Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Izrael sfinalizował zamówienie 17 myśliwców F-35

9
Podziel się:

Rząd Izraela sfinalizował zamówienie w koncernie Lockheed Martin 17 najnowocześniejszych amerykańskich myśliwców F-35 - poinformował w niedzielę izraelski resort obrony. Oznacza to, że zamówiono w sumie 50 takich maszyn, z których pięć już dostarczono.

Izrael sfinalizował zamówienie 17 myśliwców F-35

Władze Izraela przedstawiają zakup myśliwców jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Iranu. - Te F-35 będą centralnym elementem dla zapewnienia obrony Izraela wzdłuż naszych granic a także poza nimi - oświadczył minister obrony Awigdor Lieberman.

Dodał, że w negocjacjach dotyczących 17 maszyn udało się obniżyć cenę jednego egzemplarza ze 110 mln do mniej niż 100 mln dolarów. Zakup będzie finansowany z amerykańskiej pomocy wojskowej, która w latach 2019-2028 ma wynieść 38 mld USD.

Pierwsze dwa F-35 przyleciały do Izraela w grudniu 2016 roku, obecnie jest już ich tam pięć. W siłach powietrznych Izraela noszą nazwę "Adir", co oznacza "potężny". Do końca roku Izrael ma stać się pierwszym po Stanach Zjednoczonych krajem z operacyjną eskadrą F-35.

Izrael eksponuje zalety F-35 - technologię stealth zapewniającą trudną wykrywalność przez radary, zdolności bojowe, prędkość ponaddźwiękową, przydatność do misji w zakresie obrony powietrznej, zwiadu lotniczego, atakowania celów naziemnych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Niejadek
7 lat temu
My też niedługo będziemy dostawać miliardy pomocy z USA bo Polacy i Trump podzielają te same wartości chrześcijańskie, a wiadomo że kto jak kto ale chrześcijanin chrześcijaninowi oka nie wykole. He he he.
cf
7 lat temu
Żeby Amerykanie na tych żydach nie przejechali.Kto dziś ufa żedowi.
Analityk
7 lat temu
To jakieś żarty ? Amerykanie przekazują najnowszą technologię za darmo ? O co tu chodzi ?
obywatel123
7 lat temu
Zakup będzie finansowany z amerykańskiej pomocy wojskowej, która w latach 2019-2028 ma wynieść 38 mld USD. czyli wynika że beda miec te samoloty za darmo
Antypejs
7 lat temu
Jaki to żyd powiedział bo nie pamiętam ? " Nasi amerykańscy przyjaciele dają nam pieniądze, broń i dobre rady. Pieniądze i broń przyjmujemy. Dobre rady odrzucamy".