Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
KNF chce ograniczyć dostęp do obligacji podporządkowanym najmniejszym inwestorom. Chodzi o duże ryzyko

KNF chce ograniczyć dostęp do obligacji podporządkowanym najmniejszym inwestorom. Chodzi o duże ryzyko

KNF ostrzega przed obligacjami podporządkowanymi Fot. Bartosz KRUPA
KNF ostrzega przed obligacjami podporządkowanymi

Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację, by podnieść minimalną wartość obligacji podporządkowanej. Oznacza to ni mniej, ni więcej, niż chęć zablokowania możliwości wykupywania ich przez najmniejszych inwestorów.

KNF wnioskuje, by minimalna wartość obligacji podporządkowanej wynosiła 400 tys. zł. W ten sposób najmniejsi inwestorzy indywidualni straciliby możliwość wykupywania ich, co w ostatnim czasie jest coraz popularniejszą praktyką. Wynika to z wyższego oprocentowania, jakie oferują banki emitujące te obligacje w stosunku do oprocentowania lokat.

Zobacz też, dlaczego warto rozważyć inwestycję w obligacje Skarbu Państwa:


Równocześnie inwestorzy często nie rozumieją zasad funkcjonowania obligacji podporządkowanych, które nie dają inwestorom gwarancji depozytu. Ich posiadacze są traktowani niemal jak akcjonariusze spółek i w razie bankructwa lub poważnych problemów emitentów, możliwości odzyskania środków spadają niemal do zera. Przewidziano bowiem możliwość umorzenia zobowiązań z takich obligacji.

"Pośrednicy oferujący inwestorom indywidualnym instrumenty finansowe, w tym także obligacje podporządkowane, powinni uwzględniać ich indywidualną sytuację, w tym wiedzę i doświadczenie na rynku finansowym, a także poziom akceptacji ryzyka. Klienci banków, którzy nie mają doświadczenia na rynku kapitałowym i dysponują niewielkimi zasobami pieniężnymi mogą nie oceniać właściwie ryzyka inwestycyjnego związanego z tą inwestycją” – napisano w komunikacie KNF.

"Obligacje podporządkowane, (...), nie są zatem produktem odpowiednim dla inwestora indywidualnego dysponującego niewielkimi zasobami pieniężnymi, który nie może dywersyfikować ryzyka inwestycyjnego. Mając to na względzie, w opinii KNF zasadne jest ograniczanie zaangażowania inwestorów indywidualnych w ten instrument zarówno w obrocie pierwotnym jak i wtórnym” – dodano.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
Big Short
2017-10-25 06:51
Obligacja podporządkowana CZYLI sub-prime CZYLI WIELKIE GW
lud pracujący
2017-10-24 22:16
KNF ma rację pismaku. To troska o ludzi nie majacych duzych pieniędzy, by nie kupowali obligacji bez zabezpieczenia. na to moga sobie pozwolic ci dla których ewent. strata kilku mln nie stanowi problemu