Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska przyspiesza. Dobre dane na temat inwestycji

W tym roku zakładany przez samorządy poziom inwestycji jest dwukrotnie większy aniżeli w zeszłym roku i nawet jeżeli on nie zostanie osiągnięty, bo myślę, że jednak on nie zostanie osiągnięty, to on będzie znacząco wyższy - uważa wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

Jeszcze nie mamy oficjalnych danych za trzeci kwartał tego roku, ale stan branży budowlano-montażowej czy przemysłu wyraźnie wskazuje na duże przyspieszenie w inwestycjach - powiedział wiceszef MR Jerzy Kwieciński w poniedziałek.

Pytany, jakiego spodziewa się wzrostu PKB w trzecim kwartale, odpowiedział: - Możemy śmiało powiedzieć, że ten założony w ustawie budżetowej pułap 3,6 proc. za trzeci kwartał zostanie znacząco przewyższony. Myślę, że to będą takie dane, na które wskazuje wiele instytucji międzynarodowych w swych poprawionych, już znacznie wyższych prognozach.

Kwieciński przypomniał, że "w zeszłym roku spowolnienie w inwestycjach było bardzo wyraźne w przypadku administracji, szczególnie administracji samorządowej, gdzie te inwestycje spadły o połowę". - W tym roku zakładany przez samorządy poziom inwestycji jest dwukrotnie większy aniżeli w zeszłym roku i nawet jeżeli on nie zostanie osiągnięty, bo myślę, że jednak on nie zostanie osiągnięty, to on będzie znacząco wyższy - mówił.

Zobacz także: Płaca minimalna w górę. Nowa stawka od 2018 roku

- Również przyspieszyły bardzo wyraźnie inwestycje publiczne na poziomie krajowym. Mam tu na myśli przede wszystkim projekty kolejowe - nadal mamy dobre tempo realizacji inwestycji drogowych, to efekt dobrej współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, jak również z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, co daje nam w tej chwili rezultaty - podkreślił.

- Te wszystkie przedsięwzięcia zarówno na poziomie krajowym, jak i na poziomie regionalnym powinny już zacząć się wyraźnie przekładać na większe tempo inwestycji w gospodarce - wskazał wiceminister rozwoju.

Bank Światowy w październiku opublikował raport, w którym ocenił, że w 2017 r. wzrost polskiej gospodarki przyspieszy do 4 proc. z 2,7 proc. w ub.r. Jeszcze w maju Bank Światowy przewidywał, że wzrost PKB w 2017 r. wyniesie 3,3 procent.

Natomiast Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozował w październiku, że wzrost PKB Polski w 2017 r. wyniesie 3,8 proc. W kwietniu ekonomiści funduszu oczekiwali, że dynamika PKB w 2017 r. wyniesie 3,4.

Tagi: inwestycje w polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
06-11-2017

mada90Wystarczy nie kraść. Taka brutalna prawda.

06-11-2017

ITDMamy nowy okres propagandy sukcesu, już kiedyś to słyszałem i pamiętam jak się to kończy

06-11-2017

ArekDla przypomnienia PO ukradlo ż ofe 150 miliardów (nie milionów ) zł aby Państwo nie zbankrutowało ... tymczasem dwa lata później mamy 500 plus itd itd … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)