Notowania

jpk
28.02.2018 07:22

Jednolity Plik Kontrolny. 100 tys. firm może mieć problem

Z nowego obowiązku podatkowego wywiązało się w terminie 93-95 proc. firm. Polscy przedsiębiorcy złożyli 1,7 mln JPK_VAT. - Poradzili sobie lepiej niż Czesi - zauważa Ministerstwo Finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanisław Kowalczuk/East News)
Resort finansów jest zadowolony z tego, jak polscy przedsiębiorcy poradzili sobie z nowym obowiązkiem

- Dziękuję przedsiębiorcom za dyscyplinę i złożenie dokumentu w terminie. Od tego roku wszystkie firmy, także mikro, przesyłają JPK_VAT. To bardzo ważny etap reformy systemu podatkowego - powiedziała Teresa Czerwińska, minister finansów.

Jak tłumaczy, analiza przesłanych plików - na pliki dotyczące stycznia przedsiębiorcy mieli czas do 26 lutego - przyczyni się do zmniejszenia liczby fizycznych kontroli skarbówki, zapewnienia uczciwej konkurencji, jak i dalszego uszczelnienia systemu w zakresie VAT.

- Możliwy też będzie stały elektroniczny kontakt administracji z przedsiębiorcami - przypomina minister.

Zobacz też: Obowiązek przekazywania JPK. Od tego roku dotyczy wszystkich przedsiębiorców

Z pierwszych szacunków resortu wynika, że z obowiązku przesłania JPK_VAT w terminie wywiązało się 93-95 proc. przedsiębiorców. MF spodziewało się ok. 1,5 mln plików, przedsiębiorcy przysłali ich więcej, bo 1,7 mln.

- Część przedsiębiorców korygowała dokument lub ze względu na rozmiar składała ich więcej - tłumaczy MF.

Jednak mimo to z obowiązku nie wywiązało się 5-7 proc. podatników, czyli nawet 100 tys. przedsiębiorców. Resort jest jednak jest zadowolony.

- Polscy przedsiębiorcy poradzili sobie lepiej z tym zadaniem niż np. Czesi, gdzie za pierwszym razem dokumentów nie przesłało ponad 16 proc. firm - zauważył Paweł Cybulski, wiceminister finansów.

I zapewnił, że na razie skarbówka nie zamierza karać przedsiębiorców za uchybienia.

- W kolejnych tygodniach Krajowa Administracja Skarbowa będzie skupiała się głównie na edukacji w zakresie JPK. Będziemy pomagać i wyjaśniać. Na razie kary będą ostatecznością - zapewnił Paweł Cybulski.

Mimo to watro pamiętać, że prawo przewiduje dotkliwe kary za niezłożenie JPK w terminie. Jak pisaliśmy w money.pl, może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Tagi: jpk, wiadomości, gospodarka, podatki, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2018

misiekKolejna biurokracja i niszczenie Polskiej przedsiębiorczości.Małe firmy mogą tego nie wytrzymać.

28-02-2018

vetoBrawo PIS, wybory macie przegrane.

28-02-2018

piss teraz i zawszepętla się zaciska, ciekawe czy państwo przejmie za mnie prowadzenie firmy, ja chętnie będę pracownikiem państwowym w mojej byłej firmie zus opłacony … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)