Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny w dół. NBP potwierdził ostatnie dane GUS

8
Podziel się:

W 2016 roku wszystkie publikowane miary inflacji bazowej utrzymują się na bardzo niskim poziomie.

Ceny w dół. NBP potwierdził ostatnie dane GUS

Wartość inflacji po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła -0,4 procent, a ceny administrowane, podlegające kontroli państwa, spadły o 0,6 procent, podał w środowym raporcie Narodowy Bank Polski.

Tempo spadku cen jest zatem podobne do poziomu inflacji, obliczanego przez Główny Urząd Statystyczny. We wtorek GUS podał, że we wrześniu spadek cen w polskiej gospodarce wyniósł 0,5 procent rok do roku.

Oprócz tego Narodowy Bank Polski wylicza odczyt inflacji bazowej dotyczący cen najbardziej zmiennych. We wartość tego wskaźnika we wrześniu nie zmieniła się w ujęciu rocznym.

"W 2016 roku wszystkie publikowane miary inflacji bazowej utrzymują się na bardzo niskim poziomie i w większości pozostają w pobliżu swoich najniższych historycznie wartości (z wyjątkiem wskaźnika inflacji po wyłączeniu cen administrowanych) - czytamy w komunikacie NBP.

W przeciwieństwa do GUS, NBP przy wyliczaniu wskaźników inflacji bazowej analizuje zmiany cen w różnych segmentach koszyka dóbr kupowanych przez Polaków. Pozwala to trafniej określić źródła inflacji oraz jej trwałość. Najczęściej stosowanym wskaźnikiem jest inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Leszek
6 lat temu
Autor tego tekstu nie wie, że NBP liczy inflację bazową na danych GUS. GUS nie liczy inflacji bazowej, gdyż jest wiele odmian jej liczenia dającej nieraz sprzeczne rezultaty i byłby posądzony o manipulacje.
auslander
6 lat temu
czy wy w Polsce tego nie widzicie, ze ceny w PL daza do cen zachodnich. Tu sie nie ma co napinac, ceny musza w Polsce wzrosnac skoro wszystko sprowadzacie z zagranicy. W Polsce sie praktycznie nic nie produkuje co jest zaaawansowane technologicznie. A to ze w PL zarabia sie 500 € nikogo na zachodzie nie interesuje , jak sprzedaje wam pol-produkty albo liniie produkcyjne do produkcji zywnosci. To samo ze sluzba zdrowia, skladki na sluzbe macie w PLN (smiesznie niskie w porownaniu do zachodu) ale urzadzenia medyczne kupuje sie za ciezkie miliony €. Tyle w temacie, Polsko obudz sie, wam zadne 500+ i obnizanie wieku emerytalnego nie pomoze, wy potrzebujecie silnej gospodarki wytwarzajacej zaawansowane produkty.
konsument
6 lat temu
Czy ktoś z piszących te bzdety robił ostatnio zakupy ? żeby coś o tym napisać to trzeba znać realia a jak zakupy robi kierowca służbowego samochodu albo inna służąca to się takie bzdury wciska przykłady? -krakowska z indyka kosztowała 22,50/kg teraz 29/kg z innej beczki -leki np glukozamina niedawno 13zł za opakowanie ,ostatnio 17,50 /op wczoraj płaciłem 22/opakowanie nie wspomnę o cytrusach -cytrynach, kiwi mandarynkach miejsca braknie na te wyliczanki palnij się człowieku w ten zakuty łep zanim cos takiego napiszesz
ktoś380
6 lat temu
Kolejna manipulacja, może chcieli powiedzieć że Pensje spadają.
ratio
6 lat temu
może ceny spadaąa, ale lokomotyw:-) bo żywność błyskawicznie drożeje: warzywa, owoce, masło, wędliny... czynsz w ciągu dwóch lat w jednej ze sp-ni warszawskich wzrósł o 50%, teraz dojdą koszty podatku wieczystego (30 razy wyższego!)... Co ten GUS liczy...