Notowania

japonia
19.08.2015 20:46

Japońscy stulatkowie nie będą już dostawać prezentów. Za drogo wychodzi

Władze Japonii zamierzają zerwać z tradycją wręczania obywatelom kończącym 100 lat srebrnej czarki na sake w charakterze upominku. Stulatków jest w Japonii coraz więcej i koszty tych prezentów stały się zbyt wysokie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Gideon/Flickr.com (CC BY-SA 2.0))

Władze Japonii zamierzają zerwać z tradycją wręczania w prezencie obywatelom kończącym 100 lat srebrnej czarki na sake. Stulatków jest w Japonii coraz więcej i koszty tych prezentów stały się zbyt wysokie.

Zwyczaj wręczania wykonanej ze srebra czarki na sake (sakazuki) każdemu stulatkowi datuje się od 1963 roku. Naczynie, którego wartość wynosi 8 tys. jenów (około 65 dol.), to wyraz wdzięczności dla jubilatów za ich wkład dla społeczeństwa. Jednak wraz ze starzeniem się populacji wydatki na ten cel zaczęły rosnąć. W zeszłym roku rząd wydał na srebrne sakazuki 260 mln jenów, czyli ok. 2 mln dolarów.

Sumy te - mówią przedstawiciele władz - zaczynają być ponad stan. W Japonii 29 tysięcy osób osiągnęło w zeszłym roku wiek stu lat. Z tego powodu władze myślą o zastąpieniu okolicznościowych upominków tańszymi przedmiotami, np. wykonanymi z bardziej pośledniego materiału. Innym rozważanym wariantem jest zastąpienie prezentów listem gratulacyjnym.

Kiedy rozpoczęto wręczanie srebrnych sakazuki, stulatków było w Japonii zaledwie 153. Jednak od początku lat 70. ich liczba stale rośnie, a Japonia pod względem średniej długości życia znajduje się w światowej czołówce.

Tagi: japonia, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz