Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Minister Szyszko będzie prezydentem COP24

Minister Szyszko będzie prezydentem COP24

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Minister środowiska Jan Szyszko został wybrany prezydentem COP24 w Polsce - poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa środowiska Paweł Mucha. COP 24 to konferencja ONZ poświęcona światowej polityce klimatycznej.

- Minister środowiska Jan Szyszko został wybrany prezydentem COP24 w Polsce. Będzie zarządzał prezydencją i organizacją szczytu klimatycznego, która się odbędzie w 2018 r. w naszym kraju - powiedział Mucha. Zaznaczył, że decyzję w tej sprawie podjęła konwencja klimatyczna ONZ.

- Polska będzie gospodarzem szczytu klimatycznego w 2018 roku. Będą tu podejmowane ważne z punktu widzenia polskiej gospodarki decyzje. Od 2020 roku zaczyna obowiązywać Porozumienie Paryskie, które - dzięki zabiegom ministra środowiska prof. Jana Szyszko podczas konferencji paryskiej - włączyły kwestie pochłaniania dwutlenku węgla przez lasy jako istotne z punktu widzenia zmniejszania koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze - poinformował Mucha.

Dodał, że postanowienia szczytu klimatycznego w Polsce będą uszczegóławiały ustalenia porozumienia klimatycznego z Paryża z grudnia 2015 roku.

- Polska jest liderem, jeśli chodzi o zajmowaną przez lasy powierzchnię kraju. Blisko jedna trzecia terenu Polski to lasy. Mamy zatem ogromny potencjał. Poprzez to możemy zatem uzyskać postulowaną przez Porozumienie Paryskie neutralność klimatyczną, czyli wyrównanie poziomu emisji z ilością dwutlenku węgla pochłoniętą przez lasy - podkreślił Mucha.

W komunikacie na stronie internetowej Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu podano, że Polska po raz trzeci będzie pełnić rolę Prezydencji Konferencji, a minister Szyszko po raz drugi przejmie funkcję prezydenta COP.

W ramach szczytu COP24 w przyszłym roku w Polsce odbędą się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1). W szczycie weźmie udział kilkanaście tysięcy osób z ponad 190 krajów - politycy, a także reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
polak
2017-05-20 23:26
Boże nie dopuść do tego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
witold j.k.
2017-05-20 20:05
Cóż za ironia losu ; facet który odpowiada za wycinkę ok 72 milionów drzew w niespełna rok , ma odpowiadać za organizację szczytu klimatycznego !!! Bedą pieczone bażanty i pasztet z młodych saren....
mb
2017-05-20 20:02
obawiam się, że do tego czasu szczytu klimatycznego, jak w takim tempie będą znikały drzewa w naszym kraju(dzięki panu Szyszce właśnie...) potencjał leśny zniknie i ..... nie będzie czym niszczyć dwutlenku węgla.... Chyba nie będzie czym się chwalić....
Pokaż wszystkie komentarze (69)