Notowania

pkp plk
20.04.2016 07:58

Koleje w Polsce. Pociągi towarowe pojadą szybciej, ale do Niemców i tak nam daleko

O około 10 kilometrów chcemy podnieść prędkość pociągów towarowych - zapowiada prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel. Obecnie w Polsce prędkość handlowa wynosi średnio ok. 27 km/h, a na przykład w Niemczech - 60 km/h.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PKP PLK)

- Bardzo ważną rzeczą jest prędkość handlowa; procedury, które są wdrażane w spółce, powodują, że średnia prędkość w tym roku - w stosunku do ubiegłego roku - zostanie podniesiona o około 10 km - powiedział Merchel.

Prezes PKP PLK poinformował, że w spółce wdrożono procedury, które mają usprawnić procesy inwestycyjne. - Prowadzimy analizy, czy część osób ze stanowisk obsługi technicznej można przenieść na stanowiska związane bezpośrednio z procesem inwestycyjnym, co pozwoli na zwiększenie zespołów opiniowania, uzgadniania dokumentacji. Tym samym przyspieszy się i podniesie jakość przygotowywanej dokumentacji - powiedział Merchel.

Zapowiedział też, że w tym roku inwestycje PKP PLK wyniosą ponad 4 mld zł. Przypomniał, że PKP PLK jest wykonawcą Krajowego Programu Kolejowego (KPK), który w 2015 r. przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

W KPK, który przewidziany jest do 2023 r., zapisano listę inwestycji podstawowych i rezerwowych na najbliższe osiem lat. Program przewiduje wydanie ponad 67 mld zł na inwestycje w infrastrukturę kolejową. Zapisano w nim 10 priorytetów, m.in. poprawę stanu technicznego najważniejszych korytarzy kolejowych, poprawę przepustowości linii kolejowych, inwestycje na tzw. Magistrali Wschodniej, na trasach Rzeszów-Kielce-Lublin-Białystok-Olsztyn czy wdrażanie Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym.

- Na przyszłe lata program jest opracowywany tak, żeby rozwiązać kumulację inwestycji w latach 2019-2020 i żeby zwiększyć inwestycje w latach 2017 i 2018 - podkreślił Merchel. Zapewnił, że spółka będzie tak planować inwestycje, żeby nie doszło do blokowania ruchu na liniach kolejowych. - Inwestycje z nowej perspektywy obejmują teren całej Polski - dodał. Zaznaczył, że spółka chce zrealizować całość inwestycji zapisanych w Krajowym Programie Kolejowym.

Wskazał, że PKP PLK w najbliższym czasie zamierza realizować głównie przetargi jednoetapowe, bo "zdecydowanie powinno to przyspieszyć okres wyboru wykonawcy".

PKP PLK zarządza infrastrukturą kolejową w Polsce, czyli m.in. ponad 21,5 tys. kilometrami linii kolejowych (obecnie użytkowanych jest ok. 18,5 tys. kilometrów linii) oraz 15,4 tys. przejazdami kolejowo-drogowymi. Odpowiada także za koordynację i przygotowanie rozkładów jazdy pociągów.

Tagi: pkp plk, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz