Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kłopoty Huty Stalowa Wola. Wprowadzono czterodniowy tydzień pracy

0
Podziel się:

W Hucie Stalowa Wola wprowadzony został czterodniowy tydzień pracy. ,,W sumie mamy 9 dodatkowych dni wolnych. Nadrobimy to jednak w IV kwartale br., kiedy rozpocznie się produkcja armatohaubicy Krab" - powiedział PAP przewodniczący Solidarności w Hucie Henryk Szostak.

Kłopoty Huty Stalowa Wola. Wprowadzono czterodniowy tydzień pracy
(materiały Huty Stalowa Wola)

Huta Stalowa Wola daje więcej wolnego swoim pracownikom w wakacje. Powód? Brak podwozi do produkcji armatohaubicy Krab.

- W sumie mamy 9 dodatkowych dni wolnych. Nadrobimy to jednak w IV kwartale br., kiedy rozpocznie się produkcja armatohaubicy Krab" - powiedział PAP przewodniczący Solidarności w Hucie Henryk Szostak.

Związkowiec dodał, że wprowadzenia skróconego tygodnia pracy wynika z tego, że Huta nie ma obecnie podwozi do produkcji Kraba. Szostak przypomniał, że podwozia miał pierwotnie dostarczyć zakład Bumar-Łabędy, jednak pierwsze egzemplarze armatohaubicy okazały się wadliwe.

- W trakcie prób eksploatacyjnych (w 2012 r. - przyp. red.) w blachach pojawiały się pęknięcia, kłopoty sprawiał układ paliwowy, przegrzewał się silnik. Próby naprawy podwozi w kolejnych miesiącach nie przyniosły rezultatów - zaznaczył Szostak.

Dlatego HSW w grudniu 2014 r. podpisała umowę na dostawę podwozi z południowokoreańską firmą Samsung Techwin. Zgodnie z umową pierwsze ponad 30 podwozi ma być wyprodukowanych w Korei, pozostałe niespełna 90 już w Polsce na koreańskiej licencji.

- Niestety z powodu wadliwych podwozi z Łabęd mamy w programie 1,5 roczne opóźnienie. Gdybyśmy je mieli nie musielibyśmy również skracać tygodnia pracy. Wierzymy jednak, że już jesienią dotrą do nas koreańskie podwozia i praca ruszy pełną parą - powiedział Szostak.

Skrócony tydzień pracy ma obowiązywać przez czerwiec i lipiec, w sierpniu HSW ma zaplanowany od dawna postój. Pracownicy przez cały czas będą otrzymywać jednak pełną pensję. - Tak ustaliliśmy z zarządem - dodał szef ,,S" w HSW.

Jak powiedział pełnomocnik zarządu HSW Bartosz Kopyto, pierwsze koreańskie podwozie ma trafić do zakładu już w sierpniu br. - Pierwszego Kraba z tym podwoziem chcemy pokazać na targach przemysłu obronnego w Kielcach, które odbędą się na początku września br. - dodał.

Kopyto podkreślił, że integracja wieży z podwoziem odbyła się w Korei Płd. i przebiegła bezproblemowo. Dlatego - według niego - nie ma żadnych zagrożeń w realizacji kontraktu.

Wojsko ma otrzymać pierwsze Kraby w przyszłym roku. W sumie do armii trafi 120 armatohaubic ze Stalowej Woli. Z wykorzystaniem klasycznej amunicji Krab może razić cele odległe o ok. 30 km, przy amunicji o wydłużonym zasięgu odległość ta wzrasta do 40 km.

HSW liczy również, że jesienią rozpocznie produkcję dla wojska samobieżnej moździerzy Rak kaliber 120 mmm. To produkt w całości zaprojektowany i wyprodukowany przez stalowowolski zakład. Obecnie wojsko kończy testować Raka. Armia chce kupić do 2018 r. osiem dywizjonowych modułów Rak, w sumie jest to 100 pojazdów.

HSW SA jest jednym z największych w kraju producentów sprzętu wojskowego. Produkuje m.in. samobieżne haubice, transportery opancerzone i wyrzutnie rakiet. Należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ponad 137 miliardów na modernizację armii - Celem rządu jest, by jak największa część tej kwoty została przeznaczona na zakupy polskiego uzbrojenia i w polskich fabrykach - zadeklarował we wtorek wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.
Zbrojeniówka dostanie 74 mln. Na co? Polska Grupa Zbrojeniowa otrzymała 74,1 mln zł na realizację projektów badawczo-rozwojowych z Funduszu Restrukturyzacji Przedsiębiorców - poinformował w piątek resort skarbu. Pieniądze trafią m.in. na rozbudowę fabryki w Pionkach.
Dyrektywa UE może odstraszyć inwestorów Koncern hutniczy ArcelorMittal Poland planuje inwestycje w Krakowie - wynika z informacji „Pulsu Biznesu”. Projekt może jednak przekreślić unijna dyrektywa oraz decyzje polskich polityków.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)