Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kandydaci na prezydenta Opola złożyli kolejne obietnice

0
Podziel się:

Wybory samorządowe będą miały miejsce 16 listopada.

Kandydaci na prezydenta Opola złożyli kolejne obietnice
(Margoz/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Rewitalizację trzech placów w centrum miasta zapowiedział w niedzielę kandydat Razem dla Opola Marcin Ociepa. Kandydat stowarzyszenia Opole na Tak Arkadiusz Wiśniewski obiecał, że jako prezydent zapewni miejsca rekreacji i spacerów dla właścicieli psów.

Ociepa na zorganizowanej w niedzielę konferencji prasowej przekonywał, że _ brzydkie i brudne miasto jest w równym stopniu mało atrakcyjne dla inwestorów, co miasto z nieuzbrojonymi terenami inwestycyjnymi _. W związku z tym przedstawił wizualizację tego, jak mogłyby zdaniem jego i jego komitetu wyglądać pl. Jana Pawła II, Kopernika oraz Mickiewicza w Opolu.

Podkreślił, że pl. Kopernika powinien stać się - zgodnie z wdrażanymi już przez miasto planami - miejscem, w którym znajdzie się podziemny parking i zielony skwer. Miasto Opole latem przeprowadziło nabór ofert na partnera do budowy - w formule partnerstwa publiczno-prywatnego - wielopoziomowego parkingu podziemnego właśnie na pl. Kopernika, gdzie obecnie jest betonowy naziemny parking. Chęć przystąpienia do negocjacji ws. budowy parkingu zadeklarowała jedna firma, do której należy znajdująca się na pl. Kopernika galeria handlowa. _ Zawsze w ten projekt wierzyłem i jestem przekonany, że to jest jedyne dobre rozwiązanie _ - zaznaczał Ociepa.

Pl. Jana Pawła II, przy którym znajduje się Teatr im. Jana Kochanowskiego i Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu, miałby natomiast - zdaniem Ociepy - zapewnić _ przedłużenie funkcji tych instytucji _. Dlatego mogłyby się na nim znaleźć stałe tablice ekspozycyjne dla Galerii i mały amfiteatr. _ Chcemy z pl. Jana Pawła II zrobić miejsce spotkań w kontraście do tego, co mamy dzisiaj - miejsca zaniedbanego, gdzie mieszkańcy zgłaszają wiele interwencji _ - mówił Ociepa.

Zaprezentował też swoją wizję pl. Mickiewicza. Zaznaczył jednak, że _ równie dobra _ jest koncepcja, która zakłada wykorzystanie tego terenu jako miejsca na organizację np. festynów.

Dodał, że wszystkie propozycje dot. placów łączy to, że powinny to być tereny zielone. Jego zdaniem rewitalizacja tych placów to zadanie _ na więcej niż jedną kadencję _. Dodał, że w najbliższej kadencji te zdania trzeba rozpocząć - począwszy od pl. Kopernika. Pytany o koszty powiedział, że w przypadku pl. Kopernika jego wykończenie może kosztować 3-4 mln zł; koszty etapowo realizowanej rewitalizacji pl. Jana Pawła II mogą wynieść ok. 6 mln zł, a pl. Mickiewicza 4 mln zł.

Ociepa zaznaczył też, że prezydent miasta musi _ zmierzyć się _ z kwestią żebractwa. Jego zdaniem powinna się tym zajmować straż miejska. Zaznaczył jednak, że nie chodzi o usuwanie osób żebrzących z przestrzeni publicznej, tylko o rozwiązanie systemowe m.in. _ przy wykorzystaniu organizacji pozarządowych zajmujących się pomocą tym ludziom _.

Z kolei kandydat Opola na Tak Arkadiusz Wiśniewski złożył zobowiązanie wyborcze _ wyjścia naprzeciw potrzebom właścicieli zwierząt domowych, np. psów _. _ Zamierzamy zadbać o to, by było im łatwiej, tworząc infrastrukturę w postaci toalet czy parków dla psów _ - mówił.

W niedzielnej konferencji Wiśniewskiemu towarzyszyli Maria Białek i Dariusz Chwist z Opolskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Aktywnych Psów Aport, którzy są kandydatami Opola na Tak do rady miasta. Chwist opowiadał np. zgłaszanym już wcześniej pomyśle stworzenia parku sportowo-rekreacyjnego nad kamionką Piast, przeznaczonego np. na miejsce szkoleń psów. Zaznaczył, że mimo podjętych rozmów z miastem parku dotąd nie udało się zrobić.

_ Wrócimy do tego pomysłu po wyborach, jeśli będzie okazja _ - obiecał Wiśniewski i zaznaczył, że w jego opinii powinna to być kompleksowo zaaranżowana, zagospodarowana na stałe przestrzeń. Mówił też o przygotowaniu parku dla psów, gdzie zwierzęta mogłyby swobodnie biegać. _ Miasto ma taki teren - zalewowy - przy ul. Wrocławskiej za Odrą. Kwestia tylko, by go ogrodzić, stworzyć utwardzony teren dla samochodów i zrobić 2-3 toalety dla psów _ - tłumaczył Wiśniewski.

Prócz Ociepy i Wiśniewskiego o funkcję prezydenta miasta ubiegać się będą także: poseł PO Tadeusz Jarmuziewicz; radny sejmiku województwa z PSL Grzegorz Sawicki; kandydat mniejszości niemieckiej Norbert Honka oraz Jarosław Pilc z Nowej Lewicy Opolskiej.

Wybory samorządowe będą miały miejsce 16 listopada.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)