Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kanadyjska ambasada w Egipcie zamknięta. Boją się terrorystów

0
Podziel się:

To już druga placówka dyplomatyczna, która w ostatnim czasie zawiesiła działalność w Kairze; wcześniej na ten krok zdecydowała się Wielka Brytania.

Kair
Kair (Raduasandei)

Na stronie internetowej ambasady Kanady zamieszczono komunikat tłumaczący, że "zdolności do zapewnienia usług konsularnych mogą być ograniczone na krótki okres, ze względu na niepewną sytuację bezpieczeństwa". Nie podano jednak żadnych szczegółów.

W niedzielę podobną decyzję podjęły władze Wielkiej Brytanii zamykając ambasadę w Kairze. Placówka odmówiła podania szczegółów z uwagi na szczególny charakter sprawy, lecz podkreśliła, że współpracuje z egipskimi władzami, by jak najszybciej wznowić pracę.

Anonimowe źródło agencji Reutera zwraca uwagę, że w ostatnim czasie egipskie służby bezpieczeństwa zatrzymały bojownika, który groził zamachami terrorystycznymi wymierzonymi w zagraniczne placówki dyplomatyczne.

W ostatnich miesiącach egipska armia rozpoczęła na północy Synaju zakrojoną na szeroką skalę ofensywę, wymierzoną głównie w islamistyczną organizację Ansar Bajt el-Makdis. Jej bojownicy przyznali się do wielu ataków, a w tym miesiącu przyrzekli wierność Państwu Islamskiemu, które zajęło znaczne obszary Iraku i Syrii.

Członkowie Ansar Bajt el-Makdis twierdzą, że ich celem jest odwet za krwawe stłumienie przez władze ruchu protestów po obaleniu wywodzącego się z Bractwa Muzułmańskiego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego. W starciach z policją i wojskiem zginęło ponad 1,4 tys. zwolenników Mursiego, a ponad 15 tys. zostało aresztowanych.

Czytaj więcej w Money.pl
Chcą, aby imigranci mówili tylko po niemiecku Komentatorzy najważniejszych gazet piszą o absurdalnym pomyśle i oskarżają polityków CSU o populizm.
Grecja uchwala budżet. "Historyczny moment" Plan zakłada między innymi zmniejszenie deficytu i wzrost gospodarczy na poziomie 2,9 proc.
Zagrożenie zamachami. Minister ostrzega Steven Blaney przestrzegł przed możliwością ataków po opublikowaniu w internecie apelu, którego autorem ma być Kanadyjczyk walczący dla Państwa Islamskiego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)