Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiedy wyniki kontroli CBA w spółkach Skarbu Państwa?

5
Podziel się:

- Zakładam, że w tym tygodniu te materiały trafią do CBA i dopiero rozpocznie się analiza. To są poważne sprawy, będą sprawdzane ostatnie 2 lata działalności spółek, co wymaga czasu - tłumaczy Mariusz Kamiński.

Kiedy wyniki kontroli CBA w spółkach Skarbu Państwa?
(Maciej Luczniewski/REPORTER)

Wyniki kontroli CBA w spółkach Skarbu Państwa najwcześniej za kilka tygodni. Tak deklaruje w rozmowie z dziennikarzami koordynator służb specjalnych. Mariusz Kamiński przyznał, że nie wszyscy ministrowie dostarczyli do końca września szczegółowe informacje ze strategicznych spółek Skarbu Państwa.

Aktualizacja 11:45

- Zakładam, że w tym tygodniu te materiały trafią do CBA i dopiero rozpocznie się analiza. To są poważne sprawy, będą sprawdzane ostatnie 2 lata działalności spółek, co wymaga czasu - tłumaczy Mariusz Kamiński.

Pytany przez dziennikarzy, kto nie dostarczył jeszcze materiałów, podkreślił, że "nie może teraz tego powiedzieć, bo być może dokumenty są w drodze".

Kamiński podkreślił, że nie poda żadnej "konkretnej daty", ale - jak mówił - wyniki analizy będą znane jesienią. - Wyniki będą najwcześniej za kilka tygodni. Chcemy pracować szybko, natomiast to nie będą wyniki z godziny na godzinę i z dnia na dzień - wyjaśniał. - To są poważne sprawy - zaznaczył.

Tłumaczył, że analizie zostaną poddane dwa lata "działania spółek i zawierania umów". - To jest rok 2015, 2016. Chcemy zobaczyć, co się działo w tym roku w spółkach, kiedy doszło do zmiany władzy, jak pod koniec swoich rządów Platforma nadzorowała spółki, co z tego wynikało i jak to wygląda pod nowymi rządami - powiedział.

Kamiński zapewnił, że zostaną wyciągnięte "wszelkie konsekwencje", jeśli - jak mówił - stwierdzone zostaną "jakiekolwiek nadużycia czy sytuacje patologiczne". - Na podstawie tych analiz będą też typowane kontrole CBA - dodał.

We wrześniu Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę w spółkach Skarbu Państwa: Grupie LOTOS S.A., PKN ORLEN S.A., KGHM Polska Miedź S.A., Grupie Azoty S.A. oraz w Polskiej Grupie Zbrojeniowej S.A. Funkcjonariusze CBA badają umowy i wydatki spółek na usługi z zakresu public relations, marketingowe, reklamowe i doradcze.

Kamiński pytany był też o sytuację w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. - We wtorek było posiedzenie komisji obrony narodowej w tej sprawie. Wiem, że ministerstwo obrony dokonało audytu we własnym zakresie. Również będziemy tego audytu dokonywali. Natomiast wczoraj była informacja źródłowa przedstawiona posłom z komisji obrony, tak że tutaj proszę zajrzeć do stenogramów z komisji, tam - z tego, co wiem - padło szereg konkretnych informacji - mówił minister. Dodał, że jeśli MON podejrzewa, że doszło do złamania sprawa, to "jest oczywiste, jest obowiązkiem ministra, czy odpowiednich organów zawiadomić prokuraturę".

Minister Antoni Macierewicz w trakcie wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji obrony narodowej zarzucał rządom PO, że dopuściły do nadużyć i nieprawidłowości w państwowej zbrojeniówce.

Kilka tygodniu temu premier Beata Szydło spotkała się z ministrami ws. audytu w spółkach Skarbu Państwa. Jak informował rzecznik rządu Rafał Bochenek, zleciła ona ministrom, by przyjrzeli się funkcjonowaniu podległych im spółek, przeanalizowali działalność zarządów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(5)
kozak
8 lat temu
Kamiński, ty przestępco !!! Jak się zmienią rządy i będzie prawdziwy prezydent to będziesz robił za cwela przed najbliższe 20 lat !!!
go
8 lat temu
CYTAT To są poważne sprawy, będą sprawdzane ostatnie 2 lata działalności spółek, co wymaga czasu - tłumaczy Mariusz Kamiński. JAK TO SPRAWDZIĆ 2 LATA,MIELI SPRAWDZIĆ MISIEWICZÓW, JAK ZNAMY ŻYCIE ZAKOŃCZY SIĘ TO WYPOWIEDZIĄ KAMIŃSKIEGO TO NIE MY PIS ARY ROBIĄ PRZEKRĘTY TO PO I PSL KRADŁO
Prawdziwy Pol...
8 lat temu
Co przestępca ma do powiedzenia? Żeby nie nudą z łaską cienko by piszczał, no ale.......niedlugo już scisko usty odpowiesz za wszystko!!!!!
Alf210
8 lat temu
Wyniki kontroli za kilka tygodni, ale juz dzis moge stwierdzic z pelna odpowiedzialnoscia ze w spolkach skarbu nie ma "misiewiczow" sa tylko pislamisci
Ghb
8 lat temu
No koniec świata facet skazany prawomocnie będzie audytował, pisowi można pogratulować kadr.