Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Instytucje odpowiedzialne za rozwój gospodarki pod nadzorem ministra rozwoju. Senat "za"

0
Podziel się:

Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, której celem jest przekazanie pod nadzór ministra rozwoju agencji i instytucji odpowiadających za kwestie rozwoju gospodarki

Instytucje odpowiedzialne za rozwój gospodarki pod nadzorem ministra rozwoju. Senat "za"
(Andrzej Hulimka/East News)

Według noweli nadzór nad takimi instytucjami jak KUKE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Urząd Zamówień Publicznych, Agencja Rozwoju Przemysłu, PAIiIZ oraz PKO BP będzie sprawował "minister właściwy ds. gospodarki". Nowela ma ułatwić realizację tzw. planu Morawieckiego.

Senatorowie zaproponowali do ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych cztery poprawki. Trzy z nich mają charakter korygująco-porządkowy. Inna precyzuje, że członek rady nadzorczej wymienionych instytucji nie może być członkiem zarządu.

W kwietniu na bazie dotychczasowej spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe utworzony został Polski Fundusz Rozwoju (PFR), który ma integrować takie instytucje jak m.in.: KUKE SA, BGK, PARP, PAIiIZ, ARP. Fundusz ma być polskim bankiem rozwoju finansującym realizację "Planu na rzecz odpowiedzialnego rozwoju" - nazywanego też planem Morawieckiego, od nazwiska pomysłodawcy - wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

Celem nowelizacji jest przekazanie pod nadzór ministra rozwoju agencji i instytucji, które odpowiadają za kwestie rozwoju gospodarki. Nadzór ten pozwoli na skoordynowane działanie grupy tych instytucji. Dotychczas KUKE znajdowała się w nadzorze ministra finansów, UZP w nadzorze premiera, a wymienione spółki skarbu państwa - w nadzorze ministra skarbu.

Zmiany zakładają też rozszerzenie składu Komisji Nadzoru Finansowego o ministra właściwego do spraw gospodarki lub jego przedstawiciela.

Nowe przepisy zakładają również zmiany w zakresie sposobu powoływania rady nadzorczej i zarządu BGK - uwzględnienie ministra rozwoju w zarządzaniu BGK z uwagi na istotną rolę, jaką BGK pełni w realizacji programów wspierających rozwój gospodarczy.

Zmiany mają przyczynić się do realizacji tzw. planu Morawieckiego, czyli strategii zrównoważonego rozwoju gospodarczego naszego kraju na najbliższe 25 lat. Żeby doprowadzić do bardziej solidarnego, zrównoważonego rozwoju gospodarczego, plan ma tworzyć warunki do inwestowania nie tylko w dużych miastach, ale także w mniejszych ośrodkach.

Celem planu jest pobudzenie polskiej przedsiębiorczości i stworzenie mocnych impulsów do rozwoju m.in. poprzez mobilizowanie kapitału do udziału w dużych przedsięwzięciach przemysłowych.

Za nowelą z poprawkami senatorowie opowiedzieli się jednogłośnie. Teraz trafi ona ponownie do Sejmu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)