Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ikea wprowadza do swojego asortymentu instalacje fotowoltaiczne

Ikea wprowadza do swojego asortymentu instalacje fotowoltaiczne

Fot. jmho/wikimedia/public domain

Szwedzka sieć Ikea wprowadza do sprzedaży instalacje fotowoltaiczne. Będą dostępne we wszystkich sklepach Ikea w Polsce od 28 kwietnia 2017 r.

"W Ikea chcemy wywierać pozytywny wpływ na ludzi i środowisko, dlatego angażujemy się w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Już w lutym zeszłego roku Ikea w Polsce osiągnęła "niezależność energetyczną" - między innymi dzięki własnym farmom wiatrowym. Wprowadzając do asortymentu naszych sklepów rozwiązanie "pod klucz" do wytwarzania odnawialnej energii w domu, chcemy umożliwić Polakom życie w bardziej zrównoważony sposób w ich własnych domach. Panele fotowoltaiczne to inwestycja, która nie tylko pozwala generować energię, ale również przynosi oszczędności" - powiedziała cytowana w komunikacie Anna Pawlak-Kuliga, prezes Ikea Retail w Polsce.

Instalacja fotowoltaiczna to system, który zamienia energię słoneczną na elektryczną. Składa się z pięciu elementów: paneli, falownika, konstrukcji montażowej, zabezpieczeń i okablowania. Proces produkcji energii przez profesjonalnie zamontowaną instalację jest bezpieczny, ekologiczny i wydajny – pozwala w pełni pokryć zapotrzebowanie domu na energię elektryczną, niezależnie od pory dnia, czy roku. Dodatkowo przebiega bez szkodliwych emisji i odpadów, przy wykorzystaniu ciepła i światła ze słońca –niewyczerpującego się źródła zielonej energii.

Ikea we współpracy ze spółką GEO Solar pomoże klientom w oszacowaniu zysków i kosztów, by następnie przeprowadzić audyt i montaż instalacji, wesprzeć w podłączeniu do sieci elektrycznej operatora i prowadzić bieżący monitoring.

"Korzystanie z własnych odnawialnych źródeł energii pozwala konsumentowi stać się prosumentem, czyli osobą, która jednocześnie produkuje i konsumuje energie. Nadwyżka wytworzonej energii przekazywana jest do sieci i można ją odebrać w stosunku 1:0,8 jednostki (kWh). Eksperci Ikea podkreślają, że niskie temperatury i natężenie promieniowania, które występują w Polsce zimą, nie oznaczają, że instalacja fotowoltaiczna nie będzie generować energii w tym czasie. Średnie roczne nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2, a jego rozkład w skali kraju jest względnie równomierny" - czytamy.

"W Ikea od lat kierujemy się ideą zrównoważonego rozwoju. Realizując strategię "People & Planet Positive", dbamy o to, aby praktyczne rozwiązania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałania zmianom klimatu miały zastosowanie nie tylko w naszej działalności operacyjnej, ale też w domach naszych klientów. To szczególnie ważne, ponieważ aż 1/4 energii produkowanej na świecie zużywamy w domach" - podsumowała Pawlak-Kuliga.

Grupa Ikea w Polsce posiada obecnie dziewięć sklepów. Wartość sprzedaży w polskich sklepach Ikea wyniosła ok. 3 mld zł w roku finansowym 2016 (1 września 2015 - 31 sierpnia 2016) wobec 2,65 mld zł rok wcześniej. Sklepy te odwiedziło w tym czasie prawie 28 mln osób wobec ponad 24 mln wizyt w r. fin. 2015.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie