Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran cieszy się ze zniesienia sankcji

1
Podziel się:

- To nowy rozdział w historii Iranu - mówi prezydent tego kraju Hassan Rouhani. Wczoraj wieczorem Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły sankcje nałożone na to państwo - po tym, jak eksperci potwierdzili, że rząd w Teheranie zaczął ograniczać swój program atomowy.

Iran cieszy się ze zniesienia sankcji
(PAP/EPA)

- To nowy rozdział w historii Iranu - mówi prezydent tego kraju Hassan Rowhani (na zdjęciu). Wczoraj wieczorem Unia Europejska i Stany Zjednoczone zniosły sankcje nałożone na to państwo - po tym, jak eksperci potwierdzili, że rząd w Teheranie zaczął ograniczać program atomowy.

- My, Irańczycy, wyciągamy do świata rękę w znaku pokoju i pozostawiając za sobą całą wrogość, podejrzenia i spiski, otwieramy nowy rozdział w stosunkach między Iranem a światem - zadeklarował Rowhani.

- Porozumienie nuklearne nie jest sprzeczne z interesami jakiegokolwiek kraju. Przyjaciele Iranu są zadowoleni, a przeciwnicy nie powinni niepokoić się. Iran nie jest zagrożeniem dla żadnego z państw, lecz niesie przesłanie pokoju, stabilności i bezpieczeństwa w regionie i na świecie - dodał.

Podkreślił, że ta decyzja umożliwi jego krajowi rozwój, narodowi osiągnięcie dobrobytu, a całemu regionowi - stabilizację i bezpieczeństwo. Potem dodał, że z nowej atomowej umowy wszyscy są zadowoleni oprócz syjonistów, podżegaczy wojennych, siewców niezgody wśród narodów islamskich i ekstremistów w USA.

Arabia Saudyjska i Izrael wielokrotnie wyrażały zaniepokojenie i sprzeciw wobec porozumienia nuklearnego, który pozwala Iranowi na wzmocnienie pozycji w regionie. O reakcji Izraela możesz przeczytać TUTAJ.

Irański prezydent zaapelował też o reformy ekonomiczne kraju i zmniejszenie uzależnienia gospodarki od dochodów z ropy naftowej.

Teraz Iran będzie mógł wznowić eksport ropy, odzyska zamrożone miliardy dolarów, kupi nowe samoloty cywilne i będzie mógł robić interesy za granicą.

Po zniesieniu sankcji, władze w Teheranie zapowiedziały uwolnienie 5 obywateli Stanów Zjednoczonych - w tym reportera gazety "Washington Post" Jasona Rezaiana, skazanemu w tym roku przez irański sąd za szpiegostwo.

Sekretarz stanu USA John Kerry i szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini ogłosili zniesienie restrykcji w sobotę wieczorem w Wiedniu zaraz po tym, jak szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano oświadczył w stolicy Austrii, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które latem ubiegłego roku zawarł ze światowymi mocarstwami.

Porozumienie zawarte 14 lipca przez Iran oraz sześć mocarstw - Wielką Brytanię, USA, Francję, Chiny i Rosję oraz Niemcy - przewiduje, że Teheran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji.

MAEA potwierdziła, że w ramach realizacji porozumienia, Iran m.in. znacząco zredukował liczbę wirówek do wzbogacania uranu i przekazał za granicę niemal wszystkie zapasy wzbogaconego uranu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Prorok M
3 lata temu
Poczekaj cwaniaczku islamski Allach przetrzebi Iran z niewiernych wtedy bedzisz inaczej piał