Notowania

wiadomości
09.03.2017 14:39

7 mln zł dotacji dla Intelclinic. Polski startup zdiagnozuje zaburzenia snu

7 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej otrzymał startup Intelclinic w ramach programu Horyzont 2020. To jedyna polska firma, którą doceniła Komisja Europejska. Dzięki dofinansowaniu Intelclinic wprowadzi na rynek pierwsze na świecie urządzenie do diagnostyki bezdechu sennego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Spółka Intelclinic przeprowadzi badania kliniczne i wyprodukuje nowe urządzenie, którego zadaniem będzie automatyczna diagnostyka zaburzeń snu. Czas trwania projektu to dwa lata. Całość ma się zakończyć komercjalizacją produktu.

- Przykład Intelclinic potwierdza, że Polska ma gigantyczny potencjał w tworzeniu startupów nie na skalę krajową, ale o wymiarze europejskim czy nawet światowym - skomentował Sylwester Biernacki, członek zarządu Intelclinic.

Potencjał spółki doceniła Komisja Europejska. Intelclinic jest jedyną firmą z Polski, która otrzymała grant w styczniowym rozdaniu Fazy 2 SME Instrument w ramach programu Horyzont 2020. To największy w historii Unii Europejskiej program wsparcia finansowego rozwoju innowacji i badań naukowych. W budżecie programu na lata 2014-2020 przeznaczono 80 mln euro. Do tej pory do Unii Europejskiej wpłynęło ponad 19 tys. wniosków o dofinansowanie.

- Komisja Europejska doceniła potencjał urządzenia nagradzając je grantem. Jest to duży sukces w Europie, bo tylko około 4 proc. aplikujących firm może się tym pochwalić – podkreśliła Alicja Grzegorzek z Zafiro Solutions, firmy, która opracowywała wniosek do programu.

Intelclinic to startup, który trzy lata temu zebrał blisko pół miliona dolarów w ramach kampanii crowdfoundingowej na stworzenie inteligentnej maski do spania Neuroon. Mierzy ona jakość snu na podstawie fal mózgowych. W kwietniu 2016 r. młodzi przedsiębiorcy dostarczyli je wszystkim osobom, które wsparły projekt. Dziś maskę Neuroon kupują głównie klienci ze Stanów Zjednoczonych, Japonii i Hong Kongu.

Bezdech senny jest chorobą spowodowaną powtarzającym się wielokrotnie w czasie snu zatrzymaniem oddechu lub jego znacznym spłyceniem. Problem tego typu ma ponad 1,5 mln Polaków. Szacuje się, że klinicznie istotny bezdech występuje u ok. 24 proc. dorosłych mężczyzn i 9 proc. kobiet na świecie.

Tagi: wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2017

ewPrzeciez taki sprzęt już istnieje, a komisji widać brakowało rozeznania.

10-03-2017

WTFA apnograf to niby do czego służy? Przecież bezdechy się diagnozuje nie od dziś. CO TO ZA BREDNIE?!

09-03-2017

sebo[[Wpadłem dziś na ciekawy serwis s aukcjami od zeta trafiony.ga Jeszcze chyba mało znany i łatwo coś wygrać

Rozwiń komentarze (3)