Notowania

energetyka
19-10-2017 (15:05)

Tauron: Ryzyko wygrania przez Invenergy jest niskie. Nie tworzymy rezerw na ten cel

Tauron nie obawia się, że będzie musiał zapłacić równowartość 2,5 mld zł spółce Invenergy. Dlatego nie utworzy rezerw związanych z roszczeniami Amerykanów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Zajac/REPORTER)
W ostatnim czasie spółki kontrolowane przez Skarb Państwa rozwiązały umowy z Invenergy

- Na podstawie opinii kancelarii prawnej Tauron Polska Energia ocenia, że ryzyko wygrania sprawy przez Invenergy jest na poziomie niewymagającym utworzenia rezerwy - poinformował prezes Filip Grzegorczyk.

- Ryzyko wygrania przez Invenergy sprawy zostało przez kancelarię prawną ocenione jako niskie - powiedział w czwartek Filip Grzegorczyk, prezes Taurona. - Jest ono na takim poziomie, że nie wymaga tworzenia rezerw - dodał prezes.

Zaznaczył, że kancelaria sporządziła tę opinię dla biegłego rewidenta.

Zobacz też: Czy płacimy za dużo za prąd?

O tym, że Amerykanie formalnie rozpoczyna proces, który może zakończyć się sądem arbitrażowym przeciwko Polsce, pisaliśmy w money.pl na początku tygodnia.

Invenergy LLC i inne spółki z grupy złożyły do najwyższych rangą urzędników państwowych w Polsce, w tym do prezydenta i premiera, formalne zawiadomienie o sporze na podstawie umowy o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi (BIT) i Traktatu Karty Energetycznej (TKE) w związku ze szkodą w wysokości 700 mln dol., czyli około 2,5 mld zł. Grupa skieruje sprawę do arbitrażu, jeśli w ciągu sześciu miesięcy nie dojdzie do rozwiązania sporu.

Zawiadomienie oskarża polskie organy rządowe o zaaranżowanie niezgodnego z prawem rozwiązania długoterminowych umów handlowych. W 2010 roku Invenergy zawarła długoterminowe umowy na sprzedaż tzw. zielonej energii po stałej cenie ze spółkami energetycznymi kontrolowanymi przez Skarb Państwa. Invenergy zaakceptowała ceny za zieloną energię ze swoich farm wiatrowych, które w tym czasie były niższe od cen rynkowych, w zamian za stabilność.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2017

KarolŻeby się Tauron nie zdziwił. Ja rozumiem, że PiS traktuje Polskę jak bananową republikę i ma gdzieś prawo, przepisy czy Konstytucję ale tutaj mamy … Czytaj całość

19-10-2017

WacioOceny pisowców to niestety niewiele mają wspólnego z rzeczywistością jak dotychczas.

19-10-2017

energyKlienci Tauron-u muszą się liczyć z podwyżkami

Rozwiń komentarze (6)

Wybrane dla Ciebie