Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KNF zdecydowała w sprawie nowych banków w Polsce. Są też kary dla ubezpieczycieli

4
Podziel się

Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie ING Banku Hipotecznego przez ING Bank Śląski. Mniej przychylna była w przypadku Raiffeisena, który też chciał utworzyć nowy bank.

Na zdjęciu przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.
Na zdjęciu przewodniczący KNF Marek Chrzanowski. (Krzysztof Olszewski, money.pl)
bEhfLqfF

W końcu kwietnia 2017 r. ING BSK poinformował, że złożył do KNF wniosek o wydanie zezwolenia na utworzenie banku hipotecznego pod nazwą ING Bank Hipoteczny S.A. z siedzibą w Katowicach. Kapitał zakładowy ING Banku Hipotecznego będzie wynosić 50 mln zł i zostanie w całości objęty przez ING Bank Śląski.

Wiosną ubiegłego roku Bartkiewicz mówił, że bank hipoteczny zostanie uruchomiony najwcześniej w drugiej połowie 2018 r.

Utworzenie nowego banku nie udało się natomiast grupie Raiffeisen Bank International, która w Polsce ma już bank Raiffeisen Polbank. Austriacki gigant chciał utworzyć w naszym kraju kolejną instytucję - RBI Bank Polska. KNF nie wydała na to zgody, bo Austriacy nie wywiązali się z wcześniejszego zobowiązania, czyli wprowadzenia Raiffeisen Polbanku na polską giełdę.

bEhfLqfH
Zobacz także: Zobacz też: "Polskie banki wejdą na rynki zachodnie"

"Komisja uznała, że w związku z niewywiązaniem się przez RBI ze złożonych Komisji zobowiązań dotyczących działalności Raiffeisen Bank Polska SA odnośnie wprowadzenia akcji tego banku do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (o czym Komisja poinformowała w komunikacie z dnia 1 sierpnia 2017 r.) nie zostało spełnione obowiązujące przy tworzeniu banków wymaganie zawarte w art. 30 ust. 1 ustawy Prawo bankowe" - czytamy w komunikacie KNF.

Komisja podczas ostatniego posiedzenia zdecydowała też o nałożeniu kar na spółki Avivę Towarzystwo Ubezpieczeń, Towarzystwo Ubezpieczeń Inter Polska i Investment Friends.

bEhfLqfN

"Komisja jednogłośnie nałożyła na Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł, za naruszenie art. 14 ust. 1-3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnienia obowiązków informacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Z kolei na Towarzystwo Ubezpieczeń Inter Polska Komisja nałożyła karę pieniężną w wysokości 1 tys. zł, za naruszenie art. 14 ust. 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, w związku ze stwierdzeniem przypadków niedopełnienia obowiązków informacyjnych.

Komisja jednogłośnie nałożyła także na spółkę Investment Friends karę pieniężną w wysokości 400 tys. zł, wobec stwierdzenia, że spółka m.in. nie wykonała obowiązku informacyjnego określonego w art. 56 ust. 1 pkt 1 ustawy o ofercie.

bEhfLqgi
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
tomasz.rze
3 lata temu
"Komisja jednogłośnie nałożyła na Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych SA karę pieniężną w wysokości 10 tys. zł". Uwaga, Podróźni, posiadający polisy! Opóźnienie w wypłatach odszkodowań (w związku z karą), może się zwiększyć. Życzymy przyjemnej podróży.
allexx
3 lata temu
myślałem, że bank zbożowy z dyzmą jako prezesem
ja
3 lata temu
Banki to biznes i chcą zarabiać. Nie zawsze są jednak w porządku względem klienta. Czasem wykorzystują jego niewiedzę. Słyszeliście o ksi ążce „Emeryt ura nie jest Ci potrezbna”? Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzi przygotować do radzenia sobie z finansami i zachęcić do dbania o nie. By uwierzyli, ze mimo ograniczonych zasobów (pieniędzy) można zbudować majątek, a nawet wolność finansową.
bEhfLqgj
samowar
3 lata temu
Ciekawi mnie różna wysokość kar, dlaczego Aviva tylko 10 tysi za opóźnienia w wypłacie odszkodowań, a Friends 400 tysi za brak info w ofercie. Dość lakoniczny ten komunikat KNF, na pierwszy rzut oka wygląda dziwnie.