Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
karta sim
02.02.2017 07:00

Rejestracja kart sim. Od czwartku telefony mogą przestać działać

Skończył się czas na rejestrację kart sim. Od czwartku telefony na kartę przestają działać. To efekt uchwalenia przez PiS w zeszłym roku tzw. ustawy antyterrorystycznej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Włodzimierz Wasyluk/Eastnews)

Skończył się czas na rejestrację kart sim. Od czwartku telefony na kartę przestają działać. To efekt uchwalenia przez PiS w zeszłym roku tzw. ustawy antyterrorystycznej.

Paweł Kucharczyk z Urzędu Komunikacji Elektronicznej wyjaśnia, że jeśli telefon przestał działać, trzeba go zarejestrować. Najprościej można to zrobić w punkcie usług naszego operatora telekomunikacyjnego.

Paweł Kucharczyk przypomina, że obowiązek rejestracji kart sim mieli też operatorzy wielu urządzeń, w których są one zainstalowane. To między innymi tablice informacyjne na autostradach, automaty z napojami, czy windy.

Jednocześnie ustawa antyterrorystyczna sprawiła, że wiele osób zdecydowało się zrezygnować z telefonów na kartę. Telekomy szacują, że w ostatnim półroczu zniknęło z ich rejestrów ok. 2,5 mln kart sim. Po 1 lutego będzie ich zapewne więcej - operatorzy wyłączą telefony, z których Polacy dawno nie korzystali.

Szacuje się, że z 55 mln kart sim w Polsce, aż 27 mln to karty pre-paid, ale z nich aktywnych jest już tylko 19 mln.

Jednocześnie w internecie kwitnie obrót kartami i numerami telefonów zarejestrowanymi na czyjeś nazwisko. Do niedawna w serwisie Allegro było kilkaset tego typu ofert. Najtańsze opiewały na kilkanaście złotych. Serwis zdecydował jednak ukrócić ten proceder. Część osób sięga też po czeskie numery telefonów.

W sieci są już wyspecjalizowane firmy, które sprzedają takie niezarejestrowane karty.

- "Najpopularniejszy w naszej ofercie starter prepaid Czeskiego operatora T-Mobile. Karta działa w 1 Strefie Roamingu, dzięki czemu oferuje wyjątkowo atrakcyjne cenowo połączenia głosowe oraz wiadomości tekstowe sms i mms" - czytamy na stronie internetowej firmy, która oferuje czeskie numery telefonów. Poza tym zapewnia też w łatwy sposób doładowania.

Przed sprzedażą i kupowaniem takich kart już w sierpniu zeszłego roku przestrzegał szef MSWiA. Jednak używanie np. czeskiej karty sim nie jest nielegalne.

- Trzeba mieć świadomość tego, że ci, którzy sprzedają te karty, narażają się na konsekwencje prawne w sytuacji, jeżeliby te karty zostały użyte w przestępstwach. Przestrzegam tych wszystkich, którzy sprzedają te karty” - mówił wtedy Mariusz Błaszczak. Stwierdził też, że jeśli proceder dalej będzie się rozwijał, to możliwe będzie zaostrzenie przepisów.

Tagi: karta sim, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-02-2017

GagaI bardzo dobrze że jest rejestracja, przynajmniej zmniejszą się choć troszkę przestępstwa różnego bywało że ktoś kupił kartę zrobił szwindel kartę … Czytaj całość

02-02-2017

DSnastępny tytuł artykułu szczujący na PiS, Brawo PiS tylko nie sprowadzajcie nam muzułmanów do PL!!!

02-02-2017

dettektywPIS wyłączyć??? Co za chory tytuł. Malutki redaktorku, takie jest prawo w Polsce i 10 innych krajach UE, więc po co te złośliwości.

Rozwiń komentarze (142)