Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Klauzula sumienia. Aptekarze zaniepokojeni pomysłami rządu

41
Podziel się:

Aptekarze chcieliby wiedzieć, jakie są plany resortu w kwestii klauzuli sumienia.

Aptekarze chcieliby wiedzieć, jakie są plany resortu w kwestii klauzuli sumienia.
Aptekarze chcieliby wiedzieć, jakie są plany resortu w kwestii klauzuli sumienia. (EAST NEWS)

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się wprowadzenia do polskiego prawa możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez aptekarzy - pisze w czwartek "Nasz Dziennik".

Odpowiednie pismo w tej sprawie zostało skierowane w tym tygodniu do szefa resortu zdrowia Konstantego Radziwiłła. Aptekarze chcieliby wiedzieć, jakie są plany resortu w kwestii klauzuli sumienia. Są zaniepokojeni stwierdzeniem, jakie padło ze strony przedstawiciela resortu w odpowiedzi na interpelację, którą złożyli w Sejmie posłowie Nowoczesnej. Posłowie ci pytali o to, jak rząd zapatruje się na propozycję objęcia klauzulą sumienia polskich farmaceutów oraz czy odwołanie się przez nich do sprzeciwu sumienia będzie oznaczać, że farmaceuta może nie wydać leku - czytamy w artykule.

Zobacz także: Zobacz także: Apteki dla aptekarzy, leki tylko dla bogatych? Kontrowersyjny pomysł PiS

Jak podaje "Nasz Dziennik", odpowiedź udzielona przez podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcina Czecha zbulwersowała aptekarzy. Wiceminister stwierdził mianowicie, że farmaceutom nie wolno powoływać się na sprzeciw sumienia, gdyż taki zapis nie figuruje w ustawie Prawo farmaceutyczne.

"Pytamy więc pana ministra, czy stwierdzenie ministra Czecha to ostateczne stanowisko rządu w tej sprawie oraz czy w świetle wypowiedzi farmaceuta jest wyłączony z praw konstytucyjnych" - mówi w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
heh
5 lata temu
Za chwile kazdy bedzie sie powolywal na klauzuyle sumienia... nawet dostawcy internetu, choc w niektorych przypadkach byloby to nawet dobre bo ludzxie by tyle bzdur nie pisali :)
dan
5 lata temu
Jeśli lekarz czy farmaceuta powołuje się na klauzule sumienia to powinien przestać wykonywać ten zawód bo to koliguje z podstawowymi zasadami tych zawodów niesienia pomocy wszystkim potrzebującym niezależnie od poglądów i wiary.
sondor
5 lata temu
Strach, niepewność, klauzule sumienia - tak, to tylko możliwe w "kaczej Polsce". Walczyli o demokrację, o wolny rynek - co mamy - nie "nasz" - won z roboty, zakładam firmę ale nie jestem pewien czy reguły gry się nie zmienią- niestabilność prawa, idę do sklepu, apteki , lekarza a tu co "klauzula" - a gdzie wolny rynek, nie pozwala ci sumienie - rzuć pracę i idź do kościoła z tym swoim sumieniem. Co tym ludziom się porobiło, chcą być święci to nie tędy droga - droga do seminarium będzie tą odpowiednią. Cyrki, po prostu cyrki - kiedy wróci normalność w tym kraju?!!!
Normalnie bra...
5 lata temu
Jeśli ktokolwiek chce powoływać się na klauzulę sumienie nie powinien być dopuszczony do pracy w aptekach! Kolejny krok to sabotowanie antykoncepcji sprzedawanej w kioskach lub na stacjach benzynowych, wyobraźcie sobie osobę tak pracującą która powołując się na swoje poglądy wszystkie prezerwatywy z premedytacją dziurawiła..
fdfds
5 lata temu
kazdy ma prawo do wyboru. nie chce mi ktos sprzedac srodka wczesnoporonnego to ide do okienka obok, albo do innej apteki - byznes ys byznes ;)
...
Następna strona