Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wiceminister rozwoju: musimy inwestować w budowę infrastruktury światłowodowej i 5G

2
Podziel się:

Zdaniem wiceministra rozwoju trudno sobie wyobrazić rozwój nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki bez cyfryzacji. - Bez digitalizacji i cyfryzacji nie będzie możliwa transformacja przemysłu

Wiceminister rozwoju: musimy inwestować w budowę infrastruktury światłowodowej i 5G
(Fotolia.com)
bEKjnbaZ

Przyszłość internetu to nowoczesne sieci światłowodowe i 5G, państwo musi włączyć się w budowę tej infrastruktury - mówił we wtorek podczas debaty o wpływie nowoczesnej infrastruktury na rozwój społeczno-gospodarczy Polski wiceminister rozwoju Witold Słowik.

Zdaniem Słowika trudno sobie wyobrazić rozwój nowoczesnej, innowacyjnej gospodarki bez cyfryzacji. - Bez digitalizacji i cyfryzacji nie będzie możliwa transformacja przemysłu, wszystkich jego sektorów (...), jak również administracji i obszarów przestrzeni miejskiej - ocenił Słowik.

Zwrócił uwagę, że jednym z wielkich wyzwań nowoczesnej gospodarki jest internet rzeczy, czyli budowanie platform, które umożliwią przedmiotom porozumiewanie się ze sobą. - W ramach robotyzacji i automatyzacji procesów produkcji jest to niezmiernie istotne - powiedział.

bEKjnbbb

Według Słowika inne wyzwanie to przechowywanie dużych zbiorów danych w sposób bezpieczny, ale zarazem umożliwiający pełny dostęp do nich. - Kolejny element, który już funkcjonuje od jakiegoś czasu, to budowanie chmur obliczeniowych dających możliwość swobodnego dostępu i przetwarzania informacji w jednym miejscu. Kolejne wyzwanie to nowe technologie telekomunikacyjne umożliwiające bardzo szybkie i sprawne przesyłanie wielkich plików danych - wymieniał wiceminister.

Zapewnił, że działania te mają na celu lepsze powiązanie świata fizycznego ze światem wirtualnym. Według Słowika przyszłość internetu to nowoczesne sieci światłowodowe i mobilny internet 5G. - Państwo musi się włączyć aktywnie w proces budowy tej infrastruktury, co wymaga również wypracowania odpowiednich standardów nie tylko technicznych, ale i regulacyjnych - mówił.

Słowik zapewnił, że Polska dysponuje dobrymi podstawami do rozwoju infrastruktury światłowodowej. - Mamy blisko 100 tys. węzłów światłowodowych i ponad 420 tys. km sieci i cały czas ta sieć jest intensywnie rozbudowywana m.in. z wykorzystaniem finansowania ze środków unijnych - powiedział. Wskazał, że większość szkół w Polsce ma szerokopasmowy dostęp do internetu. - Chcemy, aby wszystkie szkoły były podłączone, chcemy zwiększyć przepustowość. Bardzo istotne jest doprowadzenie do połączenia wysokowydajnymi sieciami światłowodowymi wszystkich przedsięwzięć przemysłowych, komercyjnych (...), nie tylko w polskich metropoliach - powiedział.

Wiceminister podkreślił, że wykorzystywanie technologii cyfrowej jest niezmiernie istotne w wielu obszarach naszego życia. - Aby skoordynować prace, w szczególności w aspekcie dzielenia się wiedzą ministerstwo rozwoju pracuje nad stworzeniem Polskiej Platformy Przemysłu 4.0. Mamy nadzieję, że platforma ta będzie narzędziem promującym rozwój infrastruktury cyfrowej i przyczyni się do rozwoju gospodarczego naszego kraju - dodał Słowik.

bEKjnbbh

Obecny podczas debaty prezes Orange Polska Jean-Franois Fallacher powiedział, że reprezentowana przez niego firma w pełni popiera i włącza się w działania rządu zmierzające do cyfryzacji Polski. Przypomniał, że Orange jest jednym z głównych inwestorów w ramach programu Cyfrowa Polska. - Zainwestujemy z własnych środków 2 mld zł w rozwój tego programu w ciągu najbliższych trzech lat - zadeklarował.

Dodał, że dotąd Orange Polska zainwestował w rozwój sieci światłowodowych 2,2 mld zł, które obejmują swoim zasięgiem 1,7 mln gospodarstw domowych. - Naszym celem jest objęcie jednej czwartej gospodarstw domowych w Polsce siecią światłowodową do końca przyszłego roku. Wierzymy, że światłowód jest przyszłością Polski - mówił Fallacher. Dodał, że operator przywiązuje wagę nie tylko do światłowodu, ale także do budowy sieci mobilnych - 4G i 5G. Jego zdaniem szybki internet o dużej przepustowości to "autostrada cyfrowa", którą Polska może dojechać do ery innowacyjności i która uwolni jej potencjał.

Przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarki Cyfrowej Andrzej Arendarski ocenił, że na naszych oczach dokonuje się rewolucja cyfrowa - nie ma dziedziny przemysłu i usług, która mogłaby się rozwijać bez dostępu do internetu. - Dla nas jest to wielka szansa nadrobienia zacofania technologicznego (...). To jest też droga do rozwiązania wielu problemów, które nas trapią, przede wszystkim demograficznych - mówił. Jego zdaniem wdrażanie nowoczesnych technologii pomoże rozwiązać problem braku rąk do pracy.

- Jeśli Polska będzie równie nowoczesna, jak nasi partnerzy z UE, to będzie sygnał dla młodego pokolenia, aby tutaj zostawać, pracować, realizować swoje ambicje zawodowe - dodał.

bEKjnbbi

Natomiast wiceprezes PKO BP Maks Kraczkowski zwrócił uwagę, że polskie banki już dawno zmieniły podejście i wdrożyły nowoczesne technologie. Wskazał, że np. PKO BP wykorzystując je włączył się w usprawnienie relacji klient-administracja publiczna. Za jego pośrednictwem można składać wnioski on-line do urzędów. Według Kraczkowskiego sektor bankowy w Polsce jest liderem, jeśli chodzi o wykorzystanie technologii cyfrowej i tzw. multikanałowość.

- Z punktu widzenia polskiego sektora bankowego możemy mówić o tym, że społeczeństwo polskie bardzo chętnie przyjmuje wszystkie innowacje i nowiny techniczne. Szybko adaptuje się w środowisku cyfrowym i bardzo szybko wykorzystuje nowe standardy komunikacji z bankami i administracją - zwrócił uwagę. To - jego zdaniem - oznacza, że jesteśmy społeczeństwem, które szybko się uczy i jest innowacyjne, ale też oczekuje, by nowe rozwiązania były "z najwyższej półki".

Zgodnie z zamierzeniami MR od 2018 r. zacznie działać - powołana ustawą - Polska Platforma Przemysłu 4.0. Będzie to fundacja, która ma wspomagać transformację polskiego przemysłu - jego cyfryzację i robotyzację. Nowy podmiot będzie odpowiedzialny za wspomaganie transformacji rodzimego przemysłu do poziomu określanego jako "Przemysł 4.0", czyli poziomu czwartej rewolucji przemysłowej.

Pod koniec czerwca br. podpisano dokument o współpracy na rzecz wdrożenia sieci piątej generacji - Porozumienie na rzecz Strategii 5G dla Polski. Chodzi o nawiązanie współpracy pomiędzy państwem, jednostkami naukowymi i przedsiębiorcami. Wśród sygnatariuszy porozumienia są Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej, techniczne instytucje naukowe i firmy z branży - przedstawiciele operatorów, dostawców infrastruktury, sprzętu i rozwiązań w zakresie telekomunikacji. Sygnatariusze zobowiązali się do dołożenia starań w celu stworzenia dokumentu wyznaczającego kierunek realizacji budowy sieci 5G w Polsce.

bEKjnbbj

Sieć 5G to kolejny etap w rozwoju sieci telekomunikacyjnych. Pozwoli na wymianę danych znacznie szybszą, bardziej stabilną i uwzględniającą więcej urządzeń. W sieci 5G będą funkcjonowały nie tylko telefony, tablety i komputery, ale domy, samochody i niezliczone inne urządzenia w przestrzeni publicznej, które współpracując ze sobą będą przekształcać całe sektory gospodarki - od transportu i energii po edukację, opiekę zdrowotną i produkcję.

Zobacz także: Zobacz także: Najgroźniejsze cyberataki na świecie
bEKjnbbC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Zbycho
4 lata temu
W Kobylnicy gm. Swarzędz Orange ma problem z podłączeniem miedzi do mojego do domu, ponieważ trzeba zrobić przecisk pod ulicą o szerokości około 30m. Jestem skazany na internet LTE który jako radiowy wiadomo jak działa. To jest ta Polska szerokopasmowa? Dziwne jest to, że Polska Spółka Gazownictwa nie miała problemu z wykonaniem przyłącza gazowego i też musieli pokonać tę samą ulicę. Wykonanie tego przyłącza zajęło jeden dzień! Orange się zwija i tyle. Inea ma podobno kłaść swój światłowód w ulicy to może oni będą chcieli nowego klienta.
Go rabbit, go
4 lata temu
I słusznie. Korea już dawno to ma.