Notowania

ONZ Global Compact o jakości powietrza w Polsce

Dyrektor generalny ONZ Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski powiedział, że rocznie z powodu niskiej jakości powietrza umiera w naszym kraju blisko 45 tysięcy osób. Jak mówił, w Polsce nie stawia się na edukację ekologiczną.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Kamionka/EastNEws)

Polska należy do niechlubnej czołówki krajów Unii Europejskiej jeśli chodzi o zanieczyszczenie powietrza - alarmuje ONZ Global Compact. Przedstawiciele organizacji biorą udział w konferencji "Z Warszawy przez Limę i Paryż do Marrakeszu", która poprzedza marokański szczyt klimatyczny COP22.

Dyrektor generalny ONZ Global Compact w Polsce Kamil Wyszkowski powiedział, że rocznie z powodu niskiej jakości powietrza umiera w naszym kraju blisko 45 tysięcy osób. Jak mówił, w Polsce nie stawia się na edukację ekologiczną.

W Krakowie dopuszczalny poziom dobowego stężenia pyłu PM10 (składającego się z cząstek o średnicy poniżej 10 mikrometrów) jest przekroczony przez 150 dni. W Nowym Sączu, Zabrzu czy Gliwicach przez ponad 120 dni.

Linia podziału jeśli chodzi o jakość powietrza w Polsce to z jednej strony północno-zachodnia część kraju, gdzie jest lepiej - a z drugiej strony część południowo-wschodnia.

Z raportu przygotowanego przez ONZ Global Compact wynika, że o ile w ostatnich latach dzięki funduszom unijnym wiele się zmieniło na korzyść jeśli chodzi o gospodarkę wodnościekową czy gospodarkę odpadami, to wciąż dużo jest do zrobienia w zakresie ochrony powietrza. "Znacznie ograniczono zanieczyszczenia powietrza emitowane przez przemysł i energetykę, brakuje natomiast praktycznie jakichkolwiek regulacji w zakresie instalacji stosowanych w gospodarstwach domowych, a więc pieców i kotłów na paliwa stałe oraz kominków", można przeczytać w raporcie.

Również w zakresie transportu brakuje kluczowych rozwiązań prawnych, które umożliwiłyby ograniczenie wykorzystywania najbardziej szkodliwych dla powietrza samochodów.

ONZ Global Compact to największa na świecie inicjatywa Organizacji Narodów Zjednoczonych na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju. Przyłączyło się do niej już 13 i pół tysiąca członków ze 170 krajów.

Tagi: Jakość powietrza w Polsce, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2016

SąsiadA gdzie jest kontrola, u mnie w Barchnowach jak sąsiad rozpala to jest czarno w całej wiosce a smierdzi nawet w domu, co z tego że większość posiada … Czytaj całość

18-10-2016

ergfergeAle lasy świry z rządu i korporacje wycinają dalej a tłum bezmyślnie bije brawo, dając się szczuć na jedynych myślących i prospołecznych czyli tzw. … Czytaj całość

18-10-2016

MiroMój sąsiad strasznie kopci. Tróje siebie swoją rodzinę i nas. Widziałem jak cioł nawet płytę wiórową do spalenia. To prostak -zwróciłem uwagę to się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (19)