Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

Hortex sprzedany po jedenastu latach. Jeden brytyjski fundusz zastąpi inny

17
Podziel się:

Obecny właściciel Horteksu - brytyjski fundusz private equity - próbował pozbyć się udziałów producenta soków i mrożonek już od kilku lat. W końcu mu się to udało. Nowym właścicielem będzie też fundusz private equity i też brytyjski, właściciel m.in. serwisu sprzedażowego Allegro.

Nowy inwestor nie podał ceny zakupu udziałów Horteksu. Eksperci szacowali ją niedawno na 200 mln euro
Nowy inwestor nie podał ceny zakupu udziałów Horteksu. Eksperci szacowali ją niedawno na 200 mln euro (Hortex/materiały prasowe)

Fundusz private equity Mid Europa Partners z siedzibą na brytyjskiej wyspie Guernsey podpisał porozumienia w sprawie zakupu Grupy Hortex od funduszu kontrolowanego przez Argan Capital z siedzibą w Londynie. Transakcja uwarunkowana jest zgodą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a jej zakończenie przewidziane jest na pierwszy kwartał 2018 r.

Wartości transakcji nie podano, ale rozmówcy "Pulsu Biznesu" wyceniali Hortex pod koniec półrocza b.r. na 200 mln euro. Co ciekawe, jeszcze cztery lata temu, przy poprzedniej próbie sprzedaży, był wyceniany na 300 mln euro - podawała gazeta.

Argan Capital wielokrotnie badał rynek pod kątem możliwości sprzedaży Horteksu, ale oczekiwał znacznie wyższej ceny, niż byli skłonni zapłacić potencjalni inwestorzy. Poprzedni plan z 2014 r. sprzedaży części akcji na giełdzie upadł z powodu rosyjskiego embarga, które uderzyło w wyniki Horteksu.

Cztery lata temu wyniki były tak złe, że Hortex musiał renegocjować kredyty - podał "Puls Biznesu". Sprzedaż utrudniał model biznesowy. Trudno było znaleźć inwestora branżowego zainteresowanego i sokami, i mrożonkami jednocześnie, a podział firmy byłby utrudniony ze względu na prawa do marki.

Zobacz także: Owoce, których nie należy jeść jesienią i zimą

- Hortex to polska, legendarna marka z bogatą tradycją i biznes, który posiada solidne fundamenty do dalszego wzrostu. Cieszymy się z perspektywy zwiększenia naszej ekspozycji na rosnącym rynku FMCG w Polsce. Będziemy wspierać spółkę w realizacji jej celów strategicznych, w tym w zakresie rozwoju nowych produktów, wejścia w nowe segmenty rynku spożywczego oraz akwizycje - powiedział w czwartek Paweł Padusiński, partner w Mid Europa oraz szef warszawskiego biura.

W portfelu Mid Europa Partners są obecnie trzy polskie spółki - Allegro, Polskie Koleje Linowe i Diagnostyka (sieć laboratoriów medycznych).

- Inwestycja w Hortex jest wynikiem naszego bogatego doświadczenia uzyskanego dzięki współpracy ze spółkami portfelowymi w sektorze retail i FMCG w regionie CEE, m.in. z Żabką, Moji Brendovi, Allegro i Profi. Dostrzegamy olbrzymi potencjał spółki zarówno jako samodzielnego biznesu, jak i platformy do dalszego wzrostu przez innowacje i M&A przy wykorzystaniu naszej sieci kontaktów oraz unikalnej wiedzy w sektorze - dodał Robert Knorr, partner zarządzający Mid Europa, nadzorujący inwestycje funduszu w sektorze handlu detalicznego i FMCG.

Trzy miesiące temu Zbigniew Mendel, prezes Mendel Company w wywiadzie dla serwisu portalspozywczy.pl wskazywał na trudną sytuację na rynku rosyjskim, od którego wyniki Horteksu przez lata były uzależnione. Bierny na polskim rynku nie pozostawał też Iglotex. To utrudniało negocjacje cenowe, a Argan chciał już wycofać środki, bo czas inwestycji był już dość długi jak na standardy funduszy private equity.

Mid Europa Partners jest funduszem typu private equity inwestującym w Europie Centralnej i Południowo-Wschodniej. Działając z Warszawy, Londynu, Budapesztu i Stambułu, Mid Europa Partners doradza i zarządza funduszami dysponującymi kapitałem o wartości 4,6 mld euro. Zespół Mid Europa Partners inwestuje na rynkach regionu od 1999 roku i do tej pory przeprowadził 35 inwestycji w 18 krajach.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
kled
5 lata temu
Nie kupuje nie polskich wyrobów!
;;;;wąsy
5 lata temu
andrzej L. w sejmie mówił prawdę, dlatego już go nie ma.
wekk
5 lata temu
Niestety Hortex ma słabą jakość a wiem bo jestem z tej branży , to dla wszystko wiedzących trolli
abc
5 lata temu
Hortex powstał w 1958 roku jako Przedsiębiorstwo Handlu Zagranicznego "HORTEX" działające w ramach Centrali Spółdzielni Ogrodniczych (CSO). W 1989 roku tradycje i majątek firmy przejął Hortex Sp. z o.o., który miał być sprywatyzowany w 1994 roku w prywatyzacji akcyjno-pracowniczej, ale pozostał w rękach Skarbu Państwa i został doprowadzona do bankructwa. W 1999 roku został przejęty przez: BGŻ( kapitał francuski), Bank Handlowy( powiązany z aferą FOZZ - straty dla skarbu państwa 5-10 mld dolarów - obecnie kapitał amerykański), EBOiR( międzynarodowa instytucja finansowa) i Bank of America(1. miejsce w USA wśród banków). W 2003 r. Bank of America wykupił udziały od pozostałych akcjonariuszy, a w 2006 roku europejski prywatny fundusz private equity Argan Capital zakończył współpracę z Bank of America i wykupił od niego akcje części firm, którymi dotychczas zarządzał w imieniu banku, w tym Hortex Holding . W 2012 r. utworzono w miejsce dotychczasowej firmy trzy spółki: producenta soków Hortex Holding SA, wytwórcę mrożonek Ortika Polska Sp. z o.o. oraz Hortex Marketing Services Sp. z o.o., która świadczący usługi marketingowe dla dwóch pozostałych spółek.....Obecnie została kupiona przez Mid Europa Partners.....Wnioski zostawiam internautom....
edek
5 lata temu
myślałem że to polska firma ... dzięki za info - już nie kupię ich produktów