Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kolejny bat na palaczy. Resort zdrowia chce ograniczyć e-palenie

0
Podziel się:

Zakaz ich używania w miejscach publicznych oraz zakaz sprzedaży nieletnim to tylko niektóre zmiany jakie zawiera projekt.

Kolejny bat na palaczy. Resort zdrowia chce ograniczyć e-palenie
(16 Miles of String/CC/Flickr)

Ten projekt może być gotowy nawet za kilka tygodni. A chodzi o e-papierosy. Ministerstwo Zdrowia chce zaostrzenia przepisów, tak by używki były traktowane podobnie jak zwykły tytoń.

Zakaz ich używania w miejscach publicznych oraz zakaz sprzedaży nieletnim to tylko niektóre zmiany jakie zawiera resortowy projekt.

Resort chce przede wszystkim aby producenci przed otrzymaniem pozwolenia na sprzedaż musieli szczegółowo podać informacje o wszystkich składnikach i substancjach, jakie zawierają stosowane w e-papierosach płyny, w tym czy są toksyczne i czy mają uzależniający wpływ na organizm.

Zakazana ma zostać także reklama e-papierosów, a na opakowaniach ma pojawić się ostrzeżenie zdrowotne o szkodliwości palenia.

Zmiany w przepisach dotyczących e-papierosów wymusza Unia Europejska . Jak zapowiedział rzecznik MZ projekt najpóźniej w przyszłym miesiącu trafi do konsultacji, a potem do Sejmu.

Liczba palaczy spadła w Polsce z 38 proc. w 1995 r. do 26 proc. dziś, a w liczbach bezwzględnych z 12,5 mln w 1995 r., do 8,5 mln w 2013 roku - wynika z Diagnozy Społecznej. Jednocześnie palacze coraz częściej obok zwykłych, korzystają także z e-papierosów. Z e-papierosów korzysta w Polsce 1 mln 200 tys. osób.

Jak na razie e-papierosy nie są jeszcze opodatkowane akcyzą, tylko podatkiem VAT. Na poziomie UE trwa dyskusja, w jaki sposób powinny być e-papierosy opodatkowane.

Czytaj więcej w Money.pl
WHO chce zakazu palenia e-papierosów Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport na temat elektronicznych papierosów.
Zakaz reklamy e-papierosów w W. Brytanii Od 2003 roku obowiązuje zaś całkowity zakaz reklamy papierosów, również w prasie, na ulicach i w sporcie.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)