Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jaka wrogość? Francuzi ocenili Angelę Merkel

0
Podziel się:

Niemal trzech na czterech Francuzów (72 procent) ma dobrą i bardzo dobrą opinię na temat kanclerz Niemiec.

Jaka wrogość? Francuzi ocenili Angelę Merkel
(Tim Reckmann/Flickr)

Niemal trzech na czterech Francuzów (72 procent) ma _ dobrą i bardzo dobrą opinię _ na temat kanclerz Niemiec Angeli Merkel mimo wrogości okazywanej przez francuską klasę polityczną i różnic dzielących Paryż i Berlin - wynika z sondażu Ifop.

Opublikowano go w niedzielę w _ Le Journal du Dimanche _. Pozytywne zdanie o Merkel ma nawet 64 proc. wyborców o poglądach lewicowych.

Nie polega to jedynie na podziwie dla zarządzania krajem przez kanclerz Niemiec: 64 proc. respondentów uważa, że Francja powinna czerpać inspirację z reform wprowadzonych przez Berlin, podczas gdy jednocześnie trzy czwarte badanych uważa, że niemiecki wpływ na politykę Unii Europejskiej jest _ zbyt silny _.

Gazeta przypomina niedawne oświadczenia francuskich polityków - zarówno ze strony lewej, jak i prawej - pod adresem kanclerz Niemiec, m.in. ostre słowa _ Maul zu, Frau Merkel! _ (Pysk na kłódkę, frau Merkel), które zamieścił na Twitterze francuski lewicowy przywódca Jean-Luc Melenchon.

U źródeł tych różnic leży presja wywierana przez Merkel, by UE nakłoniła Francję do dalszych cięć, a z drugiej strony nacisk Paryża, aby Berlin postawił na ekspansywną politykę na rzecz ożywienia wzrostu gospodarczego.

Czytaj więcej w Money.pl
Większość Szkotów jest za niepodległością Sondaż wskazuje na wysokie poparcie dla rządzącej w Szkocji nacjonalistycznej partii SNP.
PO traci pozycję lidera. Wzrost poparcia dla PiS Zobacz najnowszy sondaż przygotowany przez TNS Polska.
Węgrzy mają już dość rządów Orbana Tylko co trzeci Węgier uważa premiera za dobrego. Poparcie dla niego spadło w ciągu ostatniego miesiąca w następstwie afer korupcyjnych i zbliżenia Budapesztu do Moskwy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)