Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Interpretacja podatkowa będzie wydawana szybciej. Minister obiecuje zmiany

0
Podziel się:

Planowane przez ministra zmiany będą też dotyczyły ujednolicenia wydawanych interpretacji.

Interpretacja podatkowa będzie wydawana szybciej. Minister obiecuje zmiany
(Piotr Tracz/Reporter)

Do dwóch, z trzech miesięcy, skróci się w przyszłym roku czas oczekiwania na wiążącą interpretację podatkową - zapowiedział minister finansów Mateusz Szczurek. Dodał, że ministerstwo planuje też ujednolicenie wydawanych interpretacji podatkowych.

Szczurek poinformował dziś, że 1 stycznia resort zacznie wprowadzać zmiany organizacyjne w Krajowej Informacji Podatkowej (KIP). Ich celem jest m.in. znaczne skrócenie terminu wydawania wiążących interpretacji podatkowych.

_ - Dziś większość indywidualnych interpretacji podatkowych jest wydawana pod koniec ustawowego, trzymiesięcznego okresu. Chcemy, żeby podatnik otrzymywał ją w ciągu dwóch miesięcy _ - powiedział szef resortu finansów. Ministerstwo planuje, że pod koniec 2015 r. wszystkie interpretacje będą wydawane w ciągu dwóch miesięcy od złożenia wniosku.

Szczurek dodał, że celem planowanych zmian jest także ujednolicenie wydawanych interpretacji. _ - Chcemy eliminować przypadki, w których interpretacje dotyczące tych samych przepisów są różne _ - powiedział.

Wyjaśnił, że zamiarem MF jest konsolidacja struktur KIP - zostanie ona wyłączona z Izb Skarbowych i będzie podlegać bezpośrednio ministrowi finansów. _ Jestem pewien, że dzięki temu interpretacje podatkowe będą wydawane nie tylko szybciej, ale będą też jednolite dla wszystkich podatników, a jednocześnie bardziej przejrzyste _ - dodał.

Szczurek poinformował, że aby osiągnąć ten cel wzmocni kadrowo KIP. Na 2015 r. zaplanowano przeniesienie z urzędów skarbowych 175 osób. _ - To nie znaczy, że o tyle osób więcej będzie pracowało w administracji podatkowej. To będą między innymi etaty odzyskane dzięki konsolidacji w administracji podatkowej. Chcemy, żeby urzędnicy w mniejszym stopniu zajmowali się realizacją zadań technicznych, a w większym służyli podatnikom _ - powiedział. MF zakłada, że biura KIP pozostaną poza Warszawą. _ - Tak jest taniej i lepiej dla pracowników. Dzięki temu niższym kosztem możemy osiągnąć efekt lepszy, niż koncentrując wszystko w stolicy _ - dodał.

Ministerstwo planuje, że w styczniu 84 osoby z urzędów skarbowych zostaną przesunięte do pracy w Krajowej Informacji Podatkowej (stanowiska pracy dla nich są już gotowe), a pozostałe 91 w lipcu przyszłego roku. MF planuje powołanie 1 stycznia 2015 r. nowego, szóstego biura Krajowej Informacji Podatkowej w Będzinie, które będzie także udzielało odpowiedzi przez e-maile. Resort przygotowuje się także do specjalizacji poszczególnych biur KIP. Biura w Lesznie i Płocku będą wydawać interpretacje dotyczące VAT; biuro z Torunia i Piotrkowa Trybunalskiego - PIT; z Bielska Białej - m.in. akcyzy i CIT; biuro z Będzina będzie m.in. pełnić wspierać infolinię i budował tzw. bazą wiedzy podatkowej.

Specjalizacja biur pozwoli wyeliminować sytuacje, kiedy poszczególne biura wydają sprzeczne interpretacje. Będzie się to jednak wiązało z koniecznością przekwalifikowania pracowników. Dlatego resort finansów planuje zakończenie procesu specjalizacji biur KIP na 2019 r.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)