Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emeryci trafią pod lupę IPN

161
Podziel się:

Zakład Emerytalno-Rentowy MSW (ZER) przesłał do IPN wniosek o informację o przebiegu służby ponad 191 tys. rencistów i emerytów, czyli wszystkich, którym wypłaca świadczenia.

Emeryci trafią pod lupę IPN
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

Do 1 października byli esbecy otrzymają obniżone świadczenia. Przy okazji MSWiA przeprowadza lustrację wszystkich emerytowanych funkcjonariuszy - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Skala tej kontroli jest ogromna. Zakład Emerytalno-Rentowy MSW (ZER) przesłał do IPN wniosek o informację o przebiegu służby ponad 191 tys. rencistów i emerytów, czyli wszystkich, którym wypłaca świadczenia.

"To blisko sześć razy więcej niż wynikało z wcześniejszych zapowiedzi resortu spraw wewnętrznych. Ustawa dezubekizacyjna miała bowiem dotyczyć 32,1 tys. b. funkcjonariuszy SB", którzy pełnili służbę w okresie od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1991 r. - pisze dziennik.

Zakład Emerytalno-Rentowy MSW twierdzi, że weryfikacji powinien dokonać IPN, ponieważ ZER jako organ emerytalny "nie ma uprawnień do weryfikowania służby na rzecz totalitarnego państwa". IPN ma na to czas do 10 czerwca.

Kierownictwo Instytutu zapewnia, że zdąży dokonać weryfikacji w terminie. - Będą nad tym pracować nasi archiwiści w całej Polsce - powiedziała dziennikowi Marzena Kruk, dyrektor Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Zdaniem Andrzeja Szarego, wiceprzewodniczącego NSZZ Policjantów, przy tak ogromnej skali weryfikacji "nie można wykluczyć pomyłek. - Niektórzy po prostu mogą mieć niesłusznie obniżone świadczenia - argumentuje.

"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że IPN zweryfikuje służbę również tych funkcjonariuszy, którzy nigdy nie pracowali na rzecz totalitarnego państwa, jeśli zwróci się o to Zakład Emerytalno-Rentowy MSW.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(161)
Gucio
7 lat temu
Może to dobrze, że powstał taki precedens. W przyszłości będzie możliwość podobnie potraktować tych, którzy obecnie działają na szkodę państwa polskiego.
Brawo PiS
7 lat temu
Tak będzie. Sympatyzujesz z opozycją - Ty albo Twoja rodzina zostaną zaproszeni na rozmowę o twojej emeryturze, Masz firmę a byleś w "służbach" - Zostaniesz zaproszony, Byleś w służbach, nie masz firmy ani majątku i z nikim nie sympatyzujesz ale znasz takich - Też zostaniesz zaproszony
Wojtek
7 lat temu
To zwykły polityczny bandytyzm
OBYWATEL WRES...
7 lat temu
BRAAAAWOOOO PIS
ppl
7 lat temu
To ja zbrodniarz państwa totalitarnego, jako "krawężnik" pilnowałem waszego dobytku i waszego bezpieczeństwa, często w czasie gdy siedzieliście przy wieczerzy wigilijnej i przy suto zastawionych świątecznych stołach, podczas gdy moja rodzina spędzała je samotnie. To ja zbrodniarz jako dzielnicowy rozwiązywałem wasze rodzinne i sąsiedzkie konflikty, szukałem sprawców kradzieży i włamań do waszych piwnic i altanek. To ja zbrodniarz, jako funkcjonariusz ruchu drogowego dbałem o to, aby wasze dzieci bezpiecznie dotarły do szkoły, szkoliłem je z przepisów ruchu drogowego i egzaminowałem na kartę rowerową; eliminowałem z ruchu nietrzeźwych kierowców, zabezpieczałem wizyty waszego papieża. To ja zbrodniarz, za swoją pracę mam być pozbawiony środków do życia. To ja zbrodniarz, walczyłem i narażałem swoje życie w Iraku i w Afganistanie. To ja zbrodniarz, który jako młody strażak ratowałem dziecko spod lodu w czasie PRL-u. Czy znacie na świecie państwo bez milicji (policji) ? Kto uchwalał prawo, którego przestrzegania pilnowałem? Gdzie są ci posłowie co je uchwalali, czy im też odbierzecie emerytury ? To ja zbrodniarz jestem wszystkiemu winny, winny tego że się urodziłem w tym kraju. To ja, zbrodniarz, to ja zbrodniarka, to my, wasi ojcowie, matki, dziadki, babcie, wujkowie i ciocie....
...
Następna strona