Notowania

Hortex sprzedany po jedenastu latach. Jeden brytyjski fundusz zastąpi inny

Obecny właściciel Horteksu - brytyjski fundusz private equity - próbował pozbyć się udziałów producenta soków i mrożonek już od kilku lat. W końcu mu się to udało. Nowym właścicielem będzie też fundusz private equity i też brytyjski, właściciel m.in. serwisu sprzedażowego Allegro.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Hortex/materiały prasowe)
Nowy inwestor nie podał ceny zakupu udziałów Horteksu. Eksperci szacowali ją niedawno na 200 mln euro

Fundusz private equity Mid Europa Partners z siedzibą na brytyjskiej wyspie Guernsey podpisał porozumienia w sprawie zakupu Grupy Hortex od funduszu kontrolowanego przez Argan Capital z siedzibą w Londynie. Transakcja uwarunkowana jest zgodą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a jej zakończenie przewidziane jest na pierwszy kwartał 2018 r.

Wartości transakcji nie podano, ale rozmówcy "Pulsu Biznesu" wyceniali Hortex pod koniec półrocza b.r. na 200 mln euro. Co ciekawe, jeszcze cztery lata temu, przy poprzedniej próbie sprzedaży, był wyceniany na 300 mln euro - podawała gazeta.

Argan Capital wielokrotnie badał rynek pod kątem możliwości sprzedaży Horteksu, ale oczekiwał znacznie wyższej ceny, niż byli skłonni zapłacić potencjalni inwestorzy. Poprzedni plan z 2014 r. sprzedaży części akcji na giełdzie upadł z powodu rosyjskiego embarga, które uderzyło w wyniki Horteksu.

Cztery lata temu wyniki były tak złe, że Hortex musiał renegocjować kredyty - podał "Puls Biznesu". Sprzedaż utrudniał model biznesowy. Trudno było znaleźć inwestora branżowego zainteresowanego i sokami, i mrożonkami jednocześnie, a podział firmy byłby utrudniony ze względu na prawa do marki.

Owoce, których nie należy jeść jesienią i zimą

- Hortex to polska, legendarna marka z bogatą tradycją i biznes, który posiada solidne fundamenty do dalszego wzrostu. Cieszymy się z perspektywy zwiększenia naszej ekspozycji na rosnącym rynku FMCG w Polsce. Będziemy wspierać spółkę w realizacji jej celów strategicznych, w tym w zakresie rozwoju nowych produktów, wejścia w nowe segmenty rynku spożywczego oraz akwizycje - powiedział w czwartek Paweł Padusiński, partner w Mid Europa oraz szef warszawskiego biura.

W portfelu Mid Europa Partners są obecnie trzy polskie spółki - Allegro, Polskie Koleje Linowe i Diagnostyka (sieć laboratoriów medycznych).

- Inwestycja w Hortex jest wynikiem naszego bogatego doświadczenia uzyskanego dzięki współpracy ze spółkami portfelowymi w sektorze retail i FMCG w regionie CEE, m.in. z Żabką, Moji Brendovi, Allegro i Profi. Dostrzegamy olbrzymi potencjał spółki zarówno jako samodzielnego biznesu, jak i platformy do dalszego wzrostu przez innowacje i M&A przy wykorzystaniu naszej sieci kontaktów oraz unikalnej wiedzy w sektorze - dodał Robert Knorr, partner zarządzający Mid Europa, nadzorujący inwestycje funduszu w sektorze handlu detalicznego i FMCG.

Trzy miesiące temu Zbigniew Mendel, prezes Mendel Company w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl wskazywał na trudną sytuację na rynku rosyjskim, od którego wyniki Horteksu przez lata były uzależnione. Bierny na polskim rynku nie pozostawał też Iglotex. To utrudniało negocjacje cenowe, a Argan chciał już wycofać środki, bo czas inwestycji był już dość długi jak na standardy funduszy private equity.

Mid Europa Partners jest funduszem typu private equity inwestującym w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej. Działając z Warszawy, Londynu, Budapesztu i Stambułu, Mid Europa Partners doradza i zarządza funduszami dysponującymi kapitałem o wartości 4,6 mld euro. Zespół Mid Europa Partners inwestuje na rynkach regionu od 1999 roku i do tej pory przeprowadził 35 inwestycji w 18 krajach.

Tagi: rynek spożywczy, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-11-2017

JacentyHortex przejmie firma zarejestrowana w tzw. raju podatkowym na wyspie Guernsey. Nie będą płacić w Polsce podatków,za warzywa i owoce do mrożonek płacą … Czytaj całość

02-11-2017

karolekW Polsce nie ma już nic polskiego. Wszystko rozkradzione i za grosze i łapówki wyprzedane

02-11-2017

qwaqwaqpamięć krótka jest, kto celowo doprowadził do upadku Hortexu, żeby go sprzedać za grosze?

Rozwiń komentarze (17)