostawał od Cyfrowego Polsatu 12,5 tys. zł miesięcznie. Jego kadencja kończyła się w 2018 roku.

W czwartek podano jednak, że Ruta zrezygnował przed terminem ze swojego stanowiska ze skutkiem na 30 listopada b.r. Nie podano przyczyn.

Biogram

Heronim Ruta ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Od początku zaangażowany był w budowanie strategii i konsekwentny rozwój głównych spółek z Grupy Polsat.

W latach 1978-1979 pracował w Centralnym Ośrodku Badań Techniki Kolejnictwa. W latach 1980-1987 kierował zakładem Wytwórczo-Usługowej Spółdzielni Pracy w Radomiu.

bDBuWOZX

W roku 1987 założył spółkę Herom Sp. z o.o., której był prezesem do 1992 roku. W latach 1992-1994 pełnił funkcję prezesa spółki Ster Sp. z o.o., w latach 2002-2005 - członka zarządu Polaris Finance B.V., a w latach 2002-2004 - członka rady nadzorczej litewskiej stacji telewizyjnej Baltijos Televizja, UAB.

Notowania akcji Cyfrowego Polsatu w ostatnich pięciu latach

bDBuWPaq
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
3,1415
3 lata temu
Ruta ucieka z tonącego okrętu - Solorz podpadł w PAK-u i Elektrimie - tylko czekać jak mu się dobiorą do ...
Xn
3 lata temu
W latach 80 sprowadzali samochody i tv. I pewnie teraz wypierają się faktu że nigdy nie współpracowali z SB.
pertya
3 lata temu
poczytać i dowiedzieć się kto to jest i skąd się wziął solorz a wtedy zrozumiecie wszystko dlaczego polsat nie jest przyjazny temu rządowi
bDBuWPar
PAPAŁA ODEZWI...
3 lata temu
i Solorz zaczynali już w latach 80., wspólnie sprowadzając z zagranicy samochody
Paweł
3 lata temu
Balcerowicz nie może znieść informacji że ktoś ma inne spojrzenie na gospodarkę, marzy żeby Polska gospodarka się wykoleiła bo mógłby powiedzieć a nie mówiłem. na razie nic na to nie wskazuje i zawcześnie o tym mówić ale historia raczej przyzna rację Morawieckiemu a nie Balcerowiczowi. Ten ostatni porównuje Polskę do Czech a zapomniał że Czechy nigdy nie miały planu Balcerowicza i zawsze lepiej radziły sobie niż Polska a bezrobocie było bardzo niskie i nigdy nie dotknęła ich fala emigracji, którą wywołał plan balcerowicza
...
Następna strona