Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zamieszanie z odwołaniem Jacka Kurskiego

24
Podziel się

Rada Mediów Narodowych odwołała prezesa Telewizji Polskiej Jacka Kurskiego. Wnioskowała o to Joanna Lichocka.

Zamieszanie z odwołaniem Jacka Kurskiego
(East News)
bDIbxaWJ

Uchwała RMN o odwołaniu prezesa TVP Jacka Kurskiego wejdzie w życie z dniem rozstrzygnięcia konkursu na nowego prezesa TVP, ale nie później niż 15 października - poinformował przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Aktualizacja: 23:10

Druga uchwała, którą podjęła RMN, dotyczy ogłoszenia konkursu na prezesa TVP, który ma być rozstrzygnięty nie później niż do 15 października - poinformował Czabański.

bDIbxaWL

- Mamy nadzieję, że prezes Kurski - zachęcamy jego oraz inne osoby do wzięcia udziału w konkursie, i myślę, że (...) jak każdy uczestnik konkursu ma szansę go wygrać - dodał Czabański.

Pytany przez dziennikarzy, czy to prawda, że pierwotnie uchwała o odwołaniu Kurskiego miała wejść w życie w trybie natychmiastowym odpowiedział: "Nie, to nieprawda".

Członek RMN, Juliusz Braun powiedział dziennikarzom, że według niego RMN głosowała naruszając prawo. - Dlatego w sprawie ponownej uchwały dotyczącej odwołania prezesa Kurskiego nie brałem udziału, co więcej złożyłem oświadczenie, że uważam, że jest to uchwała podjęta z naruszeniem prawa - tłumaczył.

- Przed południem RMN uchwaliła, że odwołuje prezesa Jacka Kurskiego. Z taką informacją wyszedł przewodniczący, co więcej wyszedł z informacją, że popołudniu Rada wybierze osobę, która obejmie funkcję prezesa Telewizji Polskiej. Potem była bardzo długa przerwa i zgłoszona została propozycja, aby w trybie uzupełnienia tej uchwały napisać, że co prawda odwołujemy, ale dopiero w połowie października - powiedział Braun. Jak zaznaczył, według niego taki zapis "to nie poprawka, uzupełnienie, tylko całkowicie nowa uchwała".

bDIbxaWR

Jak mówił, po przerwie Lichocka, Czabański i Kruk przyszli na posiedzenie Rady z informacją, że chcą, aby Rada "podjęła uchwałę nieco inną".

We wtorek po godz. 15-tej, podczas przerwy w posiedzeniu RMN, jej przewodniczący Krzysztof Czabański poinformował dziennikarzy, że Rada odwołała Kurskiego z funkcji prezesa TVP. Jak dodał, konkurs na nowego szefa TVP powinien zostać rozstrzygnięty do połowy października. Dodał, że po przerwie, Rada będzie obradować nad powołaniem prezesa Telewizji na okres tymczasowy, do rozstrzygnięcia konkursu.

Czabański zapowiadał, że decyzja miała zapaść w ciągu najbliższych 2-3 godzin, zostały złożone dwie propozycje kandydatów.

Braun tłumaczył, że prezesa TVP odwołano na wniosek Joanny Lichockiej, która negatywnie ocenia jego działania. Dodał, że nastąpiło to po wysłuchaniu informacji Jacka Kurskiego o sytuacji w TVP.

bDIbxaWS

We wtorek, na swoim drugim posiedzeniu, Rada Mediów Narodowych spotkała się z przedstawicielami władz trzech mediów publicznych: Polskiej Agencji Prasowej, Polskiego Radia i TVP, którzy przedstawiali Radzie informacje o finansowym, programowym i kadrowym stanie spółek.

Jacek Kurski został powołany na prezesa TVP przez ministra skarbu Dawida Jackiewicza w styczniu 2016 roku na podstawie tzw. małej noweli medialnej. Krzysztof Czabański - wówczas pełnomocnik rządu ds. reformy mediów - podkreślał wtedy "wysokie kompetencje Kurskiego: menedżerskie, polityczne, zawodowe, dziennikarskie".

Rada Mediów Narodowych to nowa instytucja wprowadzona przez ustawę, która weszła w życie 7 lipca. Rada ukonstytuowała się w poniedziałek, kiedy też na jej przewodniczącego wybrano Krzysztofa Czabańskiego.

Głównym zadaniem pięcioosobowej Rady jest powoływanie i odwoływanie zarządów i rad nadzorczych TVP, a także Polskiego Radia i PAP. Ustawa - od momentu powołania RMN - zniosła podległość władz TVP i PR wobec ministra skarbu, co wprowadziła tzw. mała nowela medialna z grudnia 2015 r.

bDIbxaXm
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(24)
Tipiś
5 lata temu
Do kiedy można zgłaszać swoją kandydaturę na prezesa TVP? Wie ktoś? Trzeba mieć jakieś wykształcenie czy brak godności i własnego zdania wystarczy? Czy trzeba być członkiem PiS?
ead
5 lata temu
Czas na Maxa Kolonko
T.
5 lata temu
[QUOTE] Według krytyków Kurskiego za jego prezesury spadła także oglądalność TVP. [/QUOTE] W/g mnie spadła oglądalność TVN-ów, nafaszerowanych ciągłymi wystąpieniami opozycjonistów z PO ze Schetyną na czele ,który niedawno w TV powiedział; walczymy z PiS-em. Nie współpracujemy jak przystoi na opozycję,tylko walczymy ...
bDIbxaXn
Zygmynt
5 lata temu
Od dawna było wiadomo że Czabański aż nogami przebiera aby zostać prezesem!!!!Sam konkurs będzie fikcją bowiem kandydat jest już znany!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ead
5 lata temu
Czas na Maxa Kolonko
...
Następna strona