Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran grozi zakręceniem kurków z gazem

0
Podziel się:

Przywódca duchowo-polityczny ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że jego kraj oprze się globalnym sankcjom nałożonym na niego.

Iran grozi zakręceniem kurków z gazem
(sajed.ir/GDFL/Wikipedia)
bFembVKd

Przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył, że jego kraj oprze się globalnym sankcjom nałożonym na niego w związku z kontrowersyjnym programem nuklearnym. Dodał, że Iran może odpowiedzieć na naciski redukcją eksportu gazu.

_ - Przeciwnik używa do maksimum dźwigni sankcji, których celem jest zahamowanie rozwoju naszego narodu _ - powiedział Chamenei w publicznym wystąpieniu w Teheranie, które przekazała oficjalna agencja IRNA.

_ - Sądzę, że jeśli pozwolimy im na narzucanie decyzji w sprawach nuklearnych, oni i tak utrzymają sankcje, bo to, przeciwko czemu występują, to podstawa naszej rewolucji _ - twierdzi Chamenei.

bFembVKf

Iran prowadzi negocjacje z sześcioma mocarstwami - USA, Wielką Brytanią, Francją, Rosją, Chinami i Niemcami. Celem jest zakończenie trwającej od wielu lat sytuacji patowej w dziedzinie irańskiego programu nuklearnego; Zachód obawia się, że program ten Teheran może wykorzystać do budowy broni nuklearnej. Iran zaprzecza, by miał takie ambicje i zabiega o zniesienie sankcji międzynarodowych twierdząc, że program ma charakter cywilny.

Zdaniem irańskiego przywódcy duchowo-politycznego jego kraj _ powinien przetrzymać sankcje, zneutralizować i udaremnić cele nieprzyjaciela _. Przypomniał o dużych zasobach ropy naftowej i gazu w Iranie. Ostrzegł, że Iran - jeśli zajdzie konieczność - może wstrzymać eksport gazu, od którego - jak powiedział - tak bardzo jest uzależniona Europa i świat.

Reuters przypomina, że Iran wydobywa 2,7 mln baryłek ropy dziennie, głównie na potrzeby krajowe, i 600 mln metrów sześciennych gazu dziennie, z czego 500 mln jest zużywanych w kraju. Władze Iranu zapowiadają podwojenie produkcji gazu w ciągu dwóch lat.

Nowy termin ostatecznego porozumienia z Iranem w sprawie ograniczenia jego programu nuklearnego upływa 30 czerwca, ale negocjatorzy mają nadzieję osiągnąć porozumienie co do głównych punktów do końca marca.

bFembVKl

Porozumienie sześciu mocarstw z Iranem ma zastąpić tymczasową umowę zawartą 24 listopada 2013 roku w Genewie. Przewidywała ona zamrożenie niektórych części irańskiego programu nuklearnego w zamian za częściowe zniesienie zagranicznych sankcji.

Czytaj więcej w Money.pl

bFembVKG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)