Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Janosikowe dla województw na dotychczasowych zasadach

0
Podziel się:

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 282 posłów, przeciw było 142, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Janosikowe dla województw na dotychczasowych zasadach
(Pixabay.com/Domena publiczna)
bEDAnNaZ

Przedłużenie o kolejny rok obowiązywania zasad liczenia tzw. janosikowego dla województw, przewiduje uchwalona wieczorem przez Sejm nowelizacja ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Za uchwaleniem nowelizacji głosowało 282 posłów, przeciw było 142, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z obecnie obowiązującą nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zasady ustalania subwencji wyrównawczych dla samorządów województw obowiązują tylko do końca tego roku.

bEDAnNbb

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd musiał w zeszłym roku zaciągnąć pożyczkę z budżetu.

W marcu ub.r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań.

Aby naprawić przepisy, w październiku 2014 r. Sejm znowelizował ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dzięki czemu Mazowsze ma do zapłacenia w bieżącym roku 271 mln zł janosikowego, czyli o 213 mln zł mniej, niż wynikałoby to z wcześniejszych przepisów.

Zdaniem pomysłodawców uchwalonych w środę zmian - posłów PO - nowelizacja jest niezbędna, gdyż bez niej województwa miałyby duże trudności w przygotowaniu budżetów na 2016 r. Samorządy województw nie otrzymałyby subwencji regionalnej pochodzącej z wpłat, bowiem nie byłoby podstawy prawnej do ustalenia wpłat ani subwencji, a to pozbawiłoby większość z nich istotnej części dochodów.

bEDAnNbh

Przepisy zaproponowane w uchwalonej noweli, analogicznie jak te obowiązujące w tym roku, są skonstruowane w taki sposób, że żadne województwo nie otrzyma mniej środków, niż otrzymałoby, gdyby obowiązywała ustawa w brzmieniu, które zakwestionował Trybunał Konstytucyjny.

Przewidziano też utworzenie rezerwy celowej w budżecie państwa w wysokości 210 mln przeznaczonej na dotacje dla województw, dzięki którym dofinansowane będą budowy, remonty i utrzymanie dróg wojewódzkich.

bEDAnNbC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)