Notowania

gospodarka
19.05.2017 20:37

JSW będzie wykorzystywać drony w kopalniach. Mają pomóc w rozwoju

Jastrzębska Spółka Węglowa chce wykorzystywać drony - m.in. do pomiarów geodezyjnych i monitorowania naziemnej infrastruktury. W firmie rusza pilotażowy program wykorzystania powietrznych systemów bezzałogowych w kopalniach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JSW/Dawid Lach)

Jak podała w piątek spółka, w połowie maja na terenie kopalni Pniówek w Pawłowicach odbyły się pierwsze loty testowe powietrznych systemów bezzałogowych, wyposażonych w kamery, czujniki i specjalistyczne oprogramowanie. Przedstawiciele JSW wierzą, że drony mogą pomóc rozwijać przedsięwzięcia badawczo-rozwojowe i poprawić funkcjonowanie przedsiębiorstw.

- Autonomiczne bezzałogowce wyposażone w odpowiedni sprzęt stwarzają ogromne możliwości. Są precyzyjne, efektywne, a przede wszystkim tańsze od tradycyjnych urządzeń - zaznaczył pełniący obowiązki prezesa JSW Daniel Ozon.

- Wykorzystanie potencjału technologicznego dronów wpłynie na poprawę efektywności procesów planistycznych, poprawę stanu i bezpieczeństwa infrastruktury naziemnej, przyczyni się do wygenerowania oszczędności w zakresie wykonywanych do tej pory pomiarów oraz dostarczy informacji mogących wpłynąć na kształt i przebieg wybranych procesów w JSW - dodała Agnieszka Hankus-Kubica, która w JSW jest koordynatorem ds. rozwoju.

Przedstawiciele spółki mówią, że już pierwsze testy wskazują na ogromny potencjał dronów. Dostarczają one wiedzy na temat stanu infrastruktury naziemnej, ukształtowania terenu, informacji służących pracom geodezyjnym, monitorowaniu oraz ochronie środowiska.

[PKP](https://finanse.wp.pl/pkp-6168558044924033c) tropi złodziei

Drony znajdują coraz szersze zastosowanie w biznesie. Jakiś czas temu podobną drogą poszło PKP Cargo. Cel był jednak inny - przegonienie złodziei ładunków z pociągów.

Jak się okazało, decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Rok temu PKP Cargo podała, że po wprowadzeniu dronów liczba kradzieży spadła w 2015 r. o 55 proc., a ukradziono z pociągów towary o wartości o 65 proc. niższej niż w 2013 r. W ubiegłym roku udało się zapobiec kolejnym kradzieżom i zmniejszono ich wartość o kolejne 46 proc.

Spółka nie podała konkretnych kwot, ale z podanych ponad rok temu informacji można wyliczyć, że jeszcze w 2014 roku skradziono z wagonów PKP Cargo towary o wartości ponad 5 mln zł. Ta kwota zmniejszyła się rok temu do niecałych dwóch milionów złotych rocznie, by teraz spaść o kolejny milion.

Kradzieże z pociągów, czy infrastruktury kolejowej rosły szybko od 2011 roku. W 2012 roku wyliczono, że łączne straty na kolei z tego tytułu to 21 mln zł. Wliczono w to m.in. opóźnienia pociągów, koszty naprawy sieci.

Kradzieże są też zmorą dla samych przewoźników. Z wagonów PKP Cargo znikał węgiel, czy złom o wielomilionowej wartości. Okazało się, że wprowadzenie dronów zredukowało proceder.

Tagi: gospodarka, węgiel, górnictwo, pap, jsw, drony, giełda, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-05-2017

stanSzczyt dziennikarskiej głupoty

20-05-2017

AnnaTytul wymyslili gornicy!? Totalna glupota!!!

20-05-2017

SlawoTytuł wymyśliła blondynka Anna

Rozwiń komentarze (4)