Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Historyczna zmiana nazwy w państwowej spółce. PERN już bez "Przyjaźni"

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" zmienia nazwę i logo. Po rebrandingu spółka będzie funkcjonowała jako PERN SA. Tak zdecydowało Walne Zgromadzenie Wspólników na wniosek zarządu spółki - poinformował w poniedziałek PERN.

Historyczna zmiana nazwy w państwowej spółce. PERN już bez "Przyjaźni"
(EAST NEWS)

"Celem odświeżenia wizerunku marki i uproszczenia nazwy jest lepsza identyfikacja firmy przez rynek i dostosowania do standardów obowiązujących w dzisiejszym, zglobalizowanym świecie" - wyjaśniła spółka. PERN zaznaczył, iż jest jednym z ostatnich podmiotów krajowego sektora paliwowego, który zdecydował się na modyfikację liczącej ponad 50 lat nazwy firmy.

Zmiana nazwy PERN oznaczać będzie m.in., że zniknie jej dotychczasowa część, czyli słowo "Przyjaźń". "Ze skróconej nazwy zniknie też znak graficzny przypominający kształtkę rurociągu" - wyjaśniła spółka.

PERN poinformował, że jeszcze w 2016 r. sukcesywnie wszystkie bazy i stacje spółki zyskają nowy logotyp i odświeżoną identyfikację wizualną. Zmienione zostaną również materiały informujące o ofercie. "Prosta i przejrzysta koncepcja będzie nawiązywać do powszechnie rozpoznawalnej nazwy w branży naftowej, uwzględniając jednocześnie wymogi współczesnego rynku" - podkreślił PERN.

Według spółki, sposób wprowadzanych zmian w nazwie i logo spowoduje "minimalne koszty rebrandingu zwiększając przy tym efektywność działań marketingowych". "Jeszcze w tym roku nastąpi też uporządkowanie identyfikacji wizualnej we wszystkich spółkach grupy kapitałowej PERN" - zapowiedziała spółka.

Pytany o termin wprowadzenia zmian, rzecznik prasowy PERN Roman Góralski oświadczył: "Nowa, skrócona nazwa spółki zostanie wprowadzona po zarejestrowaniu przez KRS". Krajowy Rejestr Sądowy prowadzi rejestr podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, w tym przedsiębiorstw.

PERN to jednoosobowa spółka Skarbu Państwa, strategiczna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Tłoczy ropę naftową rurociągiem "Przyjaźń" z Rosji - ok. 50 mln ton rocznie - do rafinerii krajowych: PKN Orlen oraz Grupy Lotos, a także dwóch rafinerii w Niemczech: PCK Schwedt i Mider Spergau. W Polsce spółka zarządza siecią ponad 2,6 tys. km rurociągów naftowych i paliwowych oraz bazami magazynowymi o łącznej pojemności ok. 3,2 mln metrów sześc.

Do grupy kapitałowej PERN należy pięć spółek zależnych: Operator Logistyczny Paliw Płynnych, Centrum Diagnostyki Rurociągów i Aparatury, Siarkopol, Petromor i Naftoport.

PERN został utworzony w Płocku w 1959 r. pod nazwą: Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego - w budowie. W 1960 r. rozpoczęła się budowa pierwszej nitki polskiego odcinka rurociągu "Przyjaźń", który po połączeniu z siecią magistrali o tej samej nazwie w ówczesnym ZSRR zaczął tłoczyć ropę naftową trzy lata później. W związku z rozpoczęciem eksploatacji rurociągu w 1964 r. rozszerzono nazwę przedsiębiorstwa - od tej pory funkcjonowało ono jako Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągu Naftowego "Przyjaźń".

Po trwającej w kolejnych latach rozbudowie sieci magistrali krajowych, w tym budowie transportującego ropę naftową rewersyjnego Rurociągu Pomorskiego na trasie Płock-Gdańsk oraz budowie magistrali tłoczących paliwa gotowe, nazwę przedsiębiorstwa zamieniono w 1983 r. na Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń". W 1999 r. przedsiębiorstwo przekształcono w spółkę akcyjną Skarbu Państwa, utrzymując dotychczasową nazwę podmiotu.

Zgodnie z przyjętą przez Sejm w lutym nowelizacją ustawy o działach administracji rządowej od 1 lipca pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma przejąć uprawnienia Skarbu Państwa wobec PERN, a pod nadzorem Ministerstwa Energii mają znaleźć się spółki paliwowe - oprócz PKN Orlen i Grupy Lotos, także Naftoport oraz Siarkopol.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)