Notowania

świat
25.08.2016 16:10

Inicjatywa Trójmorza wzmocni konkurencyjność regionu

- Inicjatywa forum państw Trójmorza sprawi, że region Europy Środkowo-Wschodniej stanie się bardziej konkurencyjny, bezpieczniejszy i tym samym wzmocni Unię Europejską - powiedziała w czwartek w Dubrowniku prezydent Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

aktualizacja 17:42

Prezydent Chorwacji, otwierając forum, w którym biorą udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. prezydent RP Andrzej Duda, podkreśliła, że inicjatywa ma charakter nieformalny. Zaznaczyła, że ma ona przyczynić się do zbudowania korytarzy łączących Północ z Południem.

Oceniła, że dzięki niej region stanie się bardziej konkurencyjny, bezpieczniejszy i w ten sposób wzmocni Unię Europejską.

Grabar-Kitarović uważa, że istotna jest budowa połączeń między gazociągami i ropociągami, a także kwestia magazynowania energii.

Duda: dominacja jednego dostawcy energii wyzwaniem dla regionu

Wyzwaniem dla regionu Trójmorza, które bezpośrednio dotyka większości naszych państw, jest dominacja jednego dostawcy surowców energetycznych - powiedział w Dubrowniku prezydent Andrzej Duda.

"Stan ten rodzi oczywiste zagrożenia, których wszyscy jesteśmy świadomi, o których wielokrotnie już rozmawialiśmy" - zaznaczył.

Duda mówił, że można im przeciwdziałać, rozwijając połączenia energetyczne, tak aby zapewnić realną dywersyfikację dostaw energii. "Flagowym projektem, którego realizacja bez wątpienia zmieni oblicze sektora energetycznego w naszym regionie, w regionie Europy Środkowej, jest korytarz gazowy Północ-Południe łączący działający już terminal LNG w Świnoujściu z terminalem na chorwackiej wyspie Krk" - powiedział prezydent.

Polski prezydent bierze udział w forum państw Trójmorza, czyli Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego.

Tagi: świat, chorwacja, dyplomacja, prezydent, pap, krótka, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-08-2016

Krzysztof137No i mamy reinkarnację RWPG. za chwilę dołączy Putin i przyjmie przewodnictwo. Brawa dobra zmiana.

25-08-2016

Y3322No , to lepiej niech Duda i reszta przywódców tej grupy nie lata za często w okolice Moskwy czy Smoleńska, bo tam się potrafią dziwne rzeczy dziać. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)