Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Indii. Wymiana banknotów doprowadziła do chaosu

10
Podziel się:

Celem tego niespodziewanego posunięcia jest przetransferowanie wartych miliardy dolarów utajnionych zasobów gotówkowych do oficjalnej gospodarki.

Gospodarka Indii. Wymiana banknotów doprowadziła do chaosu
(PAP/EPA)

Miliony ludzi w kolejkach przed bankami w Indiach oczekują na wymianę banknotów o najwyższych nominałach, unieważnionych przez rząd. Nad chaosem usiłują zapanować oddziały paramilitarne.

We wtorek premier Nerendra Modi ogłosił unieważnienie, ze skutkiem natychmiastowym, banknotów o nominałach 500 i 1000 rupii (odpowiednio 7,5 i 15 dolarów USA), co uzasadnił koniecznością walki z korupcją i podrabianiem pieniędzy.

Zapewnił, że posiadacze wycofanych z obiegu banknotów nie poniosą strat, jeśli do końca grudnia zdeponują je w banku lub na poczcie.

Konieczność wymiany pieniędzy naraziła na utrudnienia i kłopoty setki milionów mieszkańców Indii, którzy nie mają zaufania do banków ani kart płatniczych i operują tylko gotówką.

Obserwatorzy wskazują, że celem tego niespodziewanego posunięcia jest przetransferowanie wartych miliardy dolarów utajnionych zasobów gotówkowych do oficjalnej gospodarki oraz uderzenie w działających przeciwko Indiom islamistycznych rebeliantów, których podejrzewa się o używanie fałszywych banknotów o nominale 500 rupii do finansowania swych operacji.

Indie oskarżają sąsiedni Pakistan o udzielanie schronienia rebeliantom dokonującym ataków na indyjskie wojska, przede wszystkim na terytorium spornego Kaszmiru. Pakistan określa te zarzuty jako bezpodstawne.

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(10)
kasia
7 lat temu
Niestety uczciwość , uczciwość i jeszcze raz uczciwość . Jak jej nie ma to taki rezultat !
silva.m
7 lat temu
Największy nominał to odpowiednik 15 USD? To tanio tam musi być?
Arek
7 lat temu
Czyli robią dokładnie to samo co PRL w 1951 roku.Po tej operacji hindusi będą trzymać każdy wolny pieniądz w złocie i dolarach i przez pokolenia nie zaufają już państwu indyjskiemu.
Oczy
7 lat temu
Mamy Hindusa praktykanta, ktory wraca do domu 30.12 i mialby teoretycznie tylko kilka godzin na wymiane swoich 15000 rupii. W Europie nikt nie chce ich kupic.
finansik
7 lat temu
Jak widać są mądre narody, które nie ufają bankom. Nie pojmuję jak można ufać globalnemu oszustowi, którym niewątpliwie są banki.