Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Islamiści przejęli dwie ważne bazy wojskowe

0
Podziel się:

Powiązani z Al-Kaidą i inni islamistyczni bojownicy przejęli dwie kluczowe bazy syryjskich sił zbrojnych w prowincji Idlib.

Islamiści przejęli dwie ważne bazy wojskowe
(Photoshot/REPORTER)

Powiązani z Al-Kaidą i inni islamistyczni bojownicy przejęli dwie kluczowe bazy syryjskich sił zbrojnych w prowincji Idlib na północnym zachodzie kraju po dwóch dniach intensywnych walk z oddziałami rządowymi - informują opozycyjni aktywiści.

Według nich po obu stronach zginęło kilkudziesięciu ludzi. Upadek dwóch baz - Wadi al-Deif i Hamidija - to poważny cios dla armii syryjskiej, która zdołała je utrzymać przez dwa lata, odpierając ataki ponawiane przez wiele ugrupowań opozycyjnych.

Walki o _ te dwie bazy były wyczerpujące dla grup rebelianckich _ - powiedział Husam Abu Bakr, rzecznik ultrakonserwatywnej islamistycznej grupy Ahrar al-Szam.

Ahrar al-Szam, jak pisze agencja Associated Press, to jedna z najsilniejszych rebelianckich grup islamistycznych w północnej Syrii.

Mające siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i mieszkający w Idlib aktywista Mohammed al-Sajid informują, że powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra i inne rebelianckie grupy zajęły bazę Wadi al-Deif w poniedziałek rano, a Hamidiję - wczesnym popołudniem.

Obserwatorium Praw Człowieka poinformowało, że od niedzieli w walkach zginęło co najmniej 31 żołnierzy sił rządowych i 12 bojowników opozycji. Wg tego samego źródła rebelianci pojmali 15 żołnierzy.

Syryjskie siły zbrojne poniosły olbrzymie straty z rąk islamskich ekstremistów w północnej Syrii - pisze AP. Przypomina, że wcześniej w tym roku członkowie organizacji Państwo Islamskie (IS) zajęli kilka baz lotniczych w północnej prowincji Ar-Rakka i zabili wielu syryjskich żołnierzy - jeńców.

AP pisze, że najnowsza fala walk w Syrii nastąpiła w chwili, gdy w Brukseli unijni ministrowie spraw zagranicznych spotkali się w poniedziałek, by omówić wdrożenie ONZ-owskiego planu zamrożenia walk w Aleppo, drugim co do wielkości mieście Syrii.

Wojna domowa w Syrii zaczęła się w marcu 2011 roku od brutalnych represji, jakim władze poddały ruch kontestacji, który przekształcił się w zbrojną rebelię.

Według obliczeń ONZ podczas trzyletniej wojny w Syrii zginęło ponad 190 tys. ludzi, a miliony zostały zmuszone do opuszczenia swoich domów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wojna w Syrii. UE poparła plan ONZ Konflikt syryjski był głównym tematem spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli.
Coraz więcej nielegalnych imigrantów z Afryki W wyniku konfliktów w Syrii, Iraku, Sudanie, a także Mali w ostatnich miesiącach coraz więcej uchodźców przedostaje się do Ceuty i do Melilli, gdzie znajdują się jedyne granice lądowe pomiędzy Afryką a Europą.
Kto przyjmie 100 tys. uchodźców z Syrii? Od początku konfliktu w 2011 roku z Syrii uciekło 3,2-3,3 mln osób, a najwięcej uchodźców przyjęły: Liban, Jordania i Turcja. Na terenie 4-milionowego Libanu mieszka 1,5 mln syryjskich uchodźców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)