Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jelcz dla Polaków. Prezes nie chce zatrudniać obcokrajowców

115
Podziel się:

Nie chcemy w naszej fabryce żadnych obcokrajowców - powiedział w jednym z wywiadów Łukasz Dudkowski, prezes spółki Jelcz, produkującej samochody dla wojska. Zastrzega, że nie ma tu mowy o żadnej dyskryminacji, a spółka jest ważna dla obronności i samo to ogranicza możliwość zatrudniania obcokrajowców.

Jelcz dla Polaków. Prezes nie chce zatrudniać obcokrajowców
(Wojtek Laski/ EastNews)

Jak wynika z danych GUS, pracuje ponad 16 mln osób. Rośnie też liczba pracujących w naszym kraju Ukraińców, według niektórych szacunków ta grupa liczy nawet milion osób. Jak pisaliśmy niedawno w WP money, firmy zatrudniają Ukraińców, bo mają problem ze znalezieniem Polaków chętnych do pracy.

Innego zdania jest prezes Jelcza, Łukasz Dudkowski. – Nie chcemy w naszej fabryce, która produkuje dla polskiej armii, żadnych obcokrajowców – powiedział w wywiadzie dla "Gazety Powiatowej - Wiadomości Oławskich". Dodał, że spółka ostatnio zwiększyła zatrudnienie i zwiększyła zdolności produkcyjne, ale dopóki on jest prezesem, to nie będzie zatrudniania obcokrajowców.

Dudkowski prezesem jest od niedawna. Stanowisko objął w lipcu. Wcześniej był radnym powiatu i dyrektorem Centrum Kultury w Siechnicach.

Wrocławska redakcja "Gazety Wyborczej" zwróciła się do prezesa z dodatkowymi pytaniami. Poinformował, że w zakładzie nie ma mowy o jakiejkolwiek dyskryminacji. Spółka została natomiast uznana za przedsiębiorstwo o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym. A to w ocenie spółki ogranicza możliwość zatrudniania obcokrajowców.

Jak wynika z badań przeprowadzonych dla ZPP, nasza otwartość na imigrantów jest coraz mniejsza. W ciągu 2016 roku spadła w stosunku do przybyszy niemal ze wszystkich krajów: w przypadku Ukraińców z 33 proc. w 2016 r. do 26 proc. w 2017 r., w przypadku Czechów z 24 proc. do 19 proc., a Białorusinów z 14 proc. do 9 proc. Cały czas poparcie dla naszych wschodnich i południowych sąsiadów jest zdecydowanie większe niż dla imigrantów z krajów afrykańskich (7 proc.) i z Bliskiego Wschodu (5 proc.).

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(115)
tony
5 lata temu
typowy polski katolik faszysta
ech
5 lata temu
Jest prezesem firmy i ma prawo decydować kto ma być zatrudniony.Nie ma w tym nic dziwnego, tym bardziej, że to produkcja dla wojska. Nie rozumiem w czym problem? Czemu media doszukują się sensacji?
piotr
5 lata temu
jakoś mnie te jelcze nie przekonują wyglądają tandetnie.
Polak
5 lata temu
BRAWOO dla Prezesa.
kozak
5 lata temu
nas ukrainców jest juz prawie 1,5 mln wiecej niz was w uk. i co zrobicie .nam sie opłaca robic za minimum bo mamy dobry przelicznik.wypieramy was powoli.niedługo bedzie 2 mln.a jak zrobimy manifestacje to co nam zrobicie .no bo szczelac nie mozecie,(poprawnosc polityczna) hehe.pozostaje wam polexit jak anglikom. a wogule podziekujcie waszym pracodawcom ,ja pracuje w wawie w extra resauracji za 6zł pewnie muj posrednik bieze,a tam obiad kosztuj 500 zł.polacy to chytrusy i złodzieje wola dac obcemu grosze niz swojemu zarobic
...
Następna strona