Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kolej dostanie pieniądze z UE na modernizację

0
Podziel się:

Ponad 251 mln euro na modernizację infrastruktury kolejowej w województwach: śląskim, opolskim i kujawsko-pomorskim.

Kolej dostanie pieniądze z UE na modernizację
(Nikada/iStockphoto)

Ponad 251 mln euro z programu _ Infrastruktura i Środowisko _ na lata 2007-2013 trafi na modernizację infrastruktury kolejowej w województwach: śląskim, opolskim i kujawsko-pomorskim. Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie unijne dla tych inwestycji.

Na dofinansowanie z pieniędzy UE projektów o wartości powyżej 50 mln euro KE musi wyrazić zgodę.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, KE zatwierdziła wsparcie unijne dla pięciu dużych projektów infrastrukturalnych w trzech województwach. Łączna wartość tych przedsięwzięć to 413,7 mln euro, z czego 251,1 mln euro pochodzi z funduszy UE.

_ Projekty mają nie tylko polepszyć dostępność komunikacyjną tych regionów, ale też podnieść ich konkurencyjność i w konsekwencji poprawić jakość życia mieszkańców. Skróci się czas podróży i poprawią warunki podróżowania koleją _ - zaznaczył resort.

Pierwszy projekt przewiduje rewitalizację linii kolejowej między Częstochową a miejscowością Fosowskie w woj. opolskim. _ Unowocześnione zostaną m.in. podtorza, rozjazdy, perony, skrzyżowania, przejazdy, urządzenia sygnalizacyjne oraz systemy kontroli i sterowania. W województwie opolskim zostanie zmodernizowany 35-kilometrowy fragment linii kolejowej wraz z wiaduktem między Błotnicą Strzelecką a Opolem Groszowicami. Dzięki temu skróci się czas przejazdu na tym odcinku _ - wyjaśnia ministerstwo.

Przedsięwzięcie w województwie kujawsko-pomorskim dotyczy renowacji i modernizacji m.in. obiektów kolejowych, rozjazdów, przejazdów, skrzyżowań oraz wiaduktu.

Inwestycje na Śląsku przewidują remont linii kolejowych na odcinkach Zawiercie - Dąbrowa Górnicza Ząbkowice - Jaworzno Szczakowa.

Na projekty kolejowe w programie operacyjnym _ Infrastruktura i Środowisko _ na lata 2007-13 przeznaczono 4,8 mld euro. W przyszłej perspektywie ma to być ponad 10 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczurek przedstawia Unii odważną propozycję Polska złożyła propozycję skierowania 700 mld euro na pobudzenie unijnych inwestycji.
Unia Europejska da im setki milionów euro Komisja Europejska ogłosiła pakiet pomocy dla tego kraju na rok 2014.
Ten kraj jest największym beneficjentem UE Autorzy raportu zwracają uwagę, że na integracji gospodarczej bardziej skorzystały kraje z północy Europy niż z południa.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)