Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rejestracja kart sim. Od czwartku telefony mogą przestać działać

142
Podziel się:

Skończył się czas na rejestrację kart sim. Od czwartku telefony na kartę przestają działać. To efekt uchwalenia przez PiS w zeszłym roku tzw. ustawy antyterrorystycznej.

Rejestracja kart sim. Od czwartku telefony mogą przestać działać
(Włodzimierz Wasyluk/Eastnews)

Skończył się czas na rejestrację kart sim. Od czwartku telefony na kartę przestają działać. To efekt uchwalenia przez PiS w zeszłym roku tzw. ustawy antyterrorystycznej.

Paweł Kucharczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyjaśnia, że jeśli telefon przestał działać, trzeba go zarejestrować. Najprościej można to zrobić w punkcie usług naszego operatora telekomunikacyjnego.

Paweł Kucharczyk przypomina, że obowiązek rejestracji kart sim mieli też operatorzy wielu urządzeń, w których są one zainstalowane. To między innymi tablice informacyjne na autostradach, automaty z napojami, czy windy.

Jednocześnie ustawa antyterrorystyczna sprawiła, że wiele osób zdecydowało się zrezygnować z telefonów na kartę. Telekomy szacują, że w ostatnim półroczu zniknęło z ich rejestrów ok. 2,5 mln kart sim. Po 1 lutego będzie ich zapewne więcej - operatorzy wyłączą telefony, z których Polacy dawno nie korzystali.

Szacuje się, że z 55 mln kart sim w Polsce, aż 27 mln to karty pre-paid, ale z nich aktywnych jest już tylko 19 mln.

Jednocześnie w internecie kwitnie obrót kartami i numerami telefonów zarejestrowanymi na czyjeś nazwisko. Do niedawna w serwisie Allegro było kilkaset tego typu ofert. Najtańsze opiewały na kilkanaście złotych. Serwis zdecydował jednak ukrócić ten proceder. Część osób sięga też po czeskie numery telefonów.

W sieci są już wyspecjalizowane firmy, które sprzedają takie niezarejestrowane karty.

- "Najpopularniejszy w naszej ofercie starter prepaid Czeskiego operatora T-Mobile. Karta działa w 1 Strefie Roamingu, dzięki czemu oferuje wyjątkowo atrakcyjne cenowo połączenia głosowe oraz wiadomości tekstowe sms i mms" - czytamy na stronie internetowej firmy, która oferuje czeskie numery telefonów. Poza tym zapewnia też w łatwy sposób doładowania.

Przed sprzedażą i kupowaniem takich kart już w sierpniu zeszłego roku przestrzegał szef MSWiA. Jednak używanie np. czeskiej karty sim nie jest nielegalne.

- Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty” - mówił wtedy Mariusz Błaszczak. Stwierdził też, że jeśli proceder dalej będzie się rozwijał, to możliwe będzie zaostrzenie przepisów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(142)
KACZYNSKI 3
6 lat temu
ten zawias blaszczak czy jak mu tam klamie ws kart jak i ws borowca kotry prowadzil limuzyne jakiejs premier ze byl wypoczety pierwsza wersja a druga ze pracowal kilka godz nie kilkanacsie, widac ze wszystkie zakaly pis klamia
miktel
6 lat temu
Nie łatwo się żyje w kraju gdzie byle "piekarz" może być prezesem (przepraszam prawdziwych piekarzy), a ktoś kto stopy całuje liderowi może być ministrem. W naszym pięknym kraju wszystko się poprzewracało, kocham swoją ojczyznę i smuci mnie to, że nie zaborcy czy jakieś inne wrogie państwa rujnują Polskę lecz ad środka ludzie którzy mają przerost chorej ambicji.
Dark messenge...
6 lat temu
Jeszcze jedna ,,dobra" wiadomość to to, że za rok nowe dowody będą miały wbudowany CHIP. Widać w jakim kierunku to wszystko zmierza...
rom
6 lat temu
Pelna inwigilacja :(
Wkurzony
6 lat temu
Ja się dziwie dlaczego nikt przeciwko tej rejestracji nie protestuje. Przeciwko CETA też mało kto protestował. Cały czas tylko protestują o aborcje tak jakby to była najważniejsza sprawa na świecie.
...
Następna strona