Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kiedy poznamy skład nowego rządu?

0
Podziel się:

W najbliższych dniach przedstawię skład rządu - zapowiedziała w czwartek Beata Szydło, wchodząc do siedziby PiS w Warszawie.

Kiedy poznamy skład nowego rządu?
(Michal Dyjuk/REPORTER)
bFfLeFbF

W najbliższych dniach przedstawię skład rządu - zapowiedziała w czwartek Beata Szydło, wchodząc do siedziby PiS w Warszawie, gdzie w czwartek kontynuowane są rozmowy na temat składu nowej Rady Ministrów.

Szydło była pytana przez dziennikarzy o to, kiedy zostanie przedstawiony skład rządu. - Rozmawiamy cały czas - odpowiedziała kandydatka na premiera, wchodząc do siedziby PiS. Dodała, że skład rządu przedstawi "w najbliższych dniach".

W czwartek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim i wiceprezes Beatą Szydło rozmawiali już europoseł Dawid Jackiewicz (miałby być ministrem skarbu), Elżbieta Witek (przymierzana do ministerstwa edukacji) i Andrzej Adamczyk (miałby być ministrem infrastruktury),a także Konstanty Radziwiłł (typowany jako przyszły minister zdrowia). Zaplanowane są jeszcze spotkania z kilkoma kolejnymi politykami.

bFfLeFbH

Rzecznik PiS Elżbieta Witek poinformowała , że w czwartek odbędzie się spotkanie Beaty Szydło z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkinem. Klimkin w piątek uczestniczy w Warsaw Security Forum.

Polityk PiS z kierownictwa partii powiedział , że "spotkanie z szefem MSZ Ukrainy niedawno wpadło do kalendarza". "W związku z tym możliwe, że zaplanowane na dzisiaj ostatnie rozmowy przeciągną się na jutro. W związku z tym posiedzenie komitetu zaplanowane na piątek na 12. może być przełożone" - dodał rozmówca.

W środę rzeczniczka PiS informowała, że Szydło zaprezentuje skład przyszłego rządu podczas konferencji prasowej tuż po posiedzeniu komitetu politycznego PiS, który zatwierdzi kandydatów na ministrów. Według informatorów z kierownictwa PiS posiedzenie zostało zwołane na godz. 12 w piątek.

Rozmowy dotyczące tworzenia rządu toczą się w siedzibie PiS od kilku dni.

bFfLeFbN

Witek: w piątek nie będzie Komitetu Politycznego PiS

Wszystko wskazuje na to, że w piątek jednak nie zbierze się Komitet Polityczny PiS, który miał zatwierdzić skład nowego rządu. Poinformowała o tym rzeczniczka partii Elżbieta Witek, która powiedziała, że konsultacje w sprawie formowania gabinetu przerwano między innymi ze względu na spotkanie kandydatki na szefową rządu Beaty Szydło z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych.

Wcześniej przedstawiciele PiS-u informowali, że skład rządu zostanie zaprezentowany w piątek lub sobotę. Elżbieta Witek przekonuje, że zapowiedzi te były obwarowane pewnymi warunkami - brakiem przeszkód technicznych, takich jak przedłużające się konsultacje czy inne spotkania kandydatki na premiera.

Elżbieta Witek uspokajała, że nie można mówić o żadnych opóźnieniach w kwestii powołania nowego rządu, a wszystko odbywa się według konstytucyjnego kalendarza. Przypomniała, że w 2011 roku minął miesiąc od dnia wyborów do nominacji Donalda Tuska na premiera. Zapewniła przy tym, że konsultacje są "bardzo spokojne i poważne".

bFfLeFbO

Termin dymisji obecnego rządu oraz zaprzysiężenia nowego gabinetu jest ściśle powiązany z data pierwszego posiedzenia Sejmu nowej kadencji. Dzisiaj o godz. 15.30 szefowa Kancelarii Prezydenta ma poinformować, na kiedy zostanie ono zwołane przez Andrzeja Dudę.

Karuzela nazwisk na nowych ministrów

W środę Kaczyński wraz z Szydło w siedzibie partii spotkali się m.in. z liderem Solidarnej Polski Zbigniewem Ziobro (typowanym przez część mediów na ministra sprawiedliwości), Dawidem Jackiewiczem, Elżbietą Rafalską (według informatorów PAP z kierownictwa PiS może objąć ministerstwo pracy), posłem Krzysztofem Jurgielem (typowanym na ministra lub wiceministra rolnictwa), europosłem Zbigniewem Kuźmiukiem (mógłby być ministrem finansów), posłem Krzysztofem Tchórzewskim (specjalizuje się w sprawach infrastruktury i transportu, w tym resorcie mógłby być wiceministrem odpowiedzialnym m.in. za kolej). W siedzibie PiS był też m.in. Witold Waszczykowski (typowany na ministra spraw zagranicznych) i Piotr Naimski (potencjalny minister energetyki).

Z kolei we wtorek w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej z Kaczyńskim i Szydło rozmawiali m.in. prof. Piotr Gliński, Mariusz Błaszczak, Mariusz Kamiński, Jarosław Gowin i Antoni Macierewicz. Dotychczas, jak zapewniała sama Szydło, kandydatem na szefa MON był lider Polski Razem Jarosław Gowin. W ostatnich dniach jednak w mediach pojawiły się spekulacje, że resort obrony może objąć Antoni Macierewicz, a Gowin otrzyma inny resort, np. nauki i szkolnictwa wyższego.

bFfLeFbP

Według informatorów PAP z kierownictwa PiS "od kilku dni jest przesądzone", że kandydatem na szefa MON jest Macierewicz.

B. szef CBA Mariusz Kamiński miałby zostać koordynatorem służb specjalnych, zaś Mariusz Błaszczak wymieniany jest jako kandydat na ministra spraw wewnętrznych. Wśród "pewniaków" do nowego rządu rozmówcy PAP wymieniali europosła Marka Gróbarczyka jako ministra gospodarki morskiej, posła Andrzeja Adamczyka jako ministra infrastruktury oraz Piotra Naimskiego, jako ministra energetyki. Teki wicepremierów mają objąć m.in. Błaszczak i Gliński.

bFfLeFci
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)