Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

PILNE
Polacy kupują na potęgę. Sprzedaż detaliczna rośnie w szybkim tempie

Tauron: Ryzyko wygrania przez Invenergy jest niskie. Nie tworzymy rezerw na ten cel

Tauron: Ryzyko wygrania przez Invenergy jest niskie. Nie tworzymy rezerw na ten cel

W ostatnim czasie spółki kontrolowane przez Skarb Państwa rozwiązały umowy z Invenergy Fot. Piotr Zajac/REPORTER
W ostatnim czasie spółki kontrolowane przez Skarb Państwa rozwiązały umowy z Invenergy

Tauron nie obawia się, że będzie musiał zapłacić równowartość 2,5 mld zł spółce Invenergy. Dlatego nie utworzy rezerw związanych z roszczeniami Amerykanów.

 

- Na podstawie opinii kancelarii prawnej Tauron Polska Energia ocenia, że ryzyko wygrania sprawy przez Invenergy jest na poziomie niewymagającym utworzenia rezerwy - poinformował prezes Filip Grzegorczyk.

- Ryzyko wygrania przez Invenergy sprawy zostało przez kancelarię prawną ocenione jako niskie - powiedział w czwartek Filip Grzegorczyk, prezes Taurona. - Jest ono na takim poziomie, że nie wymaga tworzenia rezerw - dodał prezes.

Zaznaczył, że kancelaria sporządziła tę opinię dla biegłego rewidenta.

Zobacz też: Czy płacimy za dużo za prąd?


O tym, że Amerykanie formalnie rozpoczyna proces, który może zakończyć się sądem arbitrażowym przeciwko Polsce, pisaliśmy w money.pl na początku tygodnia.

Invenergy LLC i inne spółki z grupy złożyły do najwyższych rangą urzędników państwowych w Polsce, w tym do prezydenta i premiera, formalne zawiadomienie o sporze na podstawie umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi (BIT) i Traktatu Karty Energetycznej (TKE) w związku ze szkodą w wysokości 700 mln dol., czyli około 2,5 mld zł. Grupa skieruje sprawę do arbitrażu, jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie dojdzie do rozwiązania sporu.

Zawiadomienie oskarża polskie organy rządowe o zaaranżowanie niezgodnego z prawem rozwiązania długoterminowych umów handlowych. W 2010 roku Invenergy zawarła długoterminowe umowy na sprzedaż tzw. zielonej energii po stałej cenie ze spółkami energetycznymi kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Invenergy zaakceptowała ceny za zieloną energię ze swoich farm wiatrowych, które w tym czasie były niższe od cen rynkowych, w zamian za stabilność.

energetyka, invenergy
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Paranoja
2017-10-20 13:10
W Polsce beda sie 150 lat sadzic z taka kasa.
Inna
2017-10-19 21:15
Trump kupi Tauron i rozprzeda wszystko i tyle będzie ż Taurona. Tu nie będzie chodzi o ryzyko jakie tworzy inenergy dla Tauron, lecz jakie mała jest firma Tauron dla USA.
energy
2017-10-19 17:50
Klienci Tauron-u muszą się liczyć z podwyżkami
Pokaż wszystkie komentarze (6)