Notowania

jaja
20.11.2016 16:32

Czesi idą na wojnę z naszą żywnością? Właśnie zniszczyli 5 milionów jaj z Polski

Czeska inspekcja sanitarna oficjalnie uzasadnia zniszczenie jajek groźbą skażenia salmonellą. W październiku wycofano z Biedronki dwie partie jaj tego producenta i to z tego samego powodu. Czyżby więc Czesi wykorzystali zagrożenie jako pretekst do chronienia swoich producentów?

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay)

Czeska inspekcja sanitarna oficjalnie uzasadnia zniszczenie jajek groźbą skażenia salmonellą. W październiku wycofano z Biedronki dwie partie jaj Fermy Drobiu Woźniak i to właśnie z tego powodu. Czyżby Czesi wykorzystali zagrożenie jako pretekst do chronienia swoich producentów? Nie byłby to pierwszy przypadek, gdy tamtejsze władze atakują producentów żywności z Polski.

Do czasu wyjaśnienia sprawy firma Fermy Drobiu Woźniak nie może eksportować swoich produktów do naszego południowego sąsiada. Informację o zniszczeniu jaj podał czeski dziennik „Mlada Fronta DNES”. Wszystko zaczęło się od wycofania przez tamtejszą inspekcję sanitarną aż 5 mln jajek.

Było to możliwe i zgodne z prawem UE za sprawą wydarzeń z października tego roku. Wtedy na podstawie informacji z polskiego sanepidu polskie jajka w kilku krajach europejskich uznano za skażone salmonellą. Informację taką przekazał też pod koniec minionego miesiąca holenderski urząd ds. kontroli jakości żywności.

On również wykrył salmonellę w naszych produktach. Okazało się też, że feralne jajka mogły trafić do Skandynawii, Wielkiej Brytanii, a także na rynek belgijski i w Luksemburgu. Nic jednak nie przemawiało za tym, że i do Czech mogła trafić część feralnej partii.

Dlatego uzasadnione może być podejrzenie, że to tylko pretekst do tego, by błąd polskiego producenta wykorzystać do usunięcia go z tamtego rynku. Już w lipcu czeski minister rolnictwa Marian Jurečka wzywał do kupowania czeskich jaj i innych produktów żywnościowych, przekonując że dzięki temu "każdy będzie wspierać nasze rolnictwo i przemysł spożywczy".

Resort rolnictwa w Pradze narzekał wtedy, że choć "Republika Czeska ma potencjał, aby być samowystarczalna w produkcji jaj, tylko w ubiegłym roku zaimportowano prawie 800 milionów jaj, co oznacza wzrost o 123 mln lub więcej".

Powodem tej sytuacji ma być nieuczciwa konkurencja ze strony zagranicznych producentów, których czeskie ministerstwo oskarża o sprzedaż "poniżej kosztów", a także niewłaściwe oznaczanie kraju ich pochodzenia.

- W czerwcu na przykład zwróciliśmy do Polski ponad 160 tys. jaj, niektóre z nich nie były w ogóle oznaczone, a miesiąc wcześniej wstrzymaliśmy sprzedaż ponad pół miliona polskich jaj, ponieważ odbiorca zadeklarował tylko jedną dziesiątą tego towaru - mówił wtedy Zbyněk Semerád, dyrektor Państwowej Administracji Weterynaryjnej w Czechach, cytowany w komunikacie czeskiego ministerstwa.

Polscy producenci jaj odpierali zarzuty tłumacząc, że są zobligowani do podawania bardzo szczegółowych informacji dotyczących pochodzenia każdego jaja. Bez oznaczania i odpowiednich opakowań handel jajami nie jest możliwy. Wyjaśniali też, że o żadnym dumpingu nie może być mowy, bo negocjacje cenowe zawsze odbywają się między konkretnymi odbiorcami i dostawcami.

Zasady zawierania umów handlowych przez polskich producentów z czeskimi odbiorcami są też przecież takie same jak w innych krajach znajdujących się na wspólnym europejskim rynku. Często bezwzględna walka z polskimi producentami nie jest jednak żadną nowością.

Nieuzasadnione częste kontrole sanitarne, czarny PR, dodatkowe wymogi dokumentacyjne i certyfikacyjne to tylko niektóre z szykan, na jakie od lat skarżą się polscy producenci żywności działający na czeskim rynku. Składali nawet w tej sprawie skargi w Parlamencie Europejskim.

W grudniu 2014 roku wyszło na jaw, że czeskie służby otrzymały specjalną instrukcję, która zaleca szczególnie dokładne kontrolowanie artykułów spożywczych pochodzących z Polski. Dokument nosił tytuł "Nadzwyczajna kontrola bezpieczeństwa i jakości oraz oznaczenia wybranych rodzajów artykułów spożywczych pochodzących z Polski".

- Od dawna iskrzyło z Czechami. To jest spowodowane m.in. względami politycznymi. Jeden z ważnych polityków postanowił, że wyprze świetnej jakości polską żywność z czeskiego rynku - skomentował wówczas sprawę minister rolnictwa Janusz Piechociński. Czy zniszczenie 5 milionów polskich jajek to kolejny etap tego planu?

Tagi: jaja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-11-2016

tak to wygladaPepiczki za mało dorabiają koncerny farmaceutyczne widocznie - polska żywność jest za zdrowa. Tu jest finansowy pies pogrzebany. Koncerny … Czytaj całość

20-11-2016

gtWolniej. Czy to znaczy że nas można podtruwać a w innych krajach nie wolno?

20-11-2016

gtFirmy które dają ciała na eksporcie powinny być bojkotowane w Polsce

Rozwiń komentarze (578)