Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Indeks iPhone'a. Polak musi pracować prawie 200 godzin na nowy model smartfona

361
Podziel się:

Aż 196 godzin musi pracować przeciętny Polak, by zarobić na najnowszy smartfon Apple - iPhone XS. Niemcom wystarczy 40 godzin, a Szwajcarom zaledwie 24. Takie dane przynosi "Indeks iPhone'a" stworzony przez Gazeta.pl Next.

Nowy iPhone XS 256 GB kosztuje w Polsce 5729 zł.
Nowy iPhone XS 256 GB kosztuje w Polsce 5729 zł. (Apple)

Aż 196 godzin musi pracować przeciętny Polak, by zarobić na najnowszy smartfon Apple - iPhone XS. Niemcom wystarczy 40 godzin, a Szwajcarom zaledwie 24. Takie dane przynosi Indeks iPhone'a.

Zestawienie serwisu Gazeta.pl Next powstało na bazie cen najnowszego flagowego modelu iPhone'a w wersji 256 GB w poszczególnych krajach oraz średnich godzinowych stawek za godzinę pracy według Eurostatu.

Urząd statystyczny Unii Europejskiej określa szacunkowo średnią godzinową płacę w Polsce w 2017 roku na 6,8 euro. Przy założeniu, że iPhone XS 256 GB kosztuje nad Wisłą równowartość 1332 euro, przeciętnie musimy na niego pracować 196 godzin.

Zobacz także: Wideo: Apple w końcu pokazał swoje nowości. Jest nowy iPhone i iWatch

Według GUS-u przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w 2017 r. wyniosło 4271,51 zł brutto. Zakładając, że wymiar czasu pracy na pełnym etacie wynosi 160 godzin miesięcznie, daje nam to 26,69 zł brutto na godzinę.

W jaki sposób Eurostat wyliczył stawkę 6,8 euro, czyli nieco ponad 29 zł? Dane te zostały uzyskane w wyniku podzielenia łącznej kwoty wynagrodzeń pracowników przez liczbę przepracowanych przez nich godzin. Co istotne, zalicza się tu także płacone przez pracodawców składki na ubezpieczenie społeczne.

Jeśli mamy już to z głowy, możemy przyjrzeć się danym odnoszącym się do innych krajów europejskich.

Zgodnie z Indeksem iPhone'a, nieco tylko większą siłą nabywczą niż Polacy dysponują Węgrzy. Choć nowy smartfon Apple jest na Węgrzech wyraźnie droższy, ponieważ kosztuje aż 1417 euro, godzinowa stawka wynosi tam 7,6 euro. Efekt? 186 godzin potrzebnych do uskładania na nowego iPhone'a.

Po drugiej stronie skali jest Szwajcaria. Nie dość, że przeciętne godzinowe wynagrodzenie wynosi tam aż 50,6 euro, to jeszcze nowy iPhone jest tańszy niż w Polsce. Dzięki temu przeciętny Szwajcar musi pracować tylko 24 godziny na flagowy produkt Apple.

Nieco tylko dłużej na nowego iPhone'a muszą pracować Niemcy, Francuzi czy Holendrzy. Dzięki przeciętnym godzinowym zarobkom wynoszącym nieco ponad 30 euro, wystarczy im około 40 godzin pracy, by uzbierać na nowy smartfon.

Jak zaznaczyli autorzy Indeksu iPhone'a, nie uwzględniono w nim Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Estonii, Grecji, Litwy, Łotwy, Malty, Rumunii Słowacji i Słowenii, ponieważ Apple nie opublikował tam jeszcze oficjalnych cen nowego iPhone'a.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(361)
Robol
6 lat temu
Tylko że Szwajcar w tym samym czasie upiecze np.10 bułek, a Polak 2.I taka jest prawda.Polak nie pracuje,tylko przychodzi do pracy.I tu jest sedno sprawy,wystarczy popatrzeć na PKB.Dziesięcio milionowa Szwecja,ma prawie takie PKB,co trzydziestu ośmio milionowa Polsaka.I tyle w tym temacie.
Kozak
6 lat temu
Większych bzdur nie czytałem, tak to jest jak się liczy cuda na kiju nie będąc w danym kraju. Pełno Niemców siedzi na socjalu za ok 1k euro(zależy ile splodzili kolorowych) a pensje nie są tak cudaczne jak się Co niektórym wydaje.
Lkk
6 lat temu
Chyba że dostaje 500+ na kilka dzieci to nie musi w ogóle pracować.
Adam
6 lat temu
W polsce ludzie gonią tylko za tak drogimi rzeczami telefon za 5000zl a zarabiają połowę z tego ale przecież trzeba się pochwalić wszystkim. Jakoś w uk nie widzę zeby ludzie tak zaraz kupowali same nowości. W uk popularne jest gumtree i sekend hand rzeczy większość ludzi kupuje tak większość rzeczy do domu i się tego nie wstydzi ale w polsce to nie do pomyślenie.
Gość
6 lat temu
Bzdury w Polsce na godzin.jest 13.50 brutto to około 10 zł netto razy 200 godzin Więc zarobek około 2 tyś zł.Gdyby pracował 168 godz.byloby 1600zl To macie Polskę EPOKA KAMIENIA ŁUPANEGO .Te fury komury wszytko na raty nigdy nie spłacone. Tak między nami sami NATO pozwalacie .Pracując za OCHLAPY.
...
Następna strona