Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael sfinalizował zamówienie 17 myśliwców F-35

Rząd Izraela sfinalizował zamówienie w koncernie Lockheed Martin 17 najnowocześniejszych amerykańskich myśliwców F-35 - poinformował w niedzielę izraelski resort obrony. Oznacza to, że zamówiono w sumie 50 takich maszyn, z których pięć już dostarczono.

Podziel się
Dodaj komentarz

Władze Izraela przedstawiają zakup myśliwców jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Iranu. - Te F-35 będą centralnym elementem dla zapewnienia obrony Izraela wzdłuż naszych granic a także poza nimi - oświadczył minister obrony Awigdor Lieberman.

Dodał, że w negocjacjach dotyczących 17 maszyn udało się obniżyć cenę jednego egzemplarza ze 110 mln do mniej niż 100 mln dolarów. Zakup będzie finansowany z amerykańskiej pomocy wojskowej, która w latach 2019-2028 ma wynieść 38 mld USD.

Pierwsze dwa F-35 przyleciały do Izraela w grudniu 2016 roku, obecnie jest już ich tam pięć. W siłach powietrznych Izraela noszą nazwę "Adir", co oznacza "potężny". Do końca roku Izrael ma stać się pierwszym po Stanach Zjednoczonych krajem z operacyjną eskadrą F-35.

Izrael eksponuje zalety F-35 - technologię stealth zapewniającą trudną wykrywalność przez radary, zdolności bojowe, prędkość ponaddźwiękową, przydatność do misji w zakresie obrony powietrznej, zwiadu lotniczego, atakowania celów naziemnych.

Tagi: izrael, wiadomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-08-2017

dyrektor cyrkuCzyli USA sprawi je Izraelowi w prezencie

27-08-2017

KazimierzMając "w prezencie" od USA prawie 4 mld.$ rocznie można sobie na takie zakupy pozwolić.

27-08-2017

maciektylko Polska placi za wsparcie wojskowe USA-pariotrakieta

Rozwiń komentarze (9)