Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kapitał emiracki zapowiada wejście do Polski

0
Podziel się:

Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiadają inwestycje w duże budowy deweloperskie, w polskie porty, w infrastrukturę, a także wejście w polskie przetwórstwo żywności.

Kapitał emiracki zapowiada wejście do Polski
(Wojciech Strożyk/REPORTER)

- Zjednoczone Emiraty Arabskie zapowiadają wejście swojego kapitału do Polski - w duże budowy deweloperskie, w polskie porty, w infrastrukturę, a także wejście w polskie przetwórstwo żywności - powiedział dziennikarzom przybywający w Dubaju wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Mamy nowy impuls i propozycje ministra gospodarki ZEA Al-Mansouriego - wejście kapitału emirackiego do Polski w duże budowy deweloperskie, w polskie porty, w infrastrukturę, ale co mnie szczególnie cieszy, także wejście w polskie przetwórstwo (żywności). To dla obu stron jest szczególnie korzystne. Pozwoliłoby zdejmować tę nadwyżkę polskiej żywności, stabilizować środowisko mleczarskie czy drobiarskie - podkreślił Piechociński.

Jak dodał, kontakty z państwami arabskimi i islamskimi są ważne, bo rynek europejski powoli ulega nasyceniu. - Mamy także deklaracje (ZEA) wejścia do przetwórstwa jabłek i otwarcia się także na inne owoce - powiedział wicepremier.

- Otwieramy drzwi wszędzie tam, gdzie można, szukamy poważanych partnerów. To jest wyjątkowo poważny partner, wyjątkowo korzystny, wyjątkowo konsekwentny. Chcemy poszerzyć liczbę przedsiębiorstw, które współpracują z ZEA, wprowadzić małe i średnie firmy i wprowadzić nowe przemysły - polskie szkło ręcznie robione, polskie materiały budowlane - poinformował minister.

Piechociński dodał, że przestrzeń do współpracy z ZEA widzi także w odnawialnych źródłach energii.

- To jest kraj, który kładzie olbrzymi nacisk na wzrost efektywności energetycznej. Pamiętajmy o tym, że to jest kraj, z którym na razie nie realizuje się wymiana poprzez duże kontrakty zakupów ropy czy gazu - zaznaczył.

- Gdy popatrzymy w strukturę handlu widać jeszcze olbrzymie możliwości. To jest kraj, który może kupować polskie autobusy, może kupować polskie tramwaje czy pociągi do metra. To nie miejsce tylko dla Newagu, czy Pesy, ale także dla tych, którzy tworzą infrastrukturę. To jest wreszcie kraj do sprzedaży, obrotu polskimi częściami, akcesoriami i podzespołami samochodowymi - mówił wicepremier.

Minister gospodarki ZEA Al-Mansouri powiedział polskim dziennikarzom, że Polska i Zjednoczone Emiraty Arabskie w ciągu ostatnich lat zbudowały strategiczne partnerstwo.

- Wymiana handlowa, jeśli popatrzeć na liczby, to znaczny wzrost - z 500 mln dolarów w 2012 r. skoczyła do 1, 3 mld dolarów w 2014 r. Jednym z obszarów, na którym powinniśmy patrzeć poważnie, jest eksport produktów rolniczych z Polski do ZEA. ZEA są dużym importerem takich produktów, a Polska je posiada. To świetna szansa na współpracę - podkreślił minister.

Piechociński w ZEA przebywa od wtorku. W Dubaju i Abu Zabi spotyka się z przedstawicielami władz ZEA, by rozmawiać o pogłębianiu współpracy gospodarczej. Polscy przedsiębiorcy z emirackim biznesem rozmawiają o potencjalnych inwestycjach.

Zjednoczone Emiraty Arabskie są głównym partnerem Polski w regionie Zatoki Perskiej. W 2014 r. obroty handlowe między krajami wzrosły o 50 proc. w porównaniu do 2013 r. - z 865,4 mln dolarów do 1 mld 290,4 mln dolarów. Polski eksport do tego kraju jest znacznie wyższy niż import - w ubiegłym roku wyniósł 1 mld 127,8 mln dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/m343951.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/janusz-piechocinski-jedzie-do-abu-zabi,84,0,1776980.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polskie produkty podbiją Emiraty Arabskie? Wicepremier Janusz Piechociński jedzie do Abu Zabi promować polską gospodarkę i zapewnia, że nasze produkty są tam dobrze znane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/m345882.jpg ) ] (http://tech.money.pl/energia-i-ekologia/artykul/zmieniony-projekt-ustawy-o-transporcie,98,0,1780322.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmieniony projekt ustawy o transporcie Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju. Zaproponowano regulacje ustawowe, które zapewnią prawidłowe wdrożenie przez Polskę niektórych przepisów dyrektywy unijnej w sprawie utworzenia jednolitego europejskiego obszaru kolejowego. Przepisy te zapewniają przejrzystość i efektywność wykorzystywania funduszy publicznych na kolei oraz taki rozdział środków, ...
[ ( http://static1.money.pl/i/h/255/m251903.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/najwieksza-gospodarka-swiata-mocno-hamuje,126,0,1779582.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Największa gospodarka świata mocno hamuje Przyczyn dużego spowolnienia analitycy upatrują w surowej zimie, spadku eksportu w związku z umocnieniem się dolara i zmniejszeniu inwestycji w przemyśle naftowym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)