Notowania

górnictwo
04.07.2016 16:31

JSW wyprzedaje majątek. Spółka energetyczna trafi do PGNiG

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z PGNiG Termika - spółką zależną PGNiG - przedwstępną umowę sprzedaży akcji Spółki Energetycznej Jastrzębie za 371,82 mln zł, podała JSW. To pozwoli na realizację restrukturyzacji przeżywającej kłopoty spółki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Beata Zawrzel/REPORTER)

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z PGNiG Termika - spółką zależną PGNiG - przedwstępną umowę sprzedaży akcji Spółki Energetycznej Jastrzębie za 371,82 mln zł. To da czas i środki na restrukturyzację przeżywającej kłopoty spółki.

Umowa dotyczy sprzedaży 100 proc. akcji SEJ przez JSW na rzecz PGNiG Termika. Jest to umowa "przyrzeczonej sprzedaży" i do zawarcia ostatecznej transakcji ma dojść na początku sierpnia.

Łączna cena sprzedaży akcji SEJ wynosi 371 820 957 zł. PGNiG Termika dokona płatności zaliczki w wysokości 278 878 263 zł, a pozostała część ceny zostanie zapłacona w momencie podpisania przyrzeczonej umowy sprzedaży.

Środki na spłatę długów

Zła sytuacja na światowym rynku węgla energetycznego i koksowego spowodowała poważne problemy dla JSW. W latach 2014-2015 grupa straciła 3,5 mld zł, a w pierwszym kwartale dołożyła do tego prawie 60 mln zł.

Wyprzedażą majątku spółka zyskuje czas na realizację swoich zobowiązań i działania restrukturyzacyjne. Do 29 lipca 2016 roku przedłużony został okres na uzgodnienie przez JSW oraz obligatariuszy warunków restrukturyzacji zadłużenia.

Obligatariusze posiadają obligacje wyemitowane przez JSW na podstawie programu emisji ustanowionego umową z 30 lipca 2014 roku. JSW zawarła z PKO BP, BGK, ING BŚK oraz PZU FIZAN BIS 1 umowy programu emisji obligacji na kwotę 700 mln zł i 163,75 mln dol. Jak podawano wówczas, celem emisji obligacji było pozyskanie środków na sfinansowanie nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa w postaci zakładu górniczego Kopalnia Węgla Kamiennego "Knurów-Szczygłowice".

Kurs akcji JSW w ostatnich trzech miesiącach

Elektrownia nadal będzie kupować od JSW

"W ramach transakcji uregulowane umownie zostały długoterminowe warunki zakupu przez SEJ od JSW węgla oraz metanu, a także sprzedaży do JSW mediów energetycznych w postaci ciepła, energii elektrycznej, chłodu i sprężonego powietrza" - czytamy dalej.

Umowa przewiduje także karę umowną w wysokości 9 mln zł za naruszenie przez JSW lub jej podmioty powiązane postanowień dotyczących zakazu konkurencji.

Przeniesienie akcji w wykonaniu przyrzeczonej umowy sprzedaży akcji jest uwarunkowane (warunek zawieszający) od uzyskania przez każdą ze stron stosownych zgód korporacyjnych, dokonania zmian w programie emisji obligacji wyemitowanych przez SEJ, rozwiązania umowy o cash pooling, skutkującym zakończeniem udziału SEJ jako uczestnika cash pooling prowadzonego w ramach grupy kapitałowej JSW oraz zwolnienie poręczeń JSW, podano także.

Pod koniec maja br. JSW podpisała z PGNiG Termika list intencyjny w sprawie zbycia 100 proc. akcji Spółki Energetycznej Jastrzębie.

SEJ zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła dla potrzeb kopalni JSW oraz innych odbiorców przemysłowych, a także produkcją ciepła dla ludności, którego dystrybucją zajmuje się PEC. SEJ dostarcza do PEC ok. 0,9 PJ energii cieplnej rocznie, co stanowi 60 proc. całkowitej produkcji ciepła przez SEJ. Dodatkowo, SEJ zajmuje się wytwarzaniem sprężonego powietrza i chłodu dla kopalń JSW.

Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. Spółka jest notowana na GPW od 2011 r.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą.

Tagi: górnictwo, hutnictwo, jsw, pgn, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-07-2016

DWLA Ja się pytam,gdzie są te miliardy obiecywane dla górników przed wyborami?! Łatwo się szczuło platformą kiedy się nie było u władzy i ludziom we … Czytaj całość

04-07-2016

libertyPozabierać wszystkie dodatki to węgiel będzie tańszy.Połowa ceny węgla to dodatki jakie otrzymują wszyscy zatrudnieni czy na dole fedruje czy górze … Czytaj całość

05-07-2016

fionaKażdą normalna firmę już dawno by się zrestrukturyzowało albo zamknęło. A tu nie można, bo są związki... Chore. W imię czego? Każdy chciałby mieć … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (34)